הקליק עם הטבע: הכירו את פקחי רט"ג מקרוב

שם כתב: יניב כהן - דוברות רט"ג 01.05.2019

ביבשה, בים ובאוויר - פקחי רשות הטבע עובדים מסביב לשעון ותרים את הארץ לאורכה ולרוחבה כדי להגן על הטבע והסביבה למענינו ולמען הדורות הבאים.

כריש לוויתן במפרץ אילת - עומרי יוסף עומסי רשות הטבע והגנים-1.jpg כריש לוויתן במפרץ אילת. צילום: עומרי יוסף עומסי, פקח רשות הטבע והגנים

במסגרת עבודתם הם נמצאים בטבע מסביב לשעון, ביבשה ובים, מכירים את הסביבה היטב ואחראים על שמירת הטבע למען הדור הנוכחי ולדורות הבאים. מתוקף עבודתם, הם זוכים לזווית ראייה ייחודית ומרתקת, הכי קרובה שיש, לנפלאות שיש לטבע הארצישראלי להציע ולרגעים הקסומים שהוא מזמן.

חמושים במשקפת ובמצלמה יוצאים פקחי הרשות את הטבע כדי למלא את שליחותם ולנסות להעביר לנו מעט מן הקסם.

אנחנו מזמינים אתכם להכיר מקרוב שישה פקחים אוהבי צילום ושמוע את חוויותיהם.

גיא לויאן:

מנהל מרחב ים מחוז מרכז ביחידה הימית של רשות הטבע והגנים

 • פרופיל אישי: בן 29, מתגורר ברמת השרון.
 • במסגרת התפקיד: אחראי על שמירת הטבע ופיקוח על הדייג בסביבה הימית והחופית באזור המרכז
 • מתי התחלת לצלם ומה הוביל לכך: התחלתי לצלם באופן מקצועי עם ציוד מתאים לפני כ-6 שנים. זה קרה במסגרת טיול למרכז אמריקה שבו נחשפתי לצילום ציפורים מרהיבות. עד היום, למרות שאני מבלה את עיקר שעות היום בסביבה הימית אני הכי אוהב לצלם ציפורים.
 • מה זה טבע בשבילך: טבע בשבילי זה חופש. אוהב את התחושה של השקט והרוגע שמלווה אותי כשאני יוצא לטבע. כשאני יוצא לטייל ולצלם אני תמיד מופתע מחדש מהדברים שאני מגלה על הסביבה שלנו. יש לנו ארץ יפיפייה ומלאה בהפתעות.
 • תחושת השליחות ומה אתה הכי אוהב בעבודה שלך: מאז ומעולם נמשכתי לים, ומאז הצלילה ראשונה שלי בגיל 9 התאהבתי בעולם התת ימי. בחרתי לעבוד בים מהסיבה שחיפשתי דרך לשפר את הסביבה שאנו חיים בה. העבודה ברשות הטבע והגנים היא הדרך שלי לתרום את חלקי במאמץ לשמור על כדור הארץ שלנו. התמונות שאני מצלם יוצרות עניין לגבי החיות וסיפורן. אני שמח בכך להעלות את המודעות לשמירת הטבע.
 • רגע מסוים בטבע שלא הצלחת לתעד אבל לא תשכח לעולם: לפני שנתיים נסעתי לספארי בטנזניה כדי לצלם בין היתר. לצערי נשברה לי המצלמה כבר ביום הראשון במסע ולמעשה לא צילמתי אף תמונה כל הטיול. יחד עם זאת היה רגע אחד שלא אשכח והוא שנתקלנו בנמר במרחק של 10 מטרים מאתנו והוא פשוט ישב ודגמן לכולם בזמן שאני יושב חסר אונים בלי המצלמה שלי. זה היה רגע מאוד מרגש אך גם מאוד מתסכל.

על התמונות שבחרתי מתוך אלפים:

 • דגים מעופפים: צולמה בשמורת הטבע הימית ים אבטח. דגי דאונים אטלנטים מאוד מיוחדים שמסוגלים לעוף מאות מטרים באוויר. אין הרבה בעלי חיים עם זימים ו"כנפיים". התמונה מציגה שילוב מרהיב בין העולם התת ימי והאווירי והיא מייצגת בעיני פריצת גבולות וחופש.
דגים מעופפים. צילום: גיא לויאן, פקח רשות הטבע והגנים.
 • אבקוע של צב ים חום: צולמה באזור שמורת טבע גדור. האבקוע שזה עתה בקע מהקן עושה את צעדיו הראשונים מהחוף לים הפתוח. האבקוע שוחרר במסגרת פעולות ממשק למען צבי הים שרשות הטבע והגנים מבצעת לאורך שנים. התמונה מייצגת בעיני התחלה של חיים חדשים ומלאים אתגרים וגם סוג של המשכיות.
אבקוע צב ים חום. צילום: גיא לויאן, פקח רשות הטבע והגנים.

גזית אגסי

פקחית בשמורת הטבע עין גדי, המנוהלת על ידי רשות הטבע והגנים

 • פרופיל אישי: בת 43 ,מתגוררת בערד
 • במסגרת התפקיד: אחראית על שמירת טבע והדרכת מטיילים בשמורת עין גדי, שהינה מהשמורות הפופולריות ביותר בישראל.
 • מתי התחלת לצלם ומה הוביל לכך: בשנת 2015 כשהתחלתי לעבוד בשמורת עין גדי לאחר מספר שנים בהן עבדתי בגן הלאומי מצדה. החשיפה לשמורה המרהיבה, עם מראות ייחודיים של טבע פראי יצרו אצלי תשוקה לחקר ותיעוד מצולם של הטבע היפה. תחילה צילמתי במצלמה של הבת שלי, אבל כיום כבר משתמשת במצלמה מקצועית יותר, שנמצאת כל הזמן בהיכון.
 • מה זה טבע בשבילך: הטבע בשבילי זה בית, חופש, שקט, ורוגע . לשמחתי גם מקום עבודה.
  תחושת שליחות ומה את הכי אוהבת בעבודה: מאמינה מאוד בהסברה למטיילים, שבאמצעותה גם אנשים שפחות מחוברים לטבע ביום יום שלהם יצליחו להתחבר ליופי והתרוממות הנפש שהטבע מאפשר לנו. בכך גם הם יבינו שיש להגן ולשמור על הטבע הייחודי שיש לנו פה.
 • רגע מסוים בטבע שלא הצלחת לתעד אבל לא תשכחי לעולם: יום אחד בעודי יושבת בנחל בשמורה לצד מטיילים, טריסטרמית (ציפור ממשפחת הזרזיריים) חלפה מעליי עם נחש אפעה ושמטה אותו עליי. הוא ברח ולא הספקתי לצערי לצלם את הרגע.

על התמונות שבחרתי מתוך אלפים:

 • תמונת היעלים: תמונה של קרב אך יש בה תחושה של רוגע וטבע במיטבו, שכן היעלים מסביב רגועים. התמונה מבטאת את העוצמה בבעלי החיים העדינים האלה. היא מייצגת אהבה משפחתית – חניכת הצעירים בעדר על ידי הזכרים הבוגרים שמלמדים אותם את דרכי הטבע.
קרב יעלים בשמורת עין גדי. צילום: גזית אגסי, פקחית רשות הטבע והגנים
 • תמונת האוח העיטי: תמונה נדירה יחסית של עוף דורס לילי, הגדול שבדורסי הלילה של ישראל שצולמה באור יום בנחל בוקק. עם מבט חודר ושילוב צבעים מרהיב. התמונה מזכירה לי שתמיד יש הפתעות וצריך פשוט להסתכל מסביב.
אוח עיטי בנחל בוקק. צילום: גזית אגסי, פקחית רשות הטבע והגנים

עמרי יוסף עומסי

פקח היחידה הימית של רשות הטבע והגנים במרחב אילת

 • פרופיל אישי: בן 39 מתגורר באילת
  במסגרת התפקיד: אחראי על שמירת הטבע ופיקוח על הדייג בסביבה הימית והחופית בשמורת האלמוגים ובמפרץ אילת
 • מתי התחלת לצלם ומה הוביל לכך: משנת 2002. בעקבות האהבה לטבע ודחף ליצור ולהנציח רגעים מיוחדים. גדלתי בבית שעודד יצירה וכילד מאוד אהבתי לצייר. כשגדלתי והתמעט הזמן מצאתי את הצילום כדרך נהדרת להשלים את החסר ולהמשיך ליצור. מתחבר לי מאוד התרגום של פוטוגרפיה (מלאכת הצילום) שהוא צילום באור. משתדל תמיד להיות עם מצלמה לידי.
 • מה זה טבע בשבילך: האיזון באמצע – מצד אחד, טבע פראי ולא מופר. כזה שלא יכול להיות נגיש לאדם למען השמירה עליו כפי שהוא מבלי להשפיע על תהליכים טבעיים או התנהגות בעלי החיים והסביבה. מצד שני החיבור הטוב בין האדם לטבע, שמעורר השראה ומאפשר לאדם ליהנות מיופיו וערכיו הטבעיים. האיזון לרוב נמצא על גבול דק מאוד שמאתגר לשמור עליו אבל הוא הכרחי כדי שהטבע יישמר ונוכל להמשיך וליהנות ממנו.
 • תחושת שליחות ומה את הכי אוהבת בעבודה: לעשות פעולות היום כדי שהטבע היפה והמיוחד יישאר לדורות הבאים. הצילום והתיעוד הם דרך מצוינת לחשוף את הטבע היפה שלנו בפני אנשים שלא זוכים להיות נוכחים בהתרחשויות מרתקות כפי שאני זוכה להן. לראות התפעלות מאנשים נוכח המראות זה נפלא.
 • רגע מסוים בטבע שלא הצלחת לתעד אבל לא תשכח לעולם: יש המון רגעים שנמצאים בכל פינה. התיעוד זה בונוס. אי שם מתישהו בתחילת הדרך הבנתי שזה בסדר להיות לפעמים חלק מהקומפוזיציה בתמונה.

על התמונות שבחרתי מתוך אלפים:

 • תמונת המדוזה: התמונה מתמקדת במדוזה אחת מסוג אורליה, באופן מרהיב וחד שמאפשר לבחון אותה מקרוב. בתמונה רואים את תנועת ההתכווצות של המדוזה. תמונה זו ממחישה בעיני שגם הדברים הפשוטים בחיים יכולים להיות לפעמים מאוד מורכבים.
מדוזה במפרץ אילת, צילום: עומרי יוסף עומסי, פקח רשות הטבע והגנים
 • תמונת כריש לוויתן: צולמה בשמורת האלמוגים באילת. מלהיב לפגוש לראשונה ומקרוב את הדג הכי גדול בעולם, במיוחד לאחר שחיכיתי לפגוש אותו למעלה מעשור. הנוכחות האנושית בתמונה ממחישה את קנה המידה ועוצמתו של כריש הלוויתן, שחשוב להדגיש שאינו נחשב למסוכן לאדם אך במקביל אסור להטרידו או להתקרב אליו יתר על המידה.
כריש לוויתן במפרץ אילת. צילום: עומרי יוסף עומסי, פקח רשות הטבע והגנים

מחמוד נסאר

פקח רשות הטבע והגנים במחוז צפון

 • פרופיל אישי: בן 54 מתגורר בטורען.
 • במסגרת התפקיד: אחראי על פעולות הסברה ושמירת טבע מול אוכלוסיית העובדים הזרים הנמצאת באזור הצפון בישראל.
 • מתי התחלת לצלם ומה הוביל לכך: התחלתי לצלם בשנת 2013 בערך אחרי שבני עודד אותי לעשות זאת, בין היתר לאור מראות הטבע המיוחדים שאני נחשף אליהם.
 • מה זה טבע בשבילך: החופש, הגיוון הרב וההתחדשות של הצומח, בעלי החיים והנוף.
 • תחושת שליחות ומה אתה הכי אוהבת בעבודה: לשמור על הטבע גם לדורות הבאים. שמח גם לקבל תמיכה בנוסף להתעניינות רבה על העבודה החשובה שאנו מבצעים למען הטבע.
 • רגע מסוים בטבע שלא הצלחת לתעד אבל לא תשכח לעולם: חיוואי (עוף דורס המתמחה באכילת נחשים), שתפס נחש וניסה לטרוף אותו במהלך מעופו , אך הנחש נאבק, נכרך סביב כנפיו של החיוואי עד ששניהם לבסוף נפלו כאבן מהשמיים.

על התמונות שבחרתי מתוך אלפים:

 • בזים בקרב: שני בזים שנחתו בסמוך אליי וניהלו קרב שליטה. צולם בעמק החולה.שני בזים שנחתו ממש לידי ומנהלים קרב שליטה על הטריטוריה. אוהב בתמונה את הנחישות והיא מייצגת בעיני את החיים בטבע.
שני בזים בקרב שליטה על הטריטוריה. צילום מחמוד נסאר, פקח רשות הטבע והגנים.
 • שלישיית הצבאים: צולמה ברמת הגולן ומסמלת בשבילי את 28 שנות עבודתי ברשות עד היום בהן אני עוסק בשמירת טבע ובספירת צבאים לניטור ומחקר בכל שנה בגולן. הצבי הוא מין דגל וסמל חשוב לשמירת טבע ובריאות המערכת האקולוגית.
צבאים ברמת הגולן. צילום: מחמוד נסאר, פקח רשות הטבע והגנים.

קטגוריות