בעלי חיים במלכוד

11.01.2022

תמנון בחומוס, שועל בטחינה, מריון בבקבוק- לא, אלו לא שמות של מנות מוזרות במסעדה וגם לא קמפיין של ארגונים למען בעלי חיים, זוהי מציאות עצובה של בעלי חיים רבים בישראל, באוויר ביבשה ובים.בעלי חיים, שבחיפוש אחר מזון או אפילו סתם בשוטטות באזורי המחיה שלהם נלכדים, נתפסים או מסתבכים בפלסטיק ומוצריו, ולרוב, הסוף אינו טוב.

מריון מצוי לכוד בבקבוק פלסטיק - צילם שי קורן רטג מריון מצוי לכוד בבקבוק פלסטיק - צילם שי קורן רשות הטבע והגנים

אין ספק שאנחנו חיים בעידן הפלסטיק. הקלות שבייצור הפלסטיק ומחירו הנמוך, גורמים לאדם המודרני לייצר כמויות אדירות של פלסטיק והוא נעשה זמין ושימושי מאוד. הבית שלנו מלא במוצרי פלסטיק רבים, ביניהם קופסאות וכלים חד פעמיים ורבים ממוצרי המזון נמכרים באריזות פלסטיק. הנה מה שאנחנו לא יודעים: חלק ניכר מהפלסטיק המיוצר אינו ממוחזר, ולאחר השימוש בו שבמקרים רבים הוא חד פעמי, הפלסטיק הופך לפסולת ומגיע למערכות אקולוגיות רבות.

בשעת בוקר מוקדמת קיבל ליעד כהן, פקח רשות הטבע והגנים טלפון מפקח נוסף ששלח אליו תמונות של שועל שראשו נלכד בקופסת טחינה באזור בסיס צבאי.
ליעד מספר: "במקרה הייתי ממש קרוב לאזור מיד ניגשתי לנקודה והתחלתי לחפש את השועל.
לאחר סריקות ביחד עם גיא ודניאל ממיזם צבא הגנה לטבע ראינו את השועל חוצה את יער מורן ונס בבהלה ובלבול לכיוון הכביש המוביל לבסיס הצנחנים. השועל שנס על נפשו בצורה עיוורת חצה את הכביש ונעצר בסבך של סירה קוצנית. מיד כיסינו אותו בחולצה אחזתי בו בחוזקה ושלפתי את הקופסא שהייתה הדוקה מאוד לראשו. חשיבות השמירה  על הניקיון מעבר לצד הנופי והאסתטי האסתטי היא גם ובעיקר למען חיות בר רבות המוצאות את מותן מפסולת שמשאירים בני האדם".

שועל בטחינה

לא רק השועל הלכוד בקופסת טחינה ריקה היה בר מזל בכך שחייו ניצלו. גם מריון מצוי, אותו מכרסם מתת-משפחת הגרבילים שבמשפחת העכבריים כמעט קיפח את חייו בתוך בקבוק פלסטיק כאשר הוא נמצא  על ידי פקחי רשות הטבע והגנים בשמורת טבע נחל אשחר כשהוא כלוא בבקבוק פלסטיק. המריון חולץ ושוחרר לטבע אך רוב הסיכויים כי אילולי ערכו הפקחים סיור באיזור, למטרות אלו בדיוק, לא היה מצליח המריון להשתחרר וככל הנראה מסיים את חייו בבקבוק.

מריון מצוי לכוד בבקבוק פלסטיק – צילם שי קורן רשות הטבע והגנים

גם על הים נגע הפלסטיק אינו פוסח. החופים מלוכלכים והים בולע לתוכו כמויות אדירות של פלסטיק אנושי שהושאר מאחור.

מפרץ אילת לדוגמא, מהווה מבלע לכמויות אדירות של פלסטיק שהרוח הצפונית החזקה, המאפיינת את אזורנו, מסיעה מהיבשה אל הים.

הנזקים שפלסטיק גורם למערכות אקולוגיות ימיות, הם רבים וארוכי טווח. למשל עופות מים שבולעים חלקיקי פלסטיק וצבי ים המסתבכים בשקי ושקיות פלסטיק ואף בולעים אותם. דוגמה אחרת היא שקיות ניילון שנישאות עם הזרמים לשונית, מתיישבות על יצורי שונית כגון אלמוגים וחונקות אותם.

אבקוע – צבון ים – מסתבך בתוך שקית ניילון

הפלסטיק לא מתמחזר בטבע אלא הופך עם השנים למיקרו-פלסטיק – חלקיקי פלסטיק זעירים המרחפים בעמודת המים. קל להבחין בהם בשעות השפל: הים נושא אותם על גליו וכשהמים נסוגים נראים על החול שורות שורות של חלקיקי פלסטיק שנשטפו לחוף. הבעיות שאותו מיקרו-פלסטיק יוצר הן רבות, ובסופו של דבר הם מגיעים גם אלינו בני האדם.

בעלי חיים שונים, מזוחלים, מכרסמים, יונקים ועד דגים, רואים בשקיות הניילון מקום מסתור או בית, וכשהם מגלים שהבית הזה נודד עם הזרם ומגיע לאמצע עמודת המים כבר מאוחר מדי לנטוש אותו, והם נאלצים להישאר בו ונשטפים לחוף בשקית הניילון. לפעמים השקית הופכת למלכודת ממש, מכיוון שלדג קשה למצוא את הדרך החוצה. כך למשל  בחודש דצמבר האחרון נלכד תמנון בתוך קופסת פלסטיק בים במפרץ אילת, ומאבקו להשתחרר מהמלכודת תועד על ידי מתנדב של רשות הטבע והגנים.

תמנון בקופסא – דורון בארש מתנדב רשות הטבע והגנים

 במהלך 2021,  הזדקקו 7,078 בעלי חיים לטיפול וטרינרי כשאחד הגורמים אשר פוגעים משמעותית בבריאותם ובחייהם של בעלי החיים הוא הפלסטיק שנזרק בטבע.

שקיות ומגבונים נאכלים על ידי בעלי חיים שלא למדו להימנע מאכילתם. בים על ידי צבי ים ובמדבר על ידי היעלים. בכרס של כמעט כל יעל שנבדק, נמצא שקיות ומגבונים, שהנפח שהם תופסים, עלול לפגוע ביעילות העיכול שלהם, ולגרום להם לסבול מרעב קיצוני, אפילו כשהמזון הטבעי שלהם נמצא בשפע.

לבני האדם יש השפעה קריטית בנושא. אז מה אנחנו יכולים לעשות?

  • ננסה להפחית את השימוש בשקיות, מגבונים ובפלסטיק חד פעמי ונעדיף שימוש בכלים רב פעמיים. מעבר לערך הבריאותי שבכך דבר זה יחסוך סבל רב לבעלי החיים שאינם יכולים להבחין במלכודות אלו.
  • במידה ועשינו שימוש בפלסטיק או בכלים חד פעמיים, ניקח הכל עמנו ונוודא שהפסולת הושלכה לפח הרחק מהישג ידם של בעלי חיים.
  • צמצום השימוש במגבונים, ובוודאי מניעת השלכתם בטבע יתרום רבות לשמירה על שלומם ובריאותם של בעלי החיים
  • ואיסוף בשטח של כלים או מוצרי פלסטיק אחרים זרוקים ימנע את לכידתם של בעלי החיים בתוכם. כך נמנע מפגיעה בחי והסביבה ונסייע לבעלי החיים לחיות בשלווה לצידנו.

צפו בסרטון:

תגיות

קטגוריות