רשת דיג נטושה מול עכו הוסרה במהירות שיא

05/12/2022

ביום שני, 5.12.22, בשעה 11:48, התקבל דיווח באפליקציית SeaWatch של החברה להגנת הטבע בנוגע לרשת דיג נטושה במים באזור עכו. הדיווח נשלח אוטומטית אל הפקחים הימיים של רשות הטבע והגנים וכשעתיים וחצי לאחר מכן, הם כבר היו במקום והסירו את הרשת בבטחה.

רשת רפאים בעכו, צילום זיו נדר
צילום: זיו נדר

"רשתות רפאים הן רשתות דיג נטושות שכבר לא בשימוש ונותרות בים על תקן פסולת, אך ממשיכות לתפקד כמלכודת מוות לבעלי חיים, ואף עלולות להיות מסוכנות לצוללים ורוחצים. רשתות רפאים הן מרכיב משמעותי בפסולת הנמצאת בים ובחופים שלנו והן מסוכנות מאוד לסביבה הימית מאחר וממשיכות לתפקד כמלכודת מוות לבעלי חיים זמן רב לאחר שנותרו מאחור. חשוב מאוד לפנות אותן מהים במהירות האפשרית על ידי צוות מיומן. אין לנסות להסיר את הרשת לבד מכיוון שהיא מהווה סכנה בטיחותית. כל הכבוד לאזרח אוהב ים עירני שדיווח באפליקציית SeaWatch ולפקחי רט"ג על המענה המהיר", מוסיפה הדס גן-פרקל, רכזת מוקדSeaWatch  בחברה להגנת הטבע.

רשת רפאים בעכו, צילום זיו נדר
צילום: זיו נדר

בחברה להגנת הטבע מציינים כי 12 מיליון טונות פסולת פלסטיק מגיעים לאוקיינוסים בכל שנה וציוד דיג מהווה עד 10% מפסולת זו. בנוסף, כ-5.7% מכל רשתות הדיג, 8.6% מכל המלכודות, ו-29% מכל חוטי הדיג אובדים באוקיינוסים מדי שנה וכשליש מהפסולת במים הרדודים היא ציוד דיג נטוש. איל מילר, מנהל מרחב ים במחוז צפון ברשות הטבע והגנים, מסביר: "רשת הרפאים מהווה מלכודת מוות לבעלי חיים בים, ועלולה גם לסכן שחיינים, צוללים וכלי שייט, לכן היה חשוב מאוד הדיווח. פעלנו להוציא את הרשת במהירות האפשרית. רשתות רפאים  מהוות מלכודת מוות לערכי טבע ימיים, החל מיונקים גדולים דרך צבי ים וכלה בדגים שנתפסים ברשת והופכים לחסרי תנועה ולאחר מכן חסרי חיים".

אפליקציית SeaWatch של החברה להגנת הטבע מיועדת לדיווחים על מפגעים כמו עבירות דיג, זיהום, רשתות רפאים ופגיעה בחיות מוגנות בזמן אמת. המוקד פועל מזה שש שנים בים התיכון ומחודש מרץ 2019 במפרץ אילת. מאז השקת האפליקציה בשנת 2015, הורידו את האפליקציה כ-10,000 חובבי ים. לאחרונה שודרגה האפליקציה וכעת היא מאפשרת גם דיווח על נסיעה בחוף, דיווח על דיג בחוף מוכרז, ודיווח על שיט מסוכן בקרבת החוף – כל אלה במסגרת דיווח המועבר לגורמי האכיפה והטיפול הממשלתיים בזמן אמת. בנוסף, התווספה האפשרות לדיווח על תצפיות של יצורים ימיים, המועברות לחוקרים רלוונטיים באקדמיה במסגרת "מדע אזרחי". האפליקציה מציעה גם את אנציקלופדית "ים של ידע" – מדריך מקוון להכרת בעלי החיים בים התיכון, ריכוז של כל המידע על השמורות הימיות, תקנות הדיג, חוקי השיט ועוד, בצורה קצרה וברורה. "ציוד דיג פעיל וציוד דיג נטוש גורמים לפגיעה רחבת היקף בחי הימי שלנו. אולם הפגיעה של ציוד דיג נטוש היא מקוממת במיוחד מכיוון שהיא פגיעה מיותרת לחלוטין. מכיוון שהדייג שנטש את הרשת לא לקח עליה אחריות, העירנות של אזרחים המדווחים באפליקציה היא חיונית. אנחנו ממשיכים לפעול להעלאת המודעות והערנות למפגעים אקולוגיים בים וכך נמשיך להרחיב את מעגלי המדווחים – שבזכותם הכל קורה. בכל אירוע מחדש, אנחנו רואים שיתוף פעולה פורה ומוצלח עם פקחי היחידה הימית ומרכז ההצלה לצבי ים של רשות הטבע והגנים, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה ומועצות אזוריות ועיריות, שמקבלים את הפניה ומטפלים בה במהירות ובמקצועיות. במידה ונתקלים בציוד דיג נטוש חשוב לדווח באפליקציית SeaWatch ואנו נדאג שהמפגע יוסר בצורה בטיחותית לבני האדם ולחיות המעורבות", מסכמת הדס גן-פרקל, רכזת מוקדSeaWatch  בחברה להגנת הטבע.

 

להורדת האפליקציה:
GOOGLE PLAY
http://bit.ly/37fghYq
APPLE
https://apple.co/2HenT2J

רשת רפאים בעכו, צילום זיו נדר
צילום: זיו נדר