צאצאי חיות הבר

05/09/2021

לכבוד תחילתה של השנה החדשה, חשבנו שיהיה נחמד לדבר על עוד התחלות, למשל - של החיים עצמם! קבלו את הרשימה המלאה של צאצאי חיות הבר

יחמור ועופר בחי בר כרמל - דביר שינובר
יחמור ועופר בחי בר כרמל - דביר שינובר, יחמור ועופר בחי בר כרמל - צילם דביר שינובר

מעכשיו לא עוד בלבול בין גוזל ואפרוח (קל – אפרוח פורח מהקן, גוזל – גוזל את האוכל מפי הוריו), או גלגול עיניים כשאקולוג אומר לידכם "נימפה" (פחחח, ברור שזה חרק בעל גלגול חסר).

חסרי הסבלנות ימצאו מידע מקוצר בתמונות, אבל מי שרוצה להתעמק, הנה כמה עובדות מעניינות על צאצאים ושמותיהם:

יונקים

רוב הצאצאים במחלקת היונקים הם גורים, ובעיקר הטורפים שבהם. במחלקת אוכלי העשב, האדם נתן שמות ספציפיים לרבים מבעלי החיים, כנראה כחלק מתהליך הביות שלהן וחלק מהשמות "זלגו" גם אל חיות הבר מאותן סדרות. "עופר", למשל, הוא שם הצאצא של האייל ושל הצבי, "גדי" הוא שם המשותף לצאצאי היעל הנובי, עז הבר והעז המבוייתת. הראם הלבן, המשוחרר לטבע בנגב, הוא ממשפחת הפריים ולכן לצאצא שלו קוראים "עגל", בדומה לצאצא הפרה. הצאצא של הפרא, גם הוא מין המושב לטבע בנגב, נקרא עייר כיוון שהוא קרוב של החמור המבוית.

 

 

עופות

בעולם העופות אנחנו מבדילים בין גוזל לאפרוח. בעוד שאפרוחים בוקעים כאשר הם עוטים פלומה, הם פיקחים ומסוגלים לאתר את מזונם בעצמם, הגוזלים עיוורים עירומים וזקוקים להאכלה על ידי הוריהם. לחגלה, לקורא ולמיני ברווזים יש אפרוחים שמיד בהגיחם מהביצה הם עוקבים אחר אימותיהם ואוספים מזון בכוחות עצמם. ואילו לציפורי השיר ולעופות הדורסים יש גוזלים הזקוקים לטיפול הורי מסור עד שהם מסוגלים לעזוב את הקן.

 

 

זוחלים

בעולם הזוחלים הצאצאים מכונים אבקועים. הם בוקעים מביצה או מושרצים חיים ודומים במראם להוריהם. לוקח חודשים עד שנים עד הגיעם לבגרות ולגודל של פרט בוגר.

 

 

חרקים – פרוקי רגליים

את עולם פרוקי הרגליים מחלקים לשתי קבוצות: חסרי גלגול ובעלי גלגול מלא.
אצל חסרי הגלגול (למשל, חגבים, תיקנים, גמלי שלמה ועוד) הצעירים נקראים נימפות ונראים בדיוק כמו הבוגרים רק מיניאטוריים. הם עוברים כמה גלגולים כשבכל אחד יוצא פרט גדול יותר מקודמו. רק בגלגול האחרון בוקע פרט בוגר שהוא בעל יכולת לעוף ואברי רבייה מפותחים. הארבה הוא דוגמא טובה למין שכבר בימי קדם ידעו להצביע על גלגוליו השונים, כיום אנחנו מכירים אותם מהשאלה בתשחצים על גלגולי הארבה (שננו – גיב, גזם, חגב, חנמל, חסיל וילק).

בחרקים עם גלגול מלא הפרט הצעיר הוא זחל והוא ממוקם אחרי הביצה ממנה הוא בוקע ולפני הגולם שלאחריו מופיע הבוגר. גם בתוך הקבוצה ניתן להבדיל בין רימות שהם זחלי הזבובים, דרן שהוא הזחל של החיפושית וזחלים אמיתיים של פרפרים למיניהם.

 

לא אמרנו שזה פשוט

דגים

השלב הצעיר בדגים נקרא פגית. דגיגונים אלו לרוב נסחפים בזרמי הים בים הפתוח או מסתתרים בשוניות האלמוגים באילת. ולבסוף להרבה יצורים חסרי חוליות החיים בים השלב הצעיר נקרא פלנולה. אלו יצורים קטנטנים הנסחפים בזרמי הים ומרכיבים את הפלאנקטון. לאחר שהם מתפתחים, חלקם מתיישבים בשוניות או על מצע קשה והופכים ליצור הבוגר, למשל, שושנות ים וסרטנים למיניהם.

בברכת שנת התחדשות ורבייה מבוקרת

צילום: ערן היימס, עזרא חדד, ליאור קסטנברג, ליעד כהן, זיו וידן.