לראשונה תיעוד עדר ראמים שנולדו בטבע

19/09/2021

עדר שמונה 16 פרטים תועד בתצפית שכמעט ולא נצפית בטבע כשהם צועדים יחד בשמורת הטבע נחלים גדולים נחל ציחור במסגרת ניטור וחיפוש אחר הצלחת ההשבה לטבע של הראמים.

עדר ראמים
עדר ראמים, צילום גולן רידר רשות הטבע והגנים

ד״ר טל פולק אקולוגית ערבה רשות הטבע והגנים:
התצפית הזאת מיוחדת מאוד כיוון שאנחנו רואים כאן עדר עם 3 צעירים בניהם אחד מהחודשיים האחרונים בלבד. בנוסף בתצפית לא רואים עליהם סימונים אז זה ככל נראה מדובר בעדר שלם שמורכב מראמים שנולדו בטבע ולא שוחררו לטבע.

צפו בסרטון שצילם גולן רידר, רשות הטבע והגנים:

ראם לבן

הראם הלבן נחשב לאחד הפרסתנים המרהיבים, בעל חיים מעלה גרה גדול מימדים שנעלם מנופי ישראל בסוף המאה ה-19 והוחזר לראשונה לטבע לפני כעשרים שנה. בזכות התאמתו לתנאי המדבר הקיצוניים, הוא יכול לשרוד ימים רבים מבלי לשתות. הוא תלוי במזונו בעצי השיטה וניזון מעלים, פרחים ותרמילים של העצים. מדובר בבעל חיים חברתי שחי בעדרים של כעשרה פרטים, הכוללים זכר שליט, כמה נקבות דומיננטיות וצאצאיהם. בכל קבוצת ראמים, הנקבה הדומיננטית היא זו שמכוונת את העדר במשך היום ובמהלך חיפוש מזון. תפקידם של הזכר הדומיננטי ושאר הזכרים האחרים הוא להגן על העדר מפני טורפים.

גולן רידר מנהל ערבה דרומית רשות הטבע והגנים:
״מדובר בתצפית מיוחדת כיוון שקיים קושי לנטר את האוכלוסייה לאחר השבתה לטבע. בדרך כלל עדר מונה כ 10 פרטים וכאן תיעדתי כ 16 פרטים עם פרטים צעירים מאוד מה שמעיד על הצלחת העדר להתרבות ולשרוד בטבע.״

רשות הטבע והגנים מבצעת השבות לטבע של הראמים מגרעין הרבייה בשמורת הטבע חי בר יוטבתה. עשרות ראמים הושבו בשנים האחרונות בחזרה לטבע באזור הערבה והנגב הדרומי. בשמורת הטבע חי בר יטבתה נותרו כ-120 פרטים.

לכתבות נוספות בנושא ראמים >>