שביל ישראל - יוצרים מקטע דרומי חווייתי

14.01.2019

רשות הטבע והגנים שוקדת על תכנון וביצוע של מסלולי טיילים לאורך המקטע הדרומי של שביל ישראל, כל זאת במטרה לייצר חוויית טיולי שטח בסטנדרט בינלאומי, הן עבור תיירות הפנים והן עבור תיירות החוץ.

שביל ישראל מקטע דרומי.jpg שביל ישראל מקטע דרומי

היות ובשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במספר התייירים המגיעים באופן עצמאי לטייל, והם מאופיינים כאוהבי טיולי שטח, מתבצעת חשיבה הוליסטית ליצירת חווית טיול אשר תכלול בין השאר מקורות מים (כאשר ברוב מסלול שביל ישראל נדרשת הטמנת מים לאורך המסלול), חניוני לילה, אתרים ארכיאולוגיים, שמורות טבע, מפגשים עם האוכלוסיה המקומית ועוד.

דרך המכתשים – מתווה המסלולים

שביל ישראל – מתווה שעובר בשמורות טבע וגנים לאומיים

חלק נרחב משבילי המטיילים הרגליים בישראל נכלל בתחום שמורות הטבע והגנים הלאומיים כאשר מדי שנה נבחנים ומסומנים מגוון רחב של שבילים חדשים,  בין השנים 2018-2012 נוספו למעלה מ-30 שבילים חדשים.

מטרת התכנית שמובילה רשות הטבע והגנים היא גיבוש תפישה כוללת לשבילים אשר תיצור מוצר שיעניק חוויה שלמה, נגישה ומותאמת לצרכים של מטיילים מכל הסוגים, מתן מענה לצרכי המטיילים בזמן אמת, היקף התמודדות ואחריות בניהול ותחזוקת השבילים בשוטף, ושמירה על האיזון הין חווית המטיילים לבין השמירה על הטבע.

הנגב הוכרז כאחד אזורי הטיול הטובים בעולם

נופי הבראשית של המדבר יאופיינו בפיתוח צנוע המותאם לרוח המקום, תוך שמירה על דמותם של מרחבי בראשית, בהם יבוצעו פיתוח ושדרוג ברמות שונות של המרכיבים הדרושים לעידוד טיילות (מסלולים רגליים, מסלולי אופניים, נקודות תצפית ואתרי ארכיאולוגיה ומורשת) ושל תשתיות טיילות (חניוני לילה, דרכי גישה, חניוני רכב, מערכי הסעות וכו').

מסלולי הטיילות השונים יציעו לתייר ולמטייל מספר רמות של קושי, עם מסלוליים חד-יומיים ורב-יומיים, אשר יוצרים קישור בין צירי הטיילות המרכזיים והאזורים השמורים. המסלולים השונים יהוו מוקד לשיתוף פעולה ופרויקטים אזוריים נוספים (דרך המכתשים, המסילה העות'מאנית ועוד.

שביל ישראל, מקטע דרומי

דרך המכתשים | השתלבות במכלולי הטיול בנגב ובמדבר יהודה

מסלולי דרך המכתשים תתאים למגוון קהלי יעד ובכלל זה מטיילים עצמאיים מהארץ ומחו"ל, התאמת רמות הרושי ויצירת מגוון אפשרויות טיול לאורך השביל המרכזי הכולל תשתיות טיילות שונות. בדגש הוא על התאמת שביל ישראל תוך העדפת מקטעי טיול אטרקטיביים, תצפיות מרהיבות, שדרוג איכות השביל, התאמת נוקודות כניסה ויציאה, יצירת חיבור לישובים הסמוכים ומתן פתרונות תחבורתיים.

שביל ישראל | המקטע הדרומי

מקטע זה אשר נקודת הסיום שלו היא העיר אילת, יכוון ליצירת חוויה לתיירים אשר רובם יגיעו לישראל דרך טיסות הלואו-קוסט שצפויות לנחות בשדה התעופה רמון.

עבור קהל היעד הזר מתכננת רשות הטבע והגנים לגבש שפה עיצובית אחידה הכוללת סימון, הוספת מידע ושילוט ידידותי לאורך השביל. כמו-כן יוקם אתר אינטרנט ייעודי למקטע הדרומי, כאשר מטרת האתר להנגיש את המסלול למשתמש המודרני, להציף לו אטרקציות לאורך המסלול ואף להכיר את הטיילים הנוספים שנמצאים על המסלול.

בכל הקשור לחניוני הלילה, המטרה להנגיש לטיילים חוויית לינה בשטח הכוללת שירותים, מחסות לינה ואספקת מים, תוך שילוב נקודות מידע מרכזיות והערכות ליום שאחרי הלילה.

דרך המכתשים – חניוני לילה ונקודות לינה

חווית טיול ציבורית וחינמית

החזון העומד מאחורי מאמצי הפיתוח הוא ליצור מוצר טיילות איכותי, ציבורי, שוויוני וחינמי המותאם לקהלי יעד שונים, תוך שמירה על רמת תחזוקה גבוהה בסטנדרט בינלאומי, ומתן מנענה אנושי לצרכי הטייל המודרני.

הרשות רואה בשילוב הקהילות המקומיות ערך עליון בפיתוח ויצירת חווית הטיול, זאת מאחר והמפגש הבינאישי עם הקהילות המקומיות השונות היא חלק מהותי בחוויית הטיול, וכן על מנת לרתום את הקהילות לערכים המוספים שמביאים איתם התיירים והטיילים הרבים הצפויים להגיע למקטע הדרומי.

גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום רשות הטבע והגנים: "אנו רואים בפרויקט פיתוח שביל ישראל במקטע הדרומי, הזדמנות לחשוף את הטיילים מהארץ ומהעולם ליופי הפראי של הנגב והערבה, תוך יצירת חווית טיול המחברת בין המפגש עם הטבע רחב הידיים לבין והמפגש עם הקהילות והתרבות המקומית.
התייר המודרני, גם אם הוא יוצא לטיול שטח מאתגר, מצפה לקבל וודאות ומידע לגבי המסלול ואבני הדרך המרכזיות הצפויות לו, וזו המשימה המרכזית שלו – לאפשר לו לטייל באזור פתוח ופראי, תוך שמירה על בטחונו והנגשת מגוון שירותים לאורך החוויה, כאשר הוא יודע שבעת הצורך אנשי רשות הטבע והגנים נמצאים לא רחוק להגיע ולסייע".

שביל ישראל, מקטע דרומי