ליקוק ראשון של אמא לאחר ההמלטה

24/01/2023

אמש הסתיימו להם כ-8 חודשי הריון ונקבת הראם הלבן המליטה באור יום עגל של ראם לבן. זהו הראם השביעי שנולד בשמורת הטבע חי בר יוטבתה שמשמשת גרעין רבייה לראמים.

צילום אלה אגרה רטג
צילום אלה אגרה רטג

בטבע הנקבה מתרחקת מהעדר לקראת ההמלטה אבל בעדר שלנו בשמורת הטבע חי-בר יוטבתה   הרבה פעמים ההמלטות מתרחשות בקרבת העדר.

בעוד כ- 4 וחצי חודשים העגל ייגמל מחלב אמו ויאכל יחד עם כולם. אתם מוזמנים לעקוב אחרי המשך הדיווחים, אנחנו מצפים לעוד המלטות בתקופה הקרובה.

מוזמנים לבוא ולבקר את הראמים בשמורת הטבע.

הראם הלבן נחשב לאחד הפרסתנים המרהיבים, בעל חיים מעלה גרה גדול מימדים שנעלם מנופי ישראל בסוף המאה ה-19 והוחזר לראשונה לטבע לפני כעשרים שנה. בזכות התאמתו לתנאי המדבר הקיצוניים, הוא יכול לשרוד ימים רבים מבלי לשתות. הוא תלוי במזונו בעצי השיטה וניזון מעלים, פרחים ותרמילים של העצים.

מדובר בבעל חיים חברתי שחי בעדרים של עד עשרה פרטים, הכוללים זכר שליט, כמה נקבות דומיננטיות וצאצאיהם. בכל קבוצת ראמים, הנקבה הדומיננטית היא זו שמכוונת את העדר במשך היום ובמהלך חיפוש מזון. תפקידם של הזכר הדומיננטי ושאר הזכרים האחרים הוא להגן על העדר מפני טורפים.

המלטות מתקיימות לאורך השנה, אך מרביתן באביב. משך ההריון הוא עד 10 חודשים.

העגל צמוד ויונק עד גיל חודשיים בדרך כלל, לאחר מכן מתחיל לאכול עצמאית אבל יכול להמשיך לינוק עד גיל שנה.

 

רשות הטבע והגנים מבצעת השבות לטבע של הראמים מגרעין הרבייה בשמורת הטבע חי בר יוטבתה. עשרות ראמים הושבו בשנים האחרונות בחזרה לטבע באזור הערבה והנגב הדרומי. בשמורת הטבע חי בר יטבתה נותרו כ-120 פרטים

ליקוק ראשון של אמא ראם, צילום: אלה אגרה רטג
ליקוק ראשון של אמא ראם,, צילום: אלה אגרה רטג