המלצת השבוע - טיול בין בריכות חורף בישראל

03/02/2022

"באסה"- בקטע טוב! טיול בין בריכות חורף בישראל לרגל יום בתי הגידול המימיים

צעדת בוץ, ביצות ושלוליות בירקון
צעדת בוץ, ביצות ושלוליות בירקון, צעדת בוץ, ביצות ושלוליות בירקון, צילום שרית פלצי מיארה

בריכות זה לא רק עניין של קיץ, כך מסתבר. למעשה, מביני עניין יודעים שבריכות חורף, זה ה-דבר. במקום להיצלות בשמש ולהיצרב בכלור עם ארטיק לימון מטפטף עליכם, אנחנו מזמינים אתכם לחוויית חורף אלטרנטיבית, טיול בין בריכות חורף.

מהי בריכת חורף?

בגדול מדובר במקווי מים עונתיים, היבשים בקיץ אך שוקקים חיים בחורף (ומכאן שמן) המהווים בית גידול עשיר לבעלי חיים רבים כקרפדות ואילניות, סרטנים, ציפורים ועוד.  בעבר הרחוק היו בריכות החורף נפוצות מאד בישראל, אך רבות מהן יובשו או נהרסו ואיתן גם מרקם החיים סביבן. בשנים האחרונות עושה רשות הטבע והגנים מאמצים רבים בתחום שימור בריכות החורף, ורבות מהן הפכו לשמורות טבע מוגנות.

חודש פברואר מוקדש בעולם לנושא בתי הגידול המימיים, ואם הסתבכתם אז בריכת חורף היא דוגמא טובה לכך: מקווה מים טבעי שמהווה בית גידול לבעלי חיים ולצומח וכולל בתוכו מגוון ביולוגי חשוב ואף נדיר. מדי שנה מוקדש יום ה-2 בפברואר להגברת המודעות הציבורית ולהכרה בחשיבותם של מקווי המים ובתי הגידול המימיים לקיומו של המין האנושי ושל כוכב הלכת שלנו.

יום זה, World Wetland day, הוא גם הזדמנות  לציין את חתימתה של אמנת רמסר. זוהי אמנה בינלאומית, שנחתמה ב-2 בפברואר 1971 בעיר רמסר שבאיראן, ועוסקת בשימור מקווי מים ובתי גידול מימיים ודאגה להמשך קיום בר הקיימא שלהם. גם ישראל חתומה על האמנה כמובן.

הנושא של היום העולמי השנה, מדגיש את חשיבות מקווי המים ובתי הגידול המימיים כמקור של מים מתוקים והוא מעודד פעולות לשיקומם ולמניעת אובדנם לטובת הטבע ולטובת החיים והאדם. השנה בחרנו לתת דגש על הקשר בין בריאותם ותפקודם התקין של מקווי המים ובתי הגידול המימיים להתפרצות מחלות, כדוגמת שפעת העופות שפקדה אותנו בחודשים האחרונים.

אז אתם מוזמנים לראות מקרוב, איך מה שנראה מרחוק כמו שלולית גדולה הוא בעצם בית שוקק חיים של עופות, חי וצומח, וגם ליהנות מהרעננות של החורף בלי להזיע או למרוח קרם הגנה. בריכה שווה כבר אמרנו?

בריכת_חורף_דורה_נתניה_-_יניב_כהן_רשות_הטבע_והגנים_(1), בריכת חורף דורה נתניה - צילם יניב כהן רט"ג

הנה ארבע הצעות מצפון לדרום:

 בריכת יער חדרה

אחת מבריכות החורף הגדולות בישראל וגם המרהיבות שביניהן. עם מקבץ אזורים מימיים נרחבים בשטח של מאות דונמים, מוקפים בחלקם בעצי אקליפטוסים שחלקם בחורף זה טבולים בתוך המים. בבריכות מיני ברווזים מסוג אגמיות וברכיות, עופות מים כגון אנפית בקר וסיקסקים. קולות ציוצי ציפורים ועופות המים נשמעים מכל כיוון ומסלול עפר ארוך מקיף את הבריכות.

בריכת יער חדרה היא מהעשירות בבריכות מרכז הארץ. מתרבים בה כל חמשת מיני הדו-חיים שאפיינים לאזור בכלל זה אילנית מצויה, קרפדה ירוקה, צפרדע נחלים, חפרית מצויה וטריטון פסים. כאן גם עושר גדול במיוחד של חסרי חוליות בכלל זה סרטנים, חלזונות, חרקי מים (פשפשאים, שפיראים, בריומאים) ועוד.

איך להגיע: לרשום בוויז תחנת דלק דור אלון פארק חדרה. מאחורי התחנה יש חנייה ושביל עפר שמוביל מערבה. כעבור 500 מטר ניתן לראות את הבריכה מצד שמאל. בימים גשומים במיוחד צריך לשים לב שדרך העפר עבירה. אחרת מומלץ להשאיר את הרכב בחניית תחנת הדלק וללכת ברגל לעבר הבריכה.

מה עוד באתר / באזור: פארק השרון – יער חדרה.

כמה עולה: ללא עלות

הפגיעה בבריכות החורף היא תוצאה של פעילות אדם. בריכת חורף יער חדרה (צילום יניב כה, בריכת יער חדרה. צילום: יניב כהן

 

הבאסה (בערבית ביצה) – בריכת החורף של הרצליה

מסתבר שהמילה הנפוצה בסלנג נולדה מביצה! בריכת החורף של הרצליה, שכונתה בעבר באסה (ביצה בערבית), היא מהגדולות והמרשימות במישור החוף. הבריכה היא חלק מפארק הרצליה העירוני שהוקם לפני כעשור. בין חלקי הבריכות שבילי הליכה מעץ וספסלי ישיבה יחד עם שלטי הסבר על בעלי החיים הנמצאים בבריכה. עושר המינים שתועד בבריכות אלו לאורך השנים הוא גדול במיוחד. בבריכות ניתן למצוא מיני ברווזים ובעלי כנף, למשל עיט צפרדעים, זרון סוף, ברכיות, שרשירים, מריות, אנפות, טבלנים ועוד רבים אחרים). מיני דו-חיים כמו אילנית מצויה, חפרית מצויה, צפרדע נחלים וקרפדה ירוקה, סרטנים שייחודיים לבית גידול של בריכות חורף (למשל אפונית ותריסן). לבריכת חורף ומגוון גדול במיוחד של צומח (למשל דמסון כוכבני, בצעוני מצוי, אגמון, קנה)

איך להגיע: לרשום בוויז: פארק הרצליה . כ-500 מטר מהאצטדיון העירוני.

מה עוד באתר/באזור : מתקני משחקים לילדים ושבילי הליכה בפארק.

כמה עולה: ללא עלות

בריכת החורף בפארק הרצליה (צילום יניב כהן, רשות הטבע והגנים), בריכת החורף בפארק הרצליה (צילום יניב כהן, רשות הטבע והגנים)

 

בריכת החורף בגן הלאומי ירקון תל-אפק

כאן תרוויחו טיול מלא עם שלל חוויות, אבל נתחיל בבריכת החורף שלשמה התכנסנו.  כבר בכניסה לגן אפשר להבחין במראה המרהיב והמציף, בעצים, צמחי מים מזדקרים וצפים, ועופות (למשל אנפיות בקר) שונים בתוך וסביב הבריכה. מיני ברווזים כגון ברכיות ואגמיות שטים להם בבריכה וניזונים בין היתר מעושר הצמחייה, החרקים, הסרטנים והרכיכות, המתעוררים לחיים בזכות הסביבה המיימית. בגוף המים אפשר להתרשם (בהתאם לעונה) מעומדים מרשימים של אגמון ימי ובנורית המים שפריחה הלבנים צפים על פני המים.

כל המגוון הטבעי הסובב את הבריכה משתקף במי הבריכה ומעצים את המראות והחוויות. אם תשמרו על השקט תוכלו להתרשם מקרקורי הצפרדעים…דעו שהבריכה המיוחדת הזו מתקיימים ארבעה מבין חמישה מיני דו-חיים שאופייניים לאזור, בכלל זה אילנית מצויה, קרפדה ירוקה, צפרדע נחלים וטריטון פסים.

איך להגיע: לרשום בוויז – גן לאומי ירקון תל אפק. הבריכה ממוקמת ממש בכניסה.

מה עוד באתר / באזור: אחרי חוויית הטיול והצפייה בבריכת החורף שבכניסה, אפשר להמשיך לטיול במבצר אנטיפטריס שבלב הגן הלאומי. מבצר שהוקם בתקופה העות'מאנית בין השנים 1574-1572 וממנו נשקפת תצפית מרהיבה לעבר הסביבה הקרובה וגוש דן. מוקד עניין נוסף הוא האגם המלאכותי (בניגוד לבריכת החורף הוא מלא במים כל השנה) שמהווה אף הוא בית גידול מימיי ומשמש בין השאר לשמירה על חברות הדגים, ושאותם ניתן לראות מהמזחים (לבנון הירקון, אמנון מצוי, שפמנונים ועוד). בגן הלאומי אזורי פיקניק מוסדרים, שירותים ואף בריכות שכשוך, שנועדו בעיקר לעונת האביב והקיץ אך זורמות גם בחורף.

כמה עולה: הכניסה בתשלום ובהזמנת מקום. חינם למנויי מטמון של רשות הטבע והגנים.

בריכת החורף בגן הלאומי ירקון-תל אפק, צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים

 

בריכת חורף רחובות

בריכת חורף וותיקה, ממוקמת דרומית למושב ישרש, בלב שטח חקלאי, בין שדות ופרדסים. בחלקה חשופה ובחלקה מציפה הבריכה חורשת אקליפטוס. בריכה זו נחשבת לאחת מבריכות החורף העשירות והחשובות במישור החוף. בגוף המים ניתן להתרשם מעומדים של מני אגמון, בצעוני מצוי, וכף צפרדע אזמלני. מתקיימים בה ארבעה מיני דו-חיים, אילנית מצויה, קרפדה ירוקה, חפרית מצויה וצפרדע נחלים. בבריכה מגוון גדול של סרטנים ייחודיים לבית גידול של בריכת חורף (תריסן, זימרגל, דפניתאים).

תושבי רחובות נאבקו לשימור אתר הבריכה במשותף עם  חברה להגנת הטבע ואחרים, וכיום השטח במעמד של שמורת טבע מאושרת.

איך להגיע: לרשום בוויז: שלולית חורף רחובות, כולל הליכה של כחצי שעה באזור חקלאי.

כמה עולה: ללא עלות