מצילים חיים- רשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי במבצע חילוץ צבאים שנכלאו באזור רמאללה

27/07/2020

ביום שלישי 28.7.2020, הובילו נציגי יחידת קצין מטה שמורות הטבע במנהל האזרחי, בשיתוף עם נציגי מנהלת התיאום והקישור ברמאללה ובליווי כוחות הביטחון - מבצע לחילוץ שני צבאים ועופר, אשר נכלאו בחצר ביתו של תושב כפר דיר קדיס שבאזור רמאללה.

מצילים צבאים - צילום רשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי
מצילים צבאים - צילום רשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי, מצילים צבאים - צילום רשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי

המבצע לחילוץ הצבאים החל בשעות הבוקר, בעקבות דיווח שהתקבל על ידי נציג מיחידת קמ"ט שמורות הטבע ולמעשה, מצטרף לעשייה הנרחבת שמוביל המנהל האזרחי באזור יהודה ושומרון. נזכיר, כי רק בחודש האחרון חולצו צבאים, דורבנים וכלב ציד במסגרת מבצע דומה שהתקיים באזור עוטף ירושלים, בהובלת יחידת ק"מט שמורות הטבע במנהל האזרחי ומנהלת התיאום והקישור שבאזור.

בתוך כך, הודות לערנות שהפגינו אנשי המנהל האזרחי פעם נוספת בזמן אמת, נמנעה המשך ההתעללות בצבאים שנכלאו באכזריות באופן בלתי חוקי באזור רמאללה ואלו אף הועברו על ידי נציגי יחידת קמ"ט שמורות הטבע להמשך הטיפול בגן החיות התנ"כי בירושלים.

מצילים צבאים- רשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי, מצילים צבאים- רשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי

צבי ישראלי שוכן בחבל הים-תיכוני, במישורים ובמדרונות הרים, ובחלקים נרחבים של הארץ מקו המדבר צפונה. תפוצתו של מין זה הייתה נרחבת, אך בעשורים האחרונים היא הולכת ומצטמצמת בקצב מהיר בשל איומים כגון עבודות פיתוח ותשתיות וכן ציד לא חוקי.

קצין מטה שמורות הטבע במנהל האזרחי, נפתלי כהן, מסר: "מבצע זה נערך במסגרת המאמצים הרבים שמשקיע המנהל האזרחי למיגור תופעת הפגיעה וההתעללות בבעלי חיים באזור יהודה ושומרון. יחידת קמ"ט שמורות הטבע במנהל האזרחי פועלת באופן שוטף, למען שמירה על החיים ועל הטבע באזור כולו. אני מברך על מבצע חשוב זה, אשר הביא להצלת חייהם של בעלי חיים נוספים שנכלאו באכזריות ומדגיש כי נמשיך ונפעל תוך השקעת מירב המשאבים למניעת מקרים נוספים מסוג זה".

בכל מקרה בו נצפה פגיעה או החזקה לא חוקית של חיית בר יש לדווח למוקד רשות הטבע והגנים 3639*