שבעה צבי ים הושבו חזרה לטבע לאחר שטופלו ושוקמו במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים

16/08/2022

צפו בתיעוד: מלהיב ומרגש כל פעם מחדש, ההשבה לטבע התקיימה בשמורת הטבע דור הבונים בהשתתפות ועידוד קהל המבקרים בשמורה

שחרור צבי ים - צילם יניב כהן, רשות הטבע והגנים
שחרור צבי ים - צילם יניב כהן, רשות הטבע והגנים, שחרור צבי ים - צילם יניב כהן רשות הטבע והגנים

רגע מרגש ויוצא דופן נרשם היום בשמורת הטבע דור הבונים כאשר שבעה צבי ים, שעברו טיפול ושיקום במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים הושבו חזרה לטבע, לים הפתוח, עם קולות עידוד והתלהבות רבה מצד המבקרים בשמורה.
שישה מהצבים שהושבו היום לטבע הגיעו למרכז ההצלה בחודשי החורף ינואר-מרץ, ועוד צב הגיע בחודש מאי.

כל שבעת הצבים הם צבי ים חומים בוגרים, מתוכם שש נקבות וזכר אחד בשם "איציק".
כולם נאספו לאחר שנפלטו בחופים באזור הצפון, חוף הבונים עד קיסריה.

הצבים נמצאו על ידי עובדי רשות הטבע והגנים או עוברי אורח אשר דיווחו למוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639* ודאגו שיגיעו לטיפול במרכז הארצי להצלת צבי ים.

כל הצבים עברו בדיקות רפואיות קפדניות וטיפול מסור ע"י צוות המטפלים והמתנדבים של מרכז ההצלה, ואף אבחון CT במרפאה הווטרינרית "כל חי" ברחובות אצל ד"ר צחי אייזנברג, המלווה את מרכז ההצלה בהתנדבות. כל שבעת הצבים אובחנו כסובלים מפגיעות הדף, אשר נגרמו מפיצוצים ימיים שמקורם טרם ידוע, וגרמו לנזק ברקמות הרכות של הצבים (דוגמת ריאות ואוזניים).

לאחר שיקום ארוך שנע בין 3-7 חודשים, כתלות בחומרת הפגיעה, הצבים עברו בדיקת CT חוזרת ונמצאו בריאים ומוכנים להשתחרר חזרה לים.

צפו בסרטונים שצילם יניב כהן, רשות הטבע והגנים:

 

ברשות הטבע והגנים מבקשים מהציבור הרחב להיות ערניים לצבי ים שנפלטים לחוף או צפים בים ולדווח על כך מיד למוקד הרשות שמספרו 3639*. במקרים אלו יש להישאר עם הצב עד הגעת מתנדב/פקח הרשות או על פי הנחיית המוקד או פקח הרשות להביא את הצב למרכז ההצלה הארצי לצבי הים לאחר הדיווח.
אם הצב מסובך בפסולת, אין להסיר את הפסולת ולא לשחרר את הצב חזרה לים. יש להביא את הצב לטיפול במרכז ההצלה עם הפסולת כפי שהוא.

למידע נוסף אודות פעילות מרכז ההצלה לצבי ים >>