צבות ים שבו לחוף אשקלון

מאת: יניב כהן - דוברות רט"ג 10.07.2019

צבות הים נסיה ונוס שבו לטבע לאחר שנפלטו לחוף בסערות החורף ושוקמו במרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים

צבת הים נוס
צבת הים נוס שבה לטבע. צילום ורד רהט רוט רשות הטבע והגנים

נסיה ונוס, שתי צבות ים חומות בוגרות, שבו הבוקר חזרה לטבע בחוף דלילה באשקלון, לאחר שנפלטו בסערות החורף האחרון לחופי היום באשקלון והבונים כשהן פצועות ותשושות.

השתיים טופלו ושוקמו במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים, והיום לאחר שנמצאו כשירות על ידי צוות המטפלים המסור כאמור זכו לרגע המרגש לשוב לטבע בים הפתוח.
נסייה נפלטה לחוף דלילה באשקלון בדצמבר 2018 ונמצאה כשהיא הפוכה על גבה בזכות עירנותו של אזרח אכפתי שדיווח על כך מיד כנדרש למוקד רשות הטבע והגנים. בעקבות הדיווח היא נאספה על ידי פקח היחידה הימית של רשות הטבע והגנים והובאה למרכז ההצלה הארצי לצבי ים של רשות הטבע והגנים במכמורת. עם הגעתה היא נבדקה וקיבלה טיפול ראשוני ע"י צוות מרכז ההצלה ובהמשך גם עברה בדיקה מקיפה כולל צילום רנטגן ו CT אצל הוטרינר ד"ר צחי אייזנברג ממרפאת "כל חי" ברחובות ושם נמצא כי היא סובלת מדלקת ריאות, כנראה עקב טביעה. היא טופלה באנטיביוטיקה, שהתה בטיפול נמרץ ולאחר שהתחזקה הועברה לחצר הטיפולים להמשך התאוששות ומעקב של הצוות המטפל עד להתאוששותה המלאה והשבתה לטבע.

צבת הים נסיה שבה לטבע. צילום ורד רהט רוט רשות הטבע והגנים

נוס נמצאה בחוף הבונים בסערה הגדולה בינואר השנה והובאה למרכז ההצלה על ידי פקח רשות הטבע והגנים כשהיא רזה ותשושה מאד, מכוסה באצות וטפילים וכן עם גרון מלא בליחה. היא טופלה באנטיביוטיקה ונוזלים ולאחר שהתחזקה נוקתה מכל הטפילים והאצות ונשארה בטיפול נמרץ. לאחר בדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקת CT במרפאתו של הוטרינר ד"ר צחי אייזנברג התברר כי נוס סובלת מפגיעה באוזן התיכונה ובשתי הריאות. כיום לאחר תהליך טיפול ושיקום התאוששה ונמצאה כשירה אף היא לחזור לטבע.

שימו לב:

תקופת ההטלות של צבות הים נמצאת בעיצומה ואלו עולות לחופי ישראל בשעות החשכה כדי להטיל ביציהן. במקרה שנתקלים בצב/ת ים על החוף יש לעדכן בכך באופן מיידי את רשות הטבע והגנים במוקד הפעיל 24 שעות ומספרו 3639*.

יש להימנע מכל מגע עם הצבה, לא להחזירה לים, לא להאיר עליה ולסנוורה וגם לא להרעיש בעוצמה בסביבתה. זאת על מנת שצבת הים תוכל להשלים את מלאכת הטלת הביצים ולשוב בבטחה לים.