פיתוח במכתש רמון

23/09/2022

מכתש רמון עבר מהפכה בשנים האחרונות: ממחצבות - לאזור של פנאי, נופש וטיילות. המכתש אף הוכרז כשמורת אור כוכבים. עתידו של המכתש, הפעולות והשימושים שנעשים בו צריכים להיות הולמים את רוח המקום הייחודי ובמגבלות סביבתיות ואקולוגיות

מכתש רמון
מכתש רמון. צילום: דורון ניסים

לשמחת אוהבי הטבע מכתש רמון הפך מהפכה בשנים האחרונות. רשות הטבע והגנים  השקיעה רבות בתכנון וביצוע שיקום ופיתוח לטיילות. אתרי הטבע במכתש, בשל ייחודם, מהווים עוגנים תיירותיים מהם נהנים גם תושבי המועצה המקומית מצפה רמון בכלל ובפרט.

רשות הטבע והגנים לא מתכחשת לתהליכים תכנונים שהתקיימו בעבר, אך צריך לשפוט אותם במציאות הסביבתית שהייתה אז ובמערכת האיומים וההזדמנויות שהיו רלוונטיים בזמנו. אנו סבורים שהקמת אמפי להופעות ענק בלב המכתש המשוקם אינה מתאימה לעת הזו וראוי לבחון שנית את אופי הפעילות במקום. רשות הטבע והגנים הופתעה מפרסום המכרז במתכונתו הנוכחית. המכרז לא תואם איתנו ולא הובא לידיעתנו. הרשות תיפגש עם ראש המועצה המקומית מצפה רמון בהקדם בנושא.

חלפו מעל 10 שנים מאז אושרה התב"ע הנוכחית. דברים רבים השתנו בעשור השנים: המכתש הוכרז כשמורת אור כוכבים, עלתה המודעות למפגעי אור ורעש והשפעתם על האדם והטבע, המכתש הוא מקרה יחידאי של טבע ונוף ולכן סוגיות עוצמת השימוש במשאב הזה ואופי השימושים התיירותיים בו הן סוגיות ערכיות הנדרשות להתאמה למציאות הסביבתית של ימינו.

הרשות סבורה שניתן לקיים פעולות ושימושים ההולמים את רוח המקום ובמגבלות סביבתיות. כמו אירועי צפייה באור כוכבים, מוסיקה שקטה ללא בינוי נלווה וכו׳.

רשות הטבע והגנים על פי החוק אמונה על שמירת הטבע, המורשת והנוף בישראל. בנוסף הרשות אמונה על טיפוח ופיתוח אתרי הטבע והמורשת לציבור. הרשות עושה זאת כ-60 שנה באופן מקצועי ויעידו על כך מיליוני המבקרים הפוקדים את שמורות הטבע והגנים הלאומיים מדי שנה.

 

תגיות

קטגוריות

גני שמורה קשורים