זיהום בנחל פרת

01/01/2022

זיהום חמור ופגיעה משמעותית בשמורת הטבע נחל פרת כתוצאה מזרימת ביוב חמורה מהעיר ירושלים ישירות לנחל פרת.

זרימת ביוב בנחל פרת - גיא כהן רשות הטבע והגנים
זרימת ביוב בנחל פרת - גיא כהן רשות הטבע והגנים, זרימת ביוב בנחל פרת - גיא כהן רשות הטבע והגנים

בתאריך 21 בדצמבר 2021, זיהו פקחי רשות הטבע והגנים במנהל האזרחי זרימת ביוב במורד נחל פרת מכיוון ענתא. מקור הביוב בתקלה חמורה בצינור שמוביל שפכים מירושלים לכיוון מט"ש האוג.
מדובר בביוב ביתי שנאסף ומטופל ע"י תאגיד הביוב והמים הגיחון של עיריית ירושלים.
זרימת הביוב החלה בימי המערכת החורפית והגשם שירד הגביר את כמויות הזרימה לערוץ הנחל, בקטע הנחל שבין עין פרת למזלג הואדיות עם נחל מכמש, ישנה זרימה טבעית של מי עין פרת. באפיק הנחל קיים בית גידול אקווטי איתן בו זורמים מים בקביעות לאורך כל השנה. שבוע וחצי זרם הביוב עד לתאריך 31/12. יממה בלבד לאחר שהתקלה טופלה, החלה זרימה מחודשת של ביוב היום באיזור חדש מאיזור ענתות לכיוון נופי פרת.

רעיה שורקי מנכ״לית רשות הטבע והגנים:
אירועי זרימות הביוב הנם אירועים חמורים ביותר ומהווים פגיעה משמעותית בבית הגדול של הנחל. הזיהומים פוגעים ישירות במי הנביעה, בבעלי החיים בשמורה ובצומח הנחלים והגדות.
באירועים אלו נחשפנו לזרימה חזקה עם כמויות ביוב גדולות באופן משמעותי של עשרות אלפי קוב ליום.
כמות כזו של ביוב שזורמת כשיטפון באופן רציף ימים רבים פוגעת במערכת האקולוגית בצורה קשה ונידרש לשיקום ארוך על מנת להחזיר את החיים לנחל.
נדרש טיפול מיידי בעצירת זרימת הביוב לנחל!! לא יעלה על הדעת שתקלות בקו חוזרים ונשנים. האקולוגים של רשות הטבע והגנים יחד עם מומחים חיצוניים יידרשו לגיבוש תוכנית ניטור ושיקום ארוכת טווח בשמורה.

מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, גלית כהן, סיירה עם גורמי המקצוע מהמשרד בשטח, נציגי המנהל האזרחי ונציגי רשות הטבע והגנים. המנכ"לית דרשה מתאגיד הגיחון לפעול בכל האמצעים שלרשותו כדי לתקן את התקלה באופן מיידי.

גלית כהן, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה: "מדובר באירוע חריג של זרימת ביוב בהיקף גדול באחד מהמקומות הרגישים ביותר מבחינה סביבתית. המשרד יבחן את הנושא על מנת למנוע הישנות של מקרים חמורים מסוג זה וכן את אמצעי האכיפה העומדים לרשותו בשיתוף עם רשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי".

צפו בסרטון שצילם גיא כהן: