צבאים במלכודת השלג

27/01/2022

עבורנו השלג הוא סיבה למסיבה, אך יש כאלו שהוא מהווה עבורם אתגר לא פשוט ואנו מתכוונים לבעלי החיים.

צבי פצוע בשלג-  נתנאל הוכנר
צבי פצוע בשלג- נתנאל הוכנר, צבי פצוע בשלג- צילם נתנאל הוכנר

לכאורה נראה שמדובר בתנאים טבעיים שבעלי חיים מורגלים אליהם אך למרבה הצער השלג עלול להפוך גם למלכודת עבורם ולמרבה הצער גם כאן האדם הוא גורם מכריע בסיפור.

צבאים למשל. השלג שנערם בימים האחרונים מציב  עבורם אתגרים מידיים אך גם הבטחה לעתיד. המעטה הלבן משנה באחת את הסביבה המוכרת של צבעים וריחות אליהם רגילים הצבאים.

הם צריכים להתרגל מהר ולחפש את מזונם בדרכים שונות, במקומות בהם השלג עמוק הדבר יכול להקשות על תנועה וריצה שהם מנגנון הבריחה העיקרי של מין זה.

מצדם של הטורפים הטבעיים כמו זאבים או תנים יש כאן הזדמנות. ככל שמדובר בשרשרת המזון האקולוגית הרי שמדובר במאזן טבעי של טורף ונטרף אך כיום אנחנו מכירים גם ציד וסחר לא חוקי מצד בני אדם שמנצלים את מצוקת הצבאים לוכדים אותם או פוגעים בהם.

בנוסף,  להקות של כלבים משוטטים עלולים גם הם לגבות מחיר מצבי שנתקע בשלג. נראה כי תחת תנאי השלג הצבאים נעים יותר במרחב ובמקומות הסמוכים לכבישים יתכן והדבר חושף אותם ליותר פגיעה מימים רגילים.

צבאים בשלג – צילם שחר כפיר, צבאים בשלג - צילם שחר כפיר רשות הטבע והגנים

עלינו לשים לב ולהיות ערניים במקרים כאלו, במידה ויש בסביבתכם צבאים או בעלי חיים אחרים הנמצאים במצוקה, יש לאן לפנות ויש איך לעזור: דווחו למוקד המידע שלנו *3639 על כל פגיעה בבעלי חיים או מצוקה שלהם.

ובכל זאת יש גם צד אופטימי, השלג המפשיר יחלחל אט אט לקרקע ובאביב הקרוב יצמחו שפע של צמחים שיקימו את אוכלוסיות הצבאים ויאפשרו מקומות מסתור טובים לעופרים הרכים שבימים הראשונים להיוולדם מוצאים מסתור בתוך הצמחייה הצפופה.

קטגוריות