קופצנים

10/10/2021

קופצניים היא משפחה של עכבישים מגניבים במיוחד עם תכונות ויכולות ששמות גיבורי על בכיס הקטן. ריכזנו עבורכם כמה עובדות שיגרמו לכם להסתכל אחרת בפעם הבאה שאחד כזה יטייל לכם על הקיר.

קופצן - צילם ליאור קסטנברג
קופצן - צילם ליאור קסטנברג, קופצן - צילם ליאור קסטנברג

יש להם עיניים בגב… 👀

באמת, לקופצנים יש את אחת ממערכות הראייה המפותחות ביותר בקרב עכבישים. 8 העיניים שלהם מסודרות מסביב לראש-חזה שלהם באופן שמקנה להם שדה ראייה של כמעט 360 מעלות, מה שעוזר להם מאוד לזהות טרף ולהתחמק מטורפים.

קופצנים צדים אקטיבית 🕷️

בניגוד לעכבישים שטווים רשת מלכודת ומחכים שמשהו ילכד בה, קופצנים לא משתמשים ברשת כדי לצוד אלא עוקבים ומתגנבים אל הטרף שלהם עד מרחק זינוק. נשמע מבהיל, אבל זה אומר שאם יש לכם יתוש בחדר, הקופצן לא ינום ולא ישן עד שלא יתפוס את האוכל חינם.

כל הקופצנים קופצים-רוקדים 💃

והרבה. מיני קופצנים מסויימים מסוגלים לנתר למרחק של פי 50 מאורך גופם. דמיינו ילד בן 5 שמקפץ 50 מטר עם כל דילוג. היכולת הזו מאפשרת לקופצנים להפתיע את הטרף שלהם ולהתחמק מנסיונות טריפה.
כשזה מגיע לחיזור, העניינים קצת מסתבכים אם אתה קופצן זכר רווק. בדומה למיני ציפורים, על מנת למצוא חן בעיני הנקבה הזכר צריך לבצע ריקוד חיזור מורכב ולפעמים אף גורלי, שכן אם הנקבה תחליט שהוא לא מספיק מרשים, יתכן והיא תבחר לאכול אותו במקום להזדווג.

חברו הטוב של האדם 💖

שכחו מכלב, אמצו קופצן! הקופצנים לא רק שאינם נושכים או מסוכנים לבני אדם, הם חלק מהמדבירים הביולוגים הטובים ביותר שיש לטבע להציע. בבית, במשרד או בגינה – שותף שהוא קופצן תמיד עדיף על שותף יתוש. חוץ מזה, תראו איזה נושנוש הוא.

חיה קטנה ומטריפה >>