גלגולה של מנורה: מיצג אורקולי חדש בגן לאומי בית שערים

02/08/2019

בתוך מאגר מים ענק מהתקופה הרומית בעיר הקדומה בית שערים, מחכה לכם מיצג חדש ומרגש, המגולל את סיפורה של המנורה מימי הנדודים של בני ישראל במדבר ועד להפיכה לסמל המדינה בשובינו ארצה. בואו ונכיר את אחד מסמלינו המרכזיים לאורך ההיסטוריה.

רחבת הכניסה למערה בגן לאומי בית שערים. צילם מנו גרינשפן
רחבת הכניסה למערה בגן לאומי בית שערים, רחבת הכניסה למערה בגן לאומי בית שערים. צילם מנו גרינשפן

סיפורה של בית שערים מקפל בתוכו את סיפורו של הישוב היהודי באותה העת. העיר הקדומה הייתה מקום מושבו של רבי יהודה הנשיא, נשיא הסנהדרין ועורך המשנה. גן לאומי בית שערים, שהוקם על שרידי העיר העתיקה, מעניק למבקרים בו מבט את העבר, נגיעה בעולם שהיה ונגוז.

הגן הלאומי מתחדש במופע אורקולי מרגש ומרהיב המגולל את סיפורו של הסמל הקדום ביותר של עם ישראל – מנורת שבעת הקנים. בית שערים מלאה במנורות, על קירות המערות במקום התגלו כ-70 מנורות חרותות, המתוארכות לשנת 220 או 400 לספירה.

הצטרפו אלינו למסע מופלא בין תקופות ותרבויות, מימי המקרא והנדודים במדבר, דרך בית המקדש הראשון, חורבן בית המקדש השני, היציאה לגלות, ההגעה לשער טיטוס ברומי ועד לעת החדשה עם הקמת מדינת ישראל והפיכתה של המנורה לסמלנו הלאומי.

כיצד נראתה המנורה במשכן? ובבית המקדש? איך הפכה המנורה לסמל הזהות הלאומי? מדוע היא נבחרה להיות סמל המדינה? התשובות לשאלות הללו ורבות אחרות מחכות לכם במיצג החדש בגן לאומי בית שערים, המוקרן בתוך מערה עתיקה, ששמשה כמאגר מים בתקופה הרומית.

גן לאומי בית שערים

"רשות הטבע והגנים רואה עצמה כגוף שאחראי לשימור והעברה לדורות הבאים של מורשת העם היהודי", מדגיש שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים. "טכנולוגיות חדשות מאפשרות לנו לעשות זאת באופן שיחבר גם את הדור הצעיר, אשר צמא ללמוד ולהכיר את שורשיו. דוגמה נוספת לכך היא המופע הלילי 'משקיעה לזריחה' שהשקנו מוקדם יותר השנה באתר מצדה, המספר את סיפור מצדה באמצעות סרט מרהיב המוקרן על צלע ההר בטכנולוגיה ייחודית".

"הגן הלאומי בית שערים נחשב כבר היום לאחת מפינות החמד המומלצות בחום לכל מי שמבקר באזור", מציינת רויטל וייס, מנהלת הגן הלאומי בית שערים. "סיורים מודרכים פותחים צוהר אל עולם המשנה והמורשת וחושפים עולם תת קרקעי מרתק, המאכלס מתחמי קבורה, שמאפשרים הצצה אל העבר. אנו גאים להשיק את המיצג החדש המסייע לשפוך אור על אחד מסמליה המרכזיים ביותר של מדינת ישראל".

מידע והרשמה

  • הכניסה למיצג בתיאום ובהרשמה מראש בטלפון 04-9831643.
  • ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר.
  • חינם למנויי מטמון.
  • לילדים בגילי 7 ומעלה.