הצבה נעימאוד הושבה לים

12.01.2020

הכירו את הצבה נעימאוד אשר הושבה היום לים לאחר שנפצעה מהסתבכות ברשת דיג ושוקמה במרכז להצלת צבי ים.

הצבה נעימאוד שבה לים צילם יניב לוי, רט"ג

מין: חום צעיר
תאריך הגעה: נובמבר 2019
נמצאה ב ים בג'אסר א זרקא
סיבת הגעה: מסובכת ברשת דיג
טיפול במרכז: נעימאד נלכדה ברשת דיג בג'אסר א-זרקא בנובמבר השנה והגיעה למרכז ההצלה עם חשש לטביעה. היא עברה טיפול החייאה ייחודי וחדש מסוגו של "שטיפת ריאות" (BAL) ולאחר בדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקת CT במרפאתו של ד"ר צחי אייזנברג התברר כי אין ממצאים נוספים בריאות שלה. היא טופלה באנטיביוטיקה ונוזלים ונשארה בטיפול נמרץ להשגחה. ולאחר כמה שבועות עברה לחצר הטיפולים להמשך השגחה וטיפול.

טביעה

משך הזמן שצבים מסוגלים לעבור מבלי לנשום משתנה בהתאם לרמת הפעילות שלהם, טמפרטורת המים, העומק בו הם נמצאים ועוד. כאשר צב נתפס ברשת או חוט דיג, רמת הסטרס שלו עולה ואיתה הפעילות המטבולית. כתוצאה מכך עולה צריכת החמצן של הצב והוא צריך לנשום בתדירות גבוהה יותר. יחד עם זאת, בניסויים קליניים התגלה כי מוח הצב יכול לחזור לפעילות תקינה גם לאחר הפסקה של שעתיים ללא חמצן.

הילכדות בשיטות הדייג השונות: במכמורתן, במערך קרסים (שאראק) וברשתות זימים עשויה להמשך שעות רבות, ואם הצב התפוס ולא יכול לעלות לפני המים הוא עלול לשאוף מים. במקרים קשים, הטביעה הינה מיידית וללא טיפול ראשוני על הסיפון, או במהלך השעות בסמוך לאירוע הטביעה, הצב לא ישרוד.

דייגי מכמורת רבים מדווחים שהם משאירים את הצב שנלכד ברשתם ונראה ללא רוח חיים מספר שעות על הסיפון עד התאוששותו ורק אז משחררים. לרוב, לאחר טביעה, התדרדרות בריאותית נוספת נוצרת שוב לאחר ההתאוששות הראשונית מהטביעה המידית. לכן חשוב לאחר כל מקרה טביעה להעביר את הצב לטיפול רפואי. במרכז ההצלה ניתן טיפול רפואי בטרם יפסיק לנשום לחלוטין, במצב הנראה שאינו בין החיים או גם לאחר שהתאושש מהטביעה הראשונית ולאחר הפסקת הנשימה. חשוב לציין כי טראומת טביעה ונוכחות המים בריאות יכולה לגרום בהמשך לבצקות ודלקות ולכן נדרש בד"כ גם טיפול אנטיביוטי תומך לתקופה של לפחות שבועיים.

תגיות

קטגוריות