דברי רעיה שורקי, מנכ"לית רשות הטבע והגנים בועידה השנתית ה 51 למדע והסביבה:

11/07/2023

רשות הטבע והגנים מנהלת כיום כ27% ממקרקעי המדינה ביבשה ועוד כ 4% בים התיכון ומגנה על פי החוק על מגוון רחב של ערכי טבע.
בשנים האחרונות, הים התיכון הוא יעד מרכזי להגנה על בתי גידול רגישים ומדינת ישראל התייחבה להגן על 30% משטחה הימי.

רעיה שורקי, מנכלית רשות הטבע והגנים בועידה השנתית ה 51 למדע והסביבה, צילום: ליבי צ'יפסר
רעיה שורקי, מנכ"לית רשות הטבע והגנים בועידה השנתית ה 51 למדע והסביבה,, צילום: ליבי צ'יפסר

רט"ג מפעילה יחידה ימית אוכפת לצד קידום תכנון ואכרזה המתבסס על ניטור ומחקר עם שותפים מהאקדמיה, החל״ט, המשרדים להגנת הסביבה, החקלאות והאנרגיה. ולראשונה, אנחנו נערכים לפעילות גם במים הכלכליים על בסיס תכנית אב לשמורות טבע באזור הכלכלי.

שישים שנה של שמירת טבע תציין רט"ג בשנה הבאה והמאבקים בלתי פוסקים על השטחים הפתוחים המתמעטים לאור שינויי האקלים ופוגשים אותנו באובדן בתי גידול ומינים שחלקם על גבול תפוצה עולמי, ריבוי מינים מתפרצים ופולשים, התגברות מחלות זאונוטיות כמו כלבת, עכברת ושפעת העופות.

התמודדות עם זכות הטבע למים, שריפות שאנו עדים להם הקיץ וביממה האחרונה ואני שואלת את עצמי האם נזכה לשמוע את כל פכפוך המים או אולי לקדם אותו כערך טבע מוגן?

בשנים האחרונות אנחנו מתמודדים עם אירועי זיהום סביבתי כבדים. אנחנו מוטרדים מאד מעתידו של מפרץ אילת ומהשפעותיהם של התשתיות הלאומיות על בתי הגידול היחודיים.
לצד זה מתפתח מאד התחום של התביעות הסביבתיות וההסתייעות בגישור ופיצוי סביבתי,
ואנו מזהים פוטנציאל לשיתופי פעולה ללימוד והעשרה עם האקדמיה בנושא זה.

כיום, חיים בישראל 200 נשרים וכ 40 זוגות מקננים. אנו הצבנו יעד של 450 פרטים ו- 120 הצלחות קינון. במדינה הקטנה והלא נקייה שלנו נדרשים מאמצים משותפים לטיפול בסניטציה תוך איזון עם צרכי החקלאות.
בתוך כך התפתחות האנרגיות המתחדשות המביאות אתן אתגרי שמירת טבע רבים.

רטג מנהלת כ 30 מיליון מבקרים בשנה בשטחיה. להערכתנו כ 5-7% מתוכם הם מטיילי הגיל השלישי. בשיתוף אוניברסיטת חיפה והמכון לחקר הזיקנה, קידמנו מחקר.
המחקר עסק בהנגשת אתרי טבע לאזרחים ותיקים באמצעות חליפות סימולציה שמעמיסות על אדם 25 שנה ואיפשרו לנו לקבל החלטות על תכנון מותאם והנגשה לקהילות משתמשים מגוונות."

"הרי זו ארץ כה קטנה שדי בשתיים שלוש שגיאות גסות וקלסתר פניה מושחת " ס. יזהר.

תגיות

קטגוריות