צב ים שנפצע ושוקם חוזר אל הים

21/01/2019

גיאור, צב הים החום והצעיר, שנפצע לאחר שפסולת נכרכה סביב רגלו, שוחרר חזרה לים אחרי שעבר טיפול צמוד והשתקם.

שחרור צב ים JPG
שחרור צב ים JPG, שחרור צב ים - צילום גיא לוויאן רשות הטבע והגנים

ביום שישי האחרון בחוף ניצנים, שוחרר צב ים חום צעיר, שהיה מאושפז במשך חודשיים במרכז להצלת צבי הים של רשות הטבע והגנים במכמורת. צב הים, שקבל מהגייד הספורטיבי שהציל אותו את השם גיאור, טופל גם על ידי ד"ר צחי אייזנברג במרפאת "כל חי".

גיאור נמצא על ידי דייג ספורטיבי בחודש נובמבר האחרון, כששקיות ניילון וחוטים כרוכים סביב רגלו. הדייג העביר אותו במצב זה לרט"ג ומשם צב הים הועבר למרכז ההצלה, שם קבל טיפול ושוקם עד שיכול היה לשוב אל הים.

כמו צבים רבים אחרים בים, גם הם גיאור הגיע למרכז בזמן שסבל מהסתבכות פסולת. הפסולת – שקיות ניילון וחוטים, נכרכה סביב רגלו הקדמית השמאלית וכמעט גרמה לו לנמק.

שחרור צב ים JPG, שחרור צב ים - צילום גיא לוויאן רשות הטבע והגנים

סיבוך וסיכון

רשות הטבע והגנים קוראת לציבור לדווח על צבי ים פגועים, אבל לא לנסות ולהסיר מהם חוטים וחבלים ללא פיקוח וטרינרי. צבים שנמצאו מסובכים בחוטים, רשתות או שקים סובלים בבדרך כלל מפגיעות בגפיים כאשר החוטים נכרכים סביב הגפה (ולעתים גם הצוואר) וחוסמים את זרימת הדם. כשזרימת הדם לגפה מופרעת מתחיל תהליך של מוות הרקמה, אשר ללא טיפול יתקדם לנמק מלא עד לנשירת הגפה הנרקבת. כאשר השריר מתחיל להתפרק ולהנמק, מצטברים רעלים בגפה הפגועה, תוצרי פירוק של השריר. כמו כן, הרקמה הנרקבת מהווה קרקע פורייה לגידול חיידקים. לכן, הסרת החוטים החוסמים את זרימת הדם בשלב זה עשויה להיות קטלנית עבור הצב, כאשר הרעלים והחיידקים שהצטברו ברקמה מוסעים עם זרם הדם המתחדש אל הגוף.

עוברי אורח שמוצאים צבים מסובכים בחוטים נוטים להסיר את החוטים, מתוך כוונה לעזור לצב ואינם מודעים לכך שדווקא הסרת החוטים עשויה לדרדר משמעותית את מצבו. חשוב להסביר לקבוצה את החשיבות של השארת החסימה והעברת הצב למרכז ההצלה עם החוטים, גם אם הוא "נראה בסדר".

במרכז ההצלה אנו מעריכים את מצבו של הצב, והגפה הפגועה ומחליטים האם וכיצד להסיר את החסימה. אם נראה שכבר החל תהליך ריקבון עדיף יהיה לטפל באנטיביוטיקה לפני הסרת החסימה. במקרים חמורים של נמק מתקדם יכולה אף להתבצע ניתוח לכריתה של הגף כולו כדי להציל את חיי הצב.

המציל של גיאור לא ידע זאת ושחרר את החסימה. למזלו של גיאור, מצב הגף לא היה חמור ולאחר שהוא טופל באנטיביוטיקה הוא החל להראות סימני תאוששות עד להבראה מלאה וחזרה לביתו שבים.

מצאתם צב ים על החוף? אל תהססו ותתקשרו אלינו 3639*