2.2.22 היום העולמי לשמירה על בתי הגידול המימיים

02/02/2022

הטבע בישראל הוא מהמגוונים בעולם בשל מיקומה של ארצנו, וזה כולל גם את בתי הגידול המימיים: נחלים, מעיינות, שרידי ביצות ובריכות חורף. לבתי גידול אלו נודעת חשיבות רבה מפני שהם משמרים עולם שלם של חי וצומח ייחודי.

ביקור השרה בעין אפק
ביקור השרה בעין אפק, השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, ומ"מ מנכ"לית רשות הטבע והגנים, רעיה שורקי, סיירו (ביום ג' 1.2.22) בשמורת הטבע עין אפק, יחד עם מ"מ מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, יוליה גינזבורג, סמנכ"ל בכיר למשאבי טבע במשרד, אלון זס"ק, וגורמי מקצוע נוספים

כמדי שנה ב-2 בפברואר, היום בו נחתמה אמנת רמסר (Ramsar) בעיר רמסר שבאירן בשנת 1971, מציינים בעולם ובארץ את היום העולמי לשמירה על בתי הגידול המימיים. השנה, רשות הטבע והגנים תציין אותו בין היתר בסימן הקשר בין בריאותם של בתי הגידול המימיים למחלות ומגפות כמו שפעת העופות. זאת נוכח האיום על עופות הבר בכלל ועופות המים בפרט והתמותה הקשה שפקדה אותם בשבועות האחרונים בשל שפעת העופות. בסמוך למועד זה, ביום שבת ה-5 בפברואר, רשות הטבע והגנים תקיים מגוון פעילויות לכל המשפחה בשמורות טבע וגנים לאומיים נבחרים סביב בתי הגידול המימיים וערכי הטבע והנוף המאפיינים אותם.

לפרטים מלאים לחצו כאן >>

לרגל היום העולמי לשמירה על בתי הגידול המימיים, השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, ומ"מ מנכ"לית רשות הטבע והגנים, רעיה שורקי, סיירו אתמול (ג') בשמורת הטבע עין אפק, יחד עם מ"מ מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, יוליה גינזבורג, סמנכ"ל בכיר למשאבי טבע במשרד, אלון זס"ק, וגורמי מקצוע נוספים.

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, ומ"מ מנכ"לית רשות הטבע והגנים, רעיה שורקי בשמורת הטבע עין אפק. צילמה שלומית שביט, השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, ומ"מ מנכ"לית רשות הטבע והגנים, רעיה שורקי בשמורת הטבע עין אפק. צילמה שלומית שביט

לדברי רעיה שורקי, מ״מ מנכ״לית רשות הטבע והגנים: "קיימת חשיבות עצומה לפעילות של רשות הטבע והגנים המשרד להגנת הסביבה וגופים נוספים לאבטחת הקיום והאיכות של בתי הגידול המימיים. השבוע איבדנו את נקבת העיטם האחרונה אשר קיננה בבית גידול מימי בשמורת החולה. אירוע מצער המחדד ומדגיש את המחוייבות שלנו לעשות כל שביכולתנו על מנת לשמור על בתי הגידול המימיים בישראל ועל ערכי הטבע שזה בית הגדול שלהם.

במסגרת ביקורה של השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג בשמורת הטבע עין אפק אותה היא מכירה היטב, הוצגו בפניה הפעולות אותם מקדמת הרשות לשמירה על בתי הגידול כמו: הזרמות מים לטבע, ניטור שוטף של איכות המים, שיקום פיזי של גופי מים, השבת ואישוש של צמחי מים ובעלי חיים, הקמת גני מקלט לצמחים בסכנת הכחדה והרבה עבודת הסברה וחינוך למגוון קהלים. אני שמחה שהשרה להגנת הסביבה בחרה לציין את יום בתי הגידול המימיים בסיור בשמורת הטבע עין אפק, שזכתה לפני מספר שנים בהוקרה בינלאומית על הפעולות שמתבצעות בה למען שמירת הטבע וגופי המים בשמורה".

צפו בסרטון: