לחופש נולדו – שלושה ראמים שוחררו לטבע

06/11/2018

שלושה ראמים, שני זכרים ונקבה אחת, ששוחררו חזרה לטבע בשבוע שעבר , מגרעין הרביה בחי בר יטבתה מעוררים תקוות רבות בקרב האקולוגים של רשות הטבע והגנים. הראמים מושדרו על מנת להמשיך ולעקוב אחריהם גם בטבע החופשי.

תמונה שחרור ראם.JPG
תמונה שחרור ראם.JPG

"אנחנו רוצים לדעת לאן הם הולכים, איפה הם מתקיימים במרחב, מה הם אוהבים לאכול, כל מה שקשור לדינמיקה שלהם במרחב. אנחנו רוצים לדעת עליהם הכל" אומר ערן היימס, מנהל מרחב ערבה דרומית.

השחרור שהתבצע בשמורת הנחלים הגדולים בהר הנגב הדרומי, הגיע לאחר הכנות מרובות. הראמים שנולדו וגדלו בחי בר יטבתה כחלק מגרעין רביעה שנועד להציל את המין הנדיר מסכנת הכחדה ולהרבות את הפרטים שלו בטבע הם בעל חי מקראי, שחי בנוף המקומי הגיע כאמור לסף הכחדה וניצל הודות למאמצי רשות הטבע והגנים לשימור המין ולהגדלתו. כעת הם חוזרים לטבע לאחר בדיקות ולקיחת דגימות דם, כשמשדרי GPS מוצמדים אליהם על מנת לאסוף מה שיותר מידע. "המידע הזה חשוב לנו ביותר, גם כדי לדעת אם ההשבה שלהם לטבע הצליחה, ישנו גם תסריט שנמצא את הראמה טרופה בשטח לאחר שלושה ימים, גם זה יכול לקרות. אבל גם כדי ללמוד עליהם יותר. אם נדע היכן הם מתקיימים נוכל להשקיע בהגנה של משאבים כדי לשמור עליהם", אומר היימס. "ומעבר לכך, נוכל לדעת אם המאמצים המרובים שאנו משקיעים באוכלוסיה זו אכן נושאת פרי".

לדברי יוסי שדה, פקח נחלים גדולים ברשות הטבע והגנים, מיקום שחרור הראמים בסמוך לנחל ציחור, נבחר על סמך תצפיות מרובות שבוצעו וזיהו עדר פראי שחי באזור, כאשר המטרה היא לחבר את שלושת הראמים ששוחררו כך שישתלבו עם העדר הקיים.

השחרור, לדברי שדה עבר באופן תקין וללא בעיות וזו לאחר תקופת הכנה וציפיה ממושכת להשבתם לטבע. אחת ליומיים שולח משדר ה GPS התרעת מיקום וכך ניתן לדעת היכן מסתובבים הראמים והאם מימשו את התקווה לחזור לטבע ולהתקיים בו בחופשיות.