סיכום תנועת המטיילים בפסח 2019 ברשות הטבע והגנים

מאת: יניב כהן - דוברות 27.04.2019

מסיכום כולל שנערך על ידי רשות הטבע והגנים עולה כי במהלך חג הפסח, חול המועד והחג השני, כמיליון ורבע מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים.

משתכשכים בעין גדי צילום: אלונה ואנסטסיה

שמורות הטבע והגנים הלאומיים הפופולריים ביותר מבחינת תנועת המטיילים במהלך החג וחול המועד היו:

גן לאומי קיסריה עם 40 אלף מטיילים, בו נערכו מופעי הסוסים והמרכבות בהיפודרום הגדול עם אלפי משתתפים בכל מופע , שמורת הטבע עין גדי שבימים החמים משכה אליה כ-40 אלף מטיילים, גן לאומי מצדה עם כ- 40 אלף מטיילים, שהתחדש השנה בסיורי זריחה ונבל ובמופע אור קולי מרהיב המוקרן בשעות הערב למרגלות ההר, הגן הלאומי ירקון עם כ-30 אלף מטיילים ושמורת טבע הבניאס עם כ- 30 אלף מטיילים.

אתרים בולטים נוספים היו:

שמורות הטבע בצפון בהן היו זרימות חזקות בעקבות גשמים, שירדו בתחילת החג כמו שמורת נחל עיון, שמורת גמלא, שמורת המשושים, שמורת נחל תבור ושמורת נחל כזיב. תנועת מטיילים ערה ביותר הורגשה השנה גם באזור הדרום באתרים כמו פארק הבשור, עין עבדת והכפר הנבטי בגן הלאומי ממשית, שמצליח למשוך אליו מעל 20 שנה אלפי מבקרים הנהנים מהצבעוניות והססגוניות של השוק. באזור המרכז עומס מטיילים נרשם באתרים בהם התקיימו במהלך החג פעילויות מיוחדות למבקרים כמו בגן לאומי בית גוברין והגן הלאומי אפולוניה. כמו כן הורגשה תנועת מטיילים רבה גם בשמורת עיינות צוקים הסמוכה לים המלח.

לדברי רעיה שורקי, מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים, "כ-מיליון ורבע מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים במהלך חג הפסח ברחבי הארץ. בחג הראשון בשל מזג האוויר הסוער והגשום הייתה ירידה בכמות המבקרים המאפיינת את החג וחול המועד, אך החל מיום שני של חול מועד המטיילים הרבים הצביעו ברגליים והחלו לצאת ובהמוניהם לטייל בשמורות ובגנים הלאומיים".

שורקי מוסיפה כי, "כמחצית מהמטיילים טיילו בצפון, וזכו לראות פריחה מרהיבה, שעדין בשיאה, וזרימות מים בנחלים ובמעיינות. לאחר הגשמים העזים בתחילת החג רבבות משפחות יצאו לטיולים רגליים בגולן ובגליל. כ- 350 אלף מטיילים עברו דרך 70 תחנות המידע וההסברה שהציבה רשות הטבע והגנים בשיתוף המשרד להגנת הסביבה בכניסות לצירי הטיולים המרכזיים. כמו כן הופקו 72 מסלולי טיול בשמורות הטבע ללא תשלום והונגשו על גבי מפה שפורסמה באתר הרשות לרווחת הציבור. התחנות אוישו במדריכים ובמתנדבים שסיפקו מידע על מסלולי הטיול וערכי הטבע והמורשת באזור ,חילקו שקיות לאיסוף אשפה והדגישו את כללי הטיול הבטוח. שפע הפעילויות, הסיורים, השווקים, המופעים שחלקם התקיימו גם בערבים משכו מאות אלפי מטיילים, שנהנו מפעילויות ערכיות ומגבשות. בחג זה הרגשנו תנועה גדולה יותר של מטיילים באזור הדרום שגדשו את מסלולי הטיול הרבים בנגב ובמדבר יהודה. בשנים האחרונות אנו עדים למגמת עלייה בהיקפי הלינות בחניוני הלילה של הרשות. במהלך החג לנו כ-80 אלף מטיילים בחניוני הלילה בשטח ונהנו מחוויית לינה תחת מיליון כוכבים ומשפע של פעילויות סדנאות והרצאות. הרשות מעודדת את הלינה המשפחתית בחניוני לילה ומשקיעה משאבים רבים בפיתוח ושדרוג חניונים לרווחת הצבור".

שורקי מוסיפה כי "אחד הדברים הייחודיים לחג הפסח השנה הוא הסיוע הגדול והמשמעותי שקיבלו עובדי הרשות ממאות המתנדבים שעזרו לנו בהדרכה בהסברה בניקיון ובהכוונת מטיילים. יחד עם זאת, למרות הסיוע הרב לא הצלחנו להרגיל עדיין את כל את ציבור המטיילים לקחת אחריות על שאריות המזון והאשפה שהוא מייצר. אמנם המודעות לנושא הניקיון ואיסוף האשפה גדלה , אך עדין חלק מהמטיילים משאירים את שקיות הזבל בשטח ומצפים שיבואו לאסוף אחריהם. זוהי הזדמנות לפנות לציבור בסיום החג ולקראת יום העצמאות הקרב ובא ולבקש לקחת אחריות ולפנות את הזבל שלכם למקום מוסדר ולא להשאיר בשטח. אחרת הדבר פוגע בחיות הבר שנפגעות מהפסולת וגם היופי של הטבע נפגע עבור כולנו.
רשות הטבע והגנים רוצה להודות לכל אותם מבקרים ומטיילים שהצביעו ברגליים וטיילו בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע ולכל אותם מתנדבים שסייעו לעובדי הרשות ולציבור לטייל, להכיר, להשאיר נקי ולחזור הביתה בשלום".

פעילות חילוץ מטיילים במהלך החג וחול המועד:

במהלך חג הפסח וחול המועד טיפלו פקחי רשות הטבע והגנים ב-39 אירועי תאונות וחילוצי מטיילים שאיבדו דרכם במסלול או סבלו מפציעות כתוצאה מנפילות ומעידות והתייבשות עקב מחסור במים. חלקם קיבלו טיפול וסיוע במקום מפקחי רשות הטבע והגנים ולאחר מכן התפנו עצמאית וחלקם בחילוצים בהם היו מעורבים גם מתנדבי יחידות חילוץ ואנשי מד"א. במהלך חול המועד מטיילת בשנות ה-60 לחייה איבדה את ההכרה בשמורת הבניאס ובתום מאמצי החייאה ממושכים של צוות האתר ואנשי מד"א נאלצו גורמי הרפואה לקבוע את מותה. בשלושה אירועים חולצו הנפגעים בעזרת מסוק לבית החולים וב-5 אירועים הנפגעים פעלו בניגוד להנחיות הבטיחות כגון ירידה משביל מסומן.

קטגוריות