תצפית נדירה של סמור בישראל

18/04/2023

תצפית נדירה של שני סמורים נצפתה אמש על ידי אזרח ברק גרדי בעין השלושה הסמוך לשדרות. האזרח הופתע מאוד אך הצליח לתעד את הסמורים. הוא פנה למוקד רשות הטבע והגנים לברור הנושא.

סמורים - צילום ברק גרדי
סמורים - צילום ברק גרדי

ברק גרדי: הייתי בדרך לקיבוץ עין השלושה עם הפועל שלי בצהריים.
פתאום העין קולטת משהוא מוזר בצד הכביש בשטח הפתוח, עצרתי מייד את הרכב ירדתי לשביל ופתאום קלטתי את החיות, הבנתי ישר שזה משהוא נדיר הבנתי שאני חייב לתעד את בעלי החיים ולדווח על התצפית הנדירה. התקשרתי למוקד רשות הטבע ודיווחתי על זה.

יוצא לי לראות הרבה בעלי חיים לא מזמן שחררתי דיה שנתקעה בגדר. הפעם זאת הייתה חיה שלא רואים הרבה.

קובי סופר פקח רשות הטבע והגנים במחוז מרכז: שמחתי לקבל את הדיווח מברק. מדובר בבעל חיים שאנחנו כמעט ולא רואים לצערי.

דותן רותם אקולוג שטחים פתוחים ברשות הטבע והגנים מסביר: ״סמור הינו טורף קטן ממשפחת הסמוריים. שמו ניתן לו בשל סימור שערות הגב בעת התגוננות. ביכולתו גם להתיז ריח חריף מבלוטות הממוקמות בסמוך לפי הטבעת, על תוקפיו הנחשב דוחה במיוחד. בנוסף כפי שניתן לראות בתמונה הוא בעל נביחה אופיינית המשמשת גם להרתעת התוקף אך גם להתראה לסמורים אחרים הנמצאים בטווח שמיעה. מקומות חיותו מגוונים למדי ובישראל הוא נצפה בחורש, ביער פארק ובעיקר בשטחים בתה עשבוניים.

סמורים - צילום ברק גרדי
סמורים - צילום ברק גרדי

 

סמור משויש

הסמור המשויש חי באזור הממוזג של אירופה ואסיה וככזה הוא חשוף לחורף קר וארוך אותו הוא מבלה במחילה. עונת הרביה חלה באביב המאוחר ובאזורים מסוימים המלטה בעונת הסתיו יכולה להיות הרת אסון כי החורף באזורים אלו קר וקפוא. במהלך האבולוציה התפתחה בסמור תכונה בה הוא יכול להשהות את ההריון (הנקבה כמובן) הביצית המופרית נותרת ברחם עד חודשיים לפני ההמלטה המיועדת ורק במהלך החורף לקראת האביב הבא יתפתח ההריון ולאחר ההמלטה יהיה שפע מזון בסביבה.

הסמורים טורפים מכרסמים שונים ובכך יכולים לסייע לחקאים הסובלים מהתרבות לא מרוסנת של מכרסמים.

משרד החקלאות יחד עם רשות הטבע והגנים פרסמו המלצות לגידור מטעים בהם מוצע לחקלאים להותיר חורים המאפשרים מעבר לבעלי חיים כמו סמורים ונמיות היכולים לסייע בהפחתת נזקי מכרסמים ובכך לצמצם שימוש ברעלים.

לצערנו סמורים הפכו נדירים בישראל והתצפית שלפנינו היא נדיה מאוד. אבדן בתי גידול כתוצאה מפיתוח, ריבוי כבישים הגורמים לקיטוע בתי גידול וכן שימוש בחמרי ריסוס שונים הביאו לירידה משמעותית באוכלוסיות הסמור בישראל והוא מוגד כמין בסכנת הכחדה.

תוספת שמורות טבע של בתות עשבוניות, וכן שמירה על רצף שטחים פתוחים – מסדרונות אקולוגיים – יכולים לסייע רבות לשימור האוכלוסיות של מין זה.

סמורים - צילום ברק גרדי
סמורים - צילום ברק גרדי