הורשע עורך דין שהרעיל חיות בר

10/07/2023

עורך הדין עבר על עברה חמורה בהחלט: הרג חיות בר באמצעות רעל.

חזירי בר - צילם עזרא חדד, רשות הטבע והגנים
חזירי בר, צילם עזרא חדד, רשות הטבע והגנים

לפני כשנתיים, הניח עורך דין מצפון הארץ רעל מסוג ,לנט" בדלי המחובר לאחד העצים באזור מטעים בגליל התחתון, הרעל נועד לפגוע בחזירי בר. ואכן, בסיור של פקחי רשות הטבע והגנים התגלו במרחק של כ-10 מטרים מהדלי – שלושה חזירים צעירים וחזירה בוגרת, שמתו כתוצאה מהרעל שהניח בדלי. גם ציפור מסוג חוחית מתה כתוצאה ממגע עם הרעל.

כעת, הוא הורשע בהרעלה של ארבעה חזירי בר, ונידון ל-45 ימי עבודות שירות. הנאשם הורשע בבית משפט השלום בטבריה בעבירה של ציד חיית בר מוגנת ללא רישיון והיתר ובעבירה של הרעלה, ואיסור ציד בשיטות אסורות. נשיא בית משפט השלום בטבריה, השופט ניר מישורי לב טוב, ציין  לאור חומרת העבירות ופוטנציאל הנזק כי "הנאשם פעל תוך תכנון מוקדם, רכש רעל בכדי להרוג את החזירים, הניח אותו בשטח בדלי ממנו שתו החזירים. כשחזר למקום, היה בידו רעל נוסף", כתב השופט. "הנזק הפוטנציאלי הינו בלתי מבוטל, שעה שנחשפים אנו מזה מספר שנים לנזקים המשניים של הרעלה בנסיבות דומות, גם אם הגורם המרעיל כלל לא התכוון להביא לתוצאה זו, אז מורעלות חיות בר מוגנות הנתונות בסכנת הכחדה, אשר ניזונות מפגרים שהורעלו וכך מוצאות את מותן".

בחשיפה לרעל בעלי החיים עוברים תהליך קשה ומענה של גירוי עצבי מוגבר. במקרה של החזירים, הם סבלו מתופעות לוואי במשך שעות, במהלכן חשו סבל,כאבים עזים וחוסר שליטה בגוף, אשר גורמים לחנק ומיתה איטית. לעיתים, לאחר מות החיה, מצוי הרעל בגוף בעל החיים המת ואוכלי פגרים (כמו נשרים) נפגעים מהרעלה משנית.

השופט הדגיש כי מדובר בעבירה חמורה, לאור פוטנציאל הרג חיות הבר המוגנות וההרג בפועל של חזירי הבר. לדברי השופט, הנאשם היה צריך לפנות לפקחי רשות הטבע והגנים כדי לעזור לו להתמודד עם חזירי הבר, אך הוא לא עשה כן. "התמודדות כזו הינה מוכרת לרשות וקיימים דרכים למניעת נזקים", הוא הוסיף.

השופט גזר על עורך הדין מאסר בפועל ל-45 ימים, שירוצה בעבירות שירות. "הקושי בפניו ניצבות רשויות האכיפה באיסוף ראיות מרשיעות, ובכך למגר את התופעה, דורש כי יידעו העבריינים בפועל והעבריינים בכוח כי העונש הצפוי לאדם הבוחר לצוד חיות בר מוגנות בלא היתר, הינו מרתיע והופך אף את העבירה לבלתי כדאית בעליל", נכתב בגזר הדין. בנוסף נקנס עורך הדין ב-10,000 שקלים.

השופט מישורי לב טוב אף רמז שהיה מקום לענישה חמורה יותר, אך את הענישה נגד הפוגעים בחיות בר יש להחמיר בהדרגה. מדובר באחד המקרים הראשונים שבהם רשות הטבע והגנים הצליחה לקשור את המרעיל לרעל, ולהוכיח את האחריות הפלילית שלו. עד עכשיו ברשות הטבע והגנים נאלצו להגיע להסדרי טיעון במקרים של הרעלה. המשמעות היא שבתיקים עתידיים ניתן יהיה להגיע בסופו של דבר לעונשים של מאסר בפועל. אמנם מדובר בעליית מדרגה קטנה, אך חשובה.

שי פרץ התובע הראשי של רשות הטבע והגנים מסר: "תופעת ההרעלה הינה תופעה קשה ואכזרית במסגרתה נפגעות חיות בר מוגנות באופן ישיר ואף באופן עקיף שכן לצד חיות הבר המורעלות ישנן חיות בר אחרות הניזונות לעיתים  מפגריהן. בית המשפט מצא לנכון להטיל ענישה ממשית של עבודות שירות לצד רכיבי ענישה נוספים ומשמעותיים שיש בהם להציב רף ענישה מחמיר והולם יותר לעבירה זו. ראויה לציון אף אמירתו של בית המשפט כי ראוי להמשיך ולהחמיר את הענישה כנגד העבריינים המבצעים עבירות נלוזות אלו."

את רשות הטבע והגנים ייצגה עו"ד קרין בן סימון.

קטגוריות

דפים קשורים