מהר לפני שיגמר: 4 המלצות לטיול סביב בריכות החורף מרהיבות בישראל

מאת: יניב כהן - דוברות רט"ג 09.02.2020

החורף עתיר הגשמים שאנו חווים בחודשיים האחרונים עשה חסד עם בריכות החורף ומילא אותן השנה באופן מלהיב ומיוחד, יש האומרים כמו האגמים במדינות אירופה הגשומות.

בריכת-החורף-בגן-הלאומי-ירקון-תלאפק-צילום-יניב-כהן-רשות-הטבע-והגנים. בריכת החורף בגן הלאומי ירקון-תל אפק, צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים

בריכות חורף או שלוליות החורף הן גופי מים עונתיים. הם מתמלאים בעונת הגשמים, בסתיו ובחורף ומתייבשים לאחר מכן בהדרגה במהלך האביב וראשית הקיץ. דינאמיקה זו מקנה לבריכות אופי ביולוגי ואקולוגי ייחודי. בבריכות החורף כוללת החברה צמחים ובעלי חיים בעלי התאמות ייחודיות להתייבשות העונתית (למשל סרטנים שונים, דו-חיים וצמחים), ובעלי חיים מזדמנים שמנצלים את בית הגידול הזמני כמו גם גופי מים אחרים כגון חרקים שונים ועופות.

למרות ששטחן של בריכות החורף קטן בהשוואה לביצות או אגמים, הם תומכים בחברת צומח וחי עשירה במיוחד, בכלל זה מינים נדירים ובסכנת הכחדה. בבריכה מתקיימים זה לצד זה בעלי חיים וצמחים מימיים, חובבי לחות ויבשתיים. הימצאותם של האחרונים קשורה בזמינות של מים וצמחייה, שמספקים בין השאר מסתור ושפע יחסי במזון.

בישראל, בריכות החורף הן בין בתי הגידול המאוימים ביותר. קיימות הערכות שב- 150 השנים האחרונות נעלמו מעל 75% מהביצות ובריכות החורף הטבעיות שהיו באזור מישור החוף של ישראל, ואלו שנותרו נפגעו במידה זו או אחרת. הפגיעה בבריכות החורף היא תוצאה של פעילות אדם. בין הגורמים המרכזיים: הסבה של שטחים פתוחים לשטחי חקלאות ועיור, פגיעה באגני הניקוז של הבריכות וחדירה של מזהמים לבריכות. בעיה נוספת שגורמת לפגיעה קשה בבריכות שנותרו בישראל היא חדירה והתבססות של צמחים ובעלי חיים פולשים, כמו חלזונות מים או דגי גמבוזיה. לאחר שהמינים הזרים מוצאים דרכם לבריכה ומתבססים בה הם עשויים להשתלט על המערכת האקולוגית, לגרום בה לשינויים משמעותיים ואף להביא להכחדה של מינים מקומיים. בעיה נוספת שגורמת לדאגה רבה בעולם וגם בישראל היא תחלואה של דו-חיים, ומדענים בכל העולם עוקבים בחשש אחת התפשטות והשפעתן של שתי מחלות דו-חיים (אחת ויראלית ושנייה פטרייתית). מחלות אלה גורמות לצמצום אוכלוסיות ואף להכחדה מסיבית מאוד של מינים באזורים שוני בעולם.

רט"ג מבצעת מעקב סדיר אחר המצב האקולוגי של הבריכות החורף, בכלל זה מצב בריאות אוכלוסיות דו-חיים בישראל.

ברכייה שוחה בבריכת פארק הרצליה (צילום יניב כהן, רשות הטבע והגנים)

ד"ר דנה מילשטיין, אקולוגית בתי גידול מימיים ברט"ג, אומרת שלאחר שחדרו לבריכות החורף מינם זרים או שתתפשט תחלואה, ההתמודדות, הטיפול והשיקום קשים, גוזלים משאבים ולעיתים רבים יעילותם מוגבלת. לכן הדרך הטובה ביותר היא למנוע חדירת הגורמים המזהמים לבריכות ולכך נדרשת עזרת הציבור.

ישנם מספר כללי התנהגות בסביבת בריכות החורף שיסייעו לשמור על המערכת האקולוגית ועל ערכי הטבע הייחודיים שלה. למשל אין להיכנס למים לרחצה או דשדוש, אין לשטוף כלים מלוכלכים במים, אין להשליך פסולת למים או להשאירה בסביבת הבריכה, אין להכניס לבריכה חומר ביולוגי זר, חי או מת (בעיקר זה שמקורו באקווריומים). חשוב להקפיד לא לקטוף את הפרחים ולא לפגוע בכל ערכי הטבע ובעיקר בדו-חיים, על כל שלבי חייהם, בגוף המים ובסביבת הבריכה.

בשני לפברואר בכל שנה מציינת רשות הטבע והגנים, הגוף הממלכתי בישראל האמון על שמירת הטבע, את היום הבינלאומי לשמירה על בתי הגידול המימיים, בכלל זה בריכות החורף. מטרתו של היום ושל פעילויות רט"ג שמתבצעות בכל חודש פברואר, היא העלאת המודעות לאתגרים שבשמירה על בתי גידול רגישים אלה וחשיבות השמירה עליהם ומאכלסיהם.

אנו מזמינים את הציבור להגיע לבריכות החורף, ולשמור על כללי הזהירות, קודם כל על מסיבות בטיחותיות שכן מדובר בשטחי ביצה וקיימת לעיתים סכנת החלקה או טביעה. אבל בהחלט מומלץ לראותן, לטייל בסיבתן, להקשיב לציוץ הציפורים, קרקור הצפרדעים או סתם ליהנות מהשקט מל נוף מרהיב.

רוצים לטייל בבריכות החורף? צאו לדרך,
לשם כך ריכזנו לכם 4 בריכות חורף מרהיבות ונגישות לטיול.

האקווריום שמדמה את בריכת החורף באפק. מטרתו להראות למבקרים מה קורה בתוך הבריכה. צילם יונתן סבלסקי

בריכת החורף בגן הלאומי ירקון תל-אפק

בריכת החורף ממוקמת בתוך הגן הלאומי, ממש בכניסה אליו. כבר בכניסה לגן אפשר להבחין במראה המרהיב והמציף, בעצים, צמחי מים מזדקרים וצפים, ועופות (למשל אנפיות בקר) שונים בתוך וסביב הבריכה. מיני ברווזים כגון ברכיות ואגמיות שטים להם בבריכה וניזונים בין היתר מעושר הצמחייה, החרקים, הסרטנים והרכיכות, המתעוררים לחיים בזכות הסביבה המיימית. בגוף המים אפשר להתרשם (בהתאם לעונה) מעומדים מרשימים של אגמון ימי ובנורית המים שפריחה הלבנים צפים על פני המים.

כל המגוון הטבעי הסובב את הבריכה משתקף במי הבריכה ומעצים את המראות והחוויות. אם תשמרו על השקט תוכלו להתרשם מקרקורי הצפרדעים…דעו שהבריכה המיוחדת הזו מתקיימים ארבעה מבין חמישה מיני דו-חיים שאופייניים לאזור, בכלל זה אילנית מצויה, קרפדה ירוקה, צפרדע נחלים וטריטון פסים.

איך להגיע: לרשום בוויז – גן לאומי ירקון תל אפק. הבריכה ממוקמת ממש בכניסה.

מה עוד באתר / באזור: אחרי חוויית הטיול והצפייה בבריכת החורף שבכניסה, אפשר להמשיך לטיול במבצר אנטיפטריס שבלב הגן הלאומי. מבצר שהוקם בתקופה העות'מאנית בין השנים 1574-1572 וממנו נשקפת תצפית מרהיבה לעבר הסביבה הקרובה וגוש דן. מוקד עניין נוסף הוא האגם המלאכותי (בניגוד לבריכת החורף הוא מלא במים כל השנה) שמהווה אף הוא בית גידול מימיי ומשמש בין השאר לשמירה על חברות הדגים, ושאותם ניתן לראות מהמזחים (לבנון הירקון, אמנון מצוי, שפמנונים ועוד). בגן הלאומי אזורי פיקניק מוסדרים, שירותים ואף בריכות שכשוך, שנועדו בעיקר לעונת האביב והקיץ אך זורמות גם בחורף.

כמה עולה: עלות הכניסה לגן הלאומי: 28 ₪ למבוגר ו-14 ₪ לילד. חינם למנויי מטמון של רשות הטבע והגנים.

 

בריכת חורף יער חדרה צילום יניב כהן

בריכת יער חדרה

נמצאת דרומית לעיר חדרה וסמוכה לכביש 4. אחת מבריכות החורף הגדולות בישראל וגם המרהיבות שביניהן. עם מקבץ אזורים מימיים נרחבים בשטח של מאות דונמים, מוקפים בחלקם בעצי אקליפטוסים שחלקם בחורף זה טבולים בתוך המים. בריכת החורף נושקת לגן הלאומי פארק השרון וליער חדרה. בבריכות מיני ברווזים מסוג אגמיות וברכיות, עופות מים כגון אנפית בקר וסיקסקים. קולות ציוצי ציפורים ועופות המים נשמעים מכל כיוון ומסלול עפר ארוך מקיף את הבריכות.

בריכת יער היא מהעשירות בבריכות מרכז הארץ. מתרבים בה כל חמשת מיני הדו-חיים שאפיינם לאזור בכלל זה אילנית מצויה, קרפדה ירוקה, צפרדע נחלים, חפרית מצויה וטריטון פסים. בבריכה עומדים מרשימים של כף צפרדע אזמלני ובוציץ סוככני ודמסון כוכבני. הבירה מצטיינת בעושר גדול במיוחד של חסרי חוליות בכלל זה סרטנים, חלזונות, חרקי מים (פשפשאים, שפיראים, בריומאים) ועוד.

איך להגיע: לרשום בוויז תחנת דלק דור אלון פארק חדרה. מאחורי התחנה יש חנייה ושביל עפר שמוביל מערבה. כעבור 500 מטר ניתן לראות את הבריכה מצד שמאל. בימים גשומים במיוחד צריך לשים לב שדרך העפר עבירה. אחרת מומלץ להשאיר את הרכב בחניית תחנת הדלק וללכת ברגל לעבר הבריכה.

מה עוד באתר / באזור: פארק השרון – יער חדרה.

כמה עולה: ללא עלות

בריכת חורף דורה (צילום יניב כהן, רשות הטבע והגנים)

בריכת דורה בנתניה

נמצאת בשכונת דורה בדרום נתניה, בלב "פארק אגם החורף". בשיאה מגיע שטחה המוצף ל-70 דונם וסביבה שביל הליכה מסודר ונוח, משובץ עצים וצמחייה עשירה (בצעוני מצי, אגמון, קנה מצוי, בוציץ סוככני, לחך, חומעה, כף צפרדע אזמלני ועוד). אופיה המיוחד של הבריכה שכולל שפע צמחי גדה מושכים אליו מיני חרקים שונים ובעקבותיהם גם צלמי טבע. בבריכה שטים להם בנעימות מיני ברווזים כגון אגמיות, ברכיות ועל העצים ניתן לאתר בעלי כנף כגון שלדג לבן חזה ואנפיות. בשטחה מתעוררים מידי חורף חיים ביולוגים עשירים.

בבריכה מתקיימים אילנית מצויה, קפרדה ירוקה וצפרדע נחלים.

איך להגיע: לרשום בוויז: פארק אגם החורף נתניה

מה עוד באתר/באזור : מתקני משחקים לילדים וקרבה לחוף הים.

כמה עולה: ללא עלות

בריכת החורף בפארק הרצליה (צילום יניב כהן, רשות הטבע והגנים)

הבאסה (בערבית ביצה) – בריכת החורף של הרצליה

בריכת החורף שכונתה בעבר באסה (ביצה בערבית), מהגדולות והמרשימות במישור החוף. היא חלק מפארק הרצליה העירוני שהוקם לפני כעשור. נמצאת בסמוך לקניון שבעת הכוכבים והאצטדיון העירוני. בין חלקי הבריכות שבילי הליכה מעץ וספסלי ישיבה יחד עם שלטי הסבר על בעלי החיים הנמצאים בבריכה. במקום תחושה של טבע למרות הקרבה לעיר. עושר המינים שתועד בבריכות אלו לאורך השנים הוא גדול במיוחד. בבריכות ניתן למצוא מיני ברווזים ובעלי כנף (למשל עיט צפרדעים, זרון סוף, ברכיות, שרשירים, מריות, אנפות, טבלנים ועוד רבים אחרים). מיני דו-חיים (למשל אילנית מצויה, חפרית מצויה, צפרדע נחלים וקרפדה ירוקה), סרטנים שייחודיים לבית גידול של בריכות חורף (למשל אפונית ותריסן). לבריכת חורף ומגוון גדול במיוחד של צומח (למשל דמסון כוכבני, בצעוני מצוי, אגמון, קנה)

איך להגיע: לרשום בוויז: פארק הרצליה . כ-500 מטר מהאצטדיון העירוני.

מה עוד באתר/באזור : מתקני משחקים לילדים ושבילי הליכה בפארק.

כמה עולה: ללא עלות

 

בריכת חורף

בריכת חורף רחובות

בריכת חורף וותיקה, ממוקמת דרומית למושב ישרש, בלב שטח חקלאי, בין שדות ופרדסים. בחלקה חשופה ובחלקה מציפה הבריכה חורשת אקליפטוס. בריכה זו נחשבת לאחת מבריכות החורף העשירות והחשובות במישור החוף. בגוף המים ניתן להתרשם מעומדים של מני אגמון, בצעוני מצוי, וכף צפרדע אזמלני. מתקיימים בה ארבעה מיני דו-חיים, אילנית מצויה, קרפדה ירוקה, חפרית מצויה וצפרדע נחלים. בבריכה מגוון גדול של סרטנים ייחודיים לבית גידול של בריכת חורף (תריסן, זימרגל, דפניתאים).

תושבי רחובות נאבקו לשימור אתר הבריכה במשותף עם  חברה להגנת הטבע ואחרים, וכיום השטח במעמד של שמורת טבע מאושרת.

איך להגיע: לרשום בוויז: שלולית חורף רחובות, כולל הליכה של כחצי שעה באזור חקלאי.

כמה עולה: ללא עלות

 

סיקסק בבריכת חורף יער חדרה (צילום יניב כהן, רשות הטבע והגנים)

 

בריכות חורף מתחם הלוחמים חולון-ת"א

מקבץ של בריכות חורף בקו התפר שבין העיר חולון לתל אביב. הבריכות הן שריד לגוף מים גדול יותר. מדובר על אחד האתרים הבודדים בהם התקיימו בעבר כל חמשת מיני הדו-חיים שאופייניים לאזור: צפרדע נחלים, קרפדה ירוקה, אילנית מצויה, טריטון פסים וחפרית מצויה. בגופי המים גם סרטנים ייחודיים לבריכות חורף (תריסן קשקש, זימרגל ובוצן). עופות שונים (ברכיות, פרפור עקוד, אנפות לילה, לבניות קטנות ועוד) בין הצמחים ניתן להתרשם מאגמון ימי, בצעוני מצוי, כף צפרדע אזמלנית ושוש קוצני ונורית המים.

גופי מים ייחודיים אלה נחשפו לאורך השנים לפגיעה רבה, בין השאר כתוצאה מזיהום גופי המים, השלכת פסולת ופעילות פיתוח. לאחר הרתמות גופים שונים (הג"ס, החברה להגנת הטבע, אוניברסיטת ת"א ועיריית חולון), החל שיקום של האתר, בכלל זה ניקוי, טיפוח והנגשה לציבור, מתוכן במקום פארק טבע עירוני.

איך להגיע: לרשום בוויז: דרך משרד הרישוי חולון, רחוב הלוחמים. אפשר לחנות בחנייה הקאנטרי קלאב  של חולון (משם גישה לבריכה של חולון וניתן להמשיך בהליכה קצרה גם לבריכות של ת"א)

כמה עולה: ללא עלות

אנפת בקר בבריכת חורף יער חדרה (צילום יניב כהן, רשות הטבע והגנים)

 

קטגוריות