חידושים בצמחיית ישראל

22/12/2020

שלושה מיני צמחים חדשים התגלו השנה לראשונה בישראל והצטרפו לרשימת המינים הנדירים
המינים החדשים הם: לימוסלת המים, סמר ננסי ורצועית קומפר

שלחופן עטוי - צילום עפרה פרידמן
שלחופן עטוי - צילום עפרה פרידמן, שלחופן עטוי - צילום עפרה פרידמן

רשות הטבע והגנים, הגוף הממלכתי בישראל האמון על שמירת ערכי הטבע ביניהם החי והצומח, חשפה היום במפגש העיתונאים השנתי שערכה לסיכום שנת 2020, כי 3 מיני צמחים, שלא נמנו עד כה על הצמחייה המקומית , התגלו וזוהו השנה לראשונה בישראל, ובעקבות כך גם הוחלט לצרפם  לרשימת המינים הנדירים של ישראל בהמלצת ועדת המומחים לעניין.

המינים שהתגלו לראשונה בישראל  הם: לימוסלת המים, סמר ננסי ורצועית קומפר.

לימוסלת המים – צילום סיקו בכור, לימוסלת המים - צילום סיקו בכור

לימוסלת המים (Limosella aquatica)

ממשפחת לועניתיים נמצאה ביער אחיהוד באפריל 2020 על ידי חובב טבע בשם סיקו בכור והוגדרה על ידי ד"ר אורי פרגמן-ספיר, המנהל המדעי של הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים וממחברי הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל. מדובר במין בעל תפוצה רחבה ולא ברור אם האוכלוסייה שלו יציבה. לימוסלת המים היא צמח קטן הגדל במקומות מוצפים בחורף, לפעמים טבול למחצה. בעל פרחים קטנים לבנים או ורדרדים.

סמר_ננסי_-_דר_בן_נתן__(1), סמר ננסי - צילום ד"ר בן נתן

סמר ננסי – השם עדיין לא רשמי (Juncus pygmaeus)

התגלה בפעם הראשונה בישראל ביוני 2020 בבריכה עונתית בשמורת הטבע בריכת סמר, על  ידי דר בן נתן, בוטנאי במכון דש"א, מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט – המרכז הלאומי לחקר המגוון הביולוגי באוניברסיטת תל אביב. ומימי רון.  הסמר הננסי הוא  מין רחב-תפוצה, המופיע בדרום ומערב אירופה ובצפון אפריקה. הוא דומה מאוד לסמר מצוי, גם הוא מין חד-שנתי נמוך השייך לסוג סמר ונפוץ בבתי גידול לחים בארץ.

רצועית_קומפר_-_דר_בן_נתן__(2), רצועית קומפר - צילום ד"ר בן נתן

רצועית קומפר (Himatoglossum comperianum)

התגלתה במאי 2020 בצפון הגולן בראש אחד הבונקרים על ידי סאקרה חן והוגדרה על ידי ד"ר אורי פרגמן-ספיר. זהו מין הנפוץ בסוריה, טורקיה, לבנון, עיראק ואיראן. סאקרה הציעה לתת לו שם רצועית רב-לשונית. רצועית קומפר שונה מאוד מרצועית הגליל הידועה כאחד הסחלבים המרשימים והנדירים בישראל, שגם היא נמצאת בסכנת הכחדה. הפרחים של רצועית קומפר ורודים ארגמנים. משפית הפרח יורדות מספר רצועות ארוכות.

 

בנוסף, השנה התגלו מחדש 5 מיני צמחים שלא נצפו שנים רבות בישראל. ביניהם:

בר-דורבן הסירה (Consolida scleroclada)

עשבוני חד-שנתי ממשפחת הנוריתיים. נמצא באביב 2020 במזרח גוש עציון על ידי פרופסור אבי שמידע, אוהד בנימיני ועפרה פרידמן אחרי שלא נצפה שנים רבות. הוא מעולם לא תועד בישראל. בתי הגידול שלו הם ערבות הרריות בהר הנגב, הרי יהודה והחרמון. תפוצתו עולמית מוגבלת לטורקיה, סוריה, לבנון, ירדן וישראל. פורח במאי – יוני.

בר דורבן הסירה – צילום עפרה פרידמן, בר דורבן הסירה - צילום עפרה פרידמן

שלחופן עטוי (Tripodion vulneraria)

עשבוני נמוך בעל פריחה ורודה. גדל בישראל רק באזור חברון. התגלה לראשונה בשנת 1972 על ידי יאיר אור. נראה לאחרונה בשנת 2000 בסיור משותף של בוטנאים ישראליים ופלשתינאים. אותר השנה על ידי איין נוימן בפארק אלון בקריית ארבע.

שלחופן עטוי – צילום עפרה פרידמן, שלחופן עטוי - צילום עפרה פרידמן

גזר עדין (Daucus guttatus)

נמצא במאי 2020 על ידי בר שמש בסמוך לקריית ענבים בהרי יהודה. בספר האדום הופיע המין ברשימת מינים אפיזודיים שלא ברור אם מקיימים אוכלוסיות יציבות בישראל. בעקבות התגלית הנוכחית הוחלט להוסיף את המין לרשימת המינים הנדירים מאוד.

גזר עדין – צילום עפרה פרידמן, גזר עדין - צילום עפרה פרידמן

דבקה אפורה (Galium canum)

צמח רב שנתי בעל עלים אפרפרים הגדל על מחשופי סלעים קשים. נפוץ באדום שבירדן. בישראל נמצא בעבר בוואדי קלט, בוואדי מכמש ובגליל מערבי. לא נצפה בישראל מזה למעלה מ-20 שנה ונמצא השנה על ידי אוהד בנימיני בנחל ערוגות עליון

דבקה_אפורה-__צילום_עפרה_פרידמן_(5), דבקה אפורה - צילום עפרה פרידמן

קחוון אליעזרה (Anthemis eliezrae)

התגלה על ידי הבוטנאי דר בן נתן, בסיור עם אורי פרגמן ספיר, יואל מלמד ונוגן צברי ב- באוקטובר 2020 בחולות שונרא באזור אירוס הנגב. אוכלוסייתו מונה מאות פרטים. זהו מין אנדמי לחולות הנגב המערבי וצפון  מזרח סיני. קיים בעשבייה של האוניברסיטה העברית בירושלים.

 

בתוך כך ברשות הטבע והגנים מדווחים כי 16 מיני צמחים התווספו השנה לרשימת המינים בסכנת הכחדה בשל צמצום אזורי תפוצה ביניהם: אבוטילון כהה, שלמון דק ושלמון סורי, בר-דורבן הסירה ועוד

לעומת זאת 37 מינים ירדו מהרשימה מהסף שהוגדר למינים בסכנת הכחדה בין היתר מהסיבות של הגדרתם כמינים חולפים (אפיזודיים) או כאלה שהסקרים האחרונים הוכיחו שתפוצתם רחבה יותר מאשר היה ידוע עד היום והם פחות מאוימים. בין המינים: ארנין ההרים, מחומש לולייני, מכבד הביצות, אבגר צהוב, חרחבינה חופית, ריבס המדבר ועוד

עוד דווח כי השנה נאספו בפעם הראשונה 37 מינים נדירים ובסכנת הכחדה לבנק הגנים, כאשר עד כה לאורך השנים נאספו 343 מינים.

לדברי ד"ר מרגרטה וולצ'אק, אקולוגית צמחים ברשות הטבע והגנים: "הפעילות האינטנסיבית להגנת צמחים בסכנת הכחדה של רשות הטבע והגנים יחד עם שותפים וגופים מובילים בתחומם – מניבה פירות. יותר מ- 75% של הצמחים הנמצאים בסכנת הכחדה בישראל מוגנים היום באוסף זרעים בבנק הגנים הלאומי ומגודלים בגנים בוטניים ובגני מקלט. הסקר שמבוצע מדי שנה על ידי מכון דש"א מביא נתונים חדשים ותגליות חדשות , ביניהם צמחים שהתגלו בפעם הראשונה בארץ או צמחים שלא נראו כאן עשרות שנים. תוצאות הסקר הם כלי חשוב לשיפור ושימור אוכלוסיות צמחי הבר בטבע מפני תכניות פיתוח. התכנית לשימור הצמחים בסכנת הכחדה המנוהלת ברשות הטבע והגנים מתברכת בשותפים ומתנדבים חשובים בדרך וגם למימון חלקי של קרן ציוני דרך וזה הזמן גם להודות להם על העשייה המשותפת שמובילה להישגים למען הטבע של ישראל".