מבצע סלמנדרה

16.11.2019

קבוצה של תלמידי כיתה ד' מבית הספר אלאום שבבית ג'אן, יצאה לתצפית ולמידה על סלמנדרות. ולא תארו לעצמם כמה הסלמנדרות יזדקקו לעזרתם באותו יום.

מבצע סלמנדרה JPG

התלמידים הגיעו לגת עתיקה, הנמצאת על שטח פרטי, שמדי שנה מגיעות אליה סלמנדרות בתקופת ההשרצה. למרבה הצער הם גילו שבעל השטח ניקה את הגת והוציא את האבנים שהיו בה. האבנים האלו שימשו את הסלמנדרות על מנת לצאת מהמים כדי לנשום, ולאחר מכן כדי לצאת החוצה מהגת.

הסלמנדרות הן דו-חי שבתחילת חייהן נושמות דרך זימים ולאחר מכן דרך ריאות. ניקוי הגת והוצאת האבנים בעצם גרמה לכך שהן לא יוכלו לנשום ולא יוכלו לצאת מן הגת.

ניבין קיזל, מלווה פרוייקטים חינוכיים במחו"ה גליל עליון ליוותה באותו יום את התלמידים. היא התקשרה לאקולוג יפתח סיני, שהדריך אות הואת הילדים כיצד לטפל בסלמנדרות שנשארו תקועות בגת. יחד הם אילתרו סולם מגזעים שמצאו במקום, ירדו לגת, חילצו את הסלמנדרות שהיו בו והשאירו את הסולם המאולתר ומצבור אבנים קטן עבור הראשנים הקטנים שינשארו בגת. סה"כ חולצו 15 סלמנדרות ונמצאה סלמנדרה אחת שטבעה לפני שהספיקו להציל אותה. את הסלמנדרות שיחררו בקרבת מקור מים סמוך.

מה בהמשך?

בתקופה הקרובה ניבין והתלמידים מתכוונים להכין סולם קבוע שיישאר במקום, לדבר עם בעל השטח ולהציב בהסכמתו במקום שלט הסבר על הסלמנדרות ואיך לשמור עליהן.

ניבין מספרת כי הפרויקט החינוכי מחבר את הילדים לטבע ולסביבה, מעלה מודעות לחשיבות מיקום הכפר במקום מיוחד ומכאן חשיבות השמירה על הטבע מסביב. דרך הילדים מגיעים להורים ולקהילה שנרתמת למען מינים נדירים ואנדימים ולמען סביבה שמורה ומטופחת.

צילומים: נשווה עמאר, ניבין קיזל, לינא סעד.

 

תגיות

קטגוריות