הוכרזה שמורת טבע אלות סירין

מאת: יניב כהן - דוברות רט"ג 12/08/2019

רשות הטבע והגנים ומועצה אזורית הגליל התחתון מברכות על הכרזת שמורת טבע אלות סירין שנחתמה השבוע על ידי שר האוצר מר משה כחלון, האמון על מינהל התכנון.

שמורת טבע אלות סירין
שמורת טבע אלות סירין, צילם עומרי גואלמן - רשות הטבע והגנים

הכרזת השמורה היא השלב הסופי והמשמעותי ביותר בתהליך הארוך והמורכב, שמובילה רשות הטבע והגנים וכולל מספר שלבים מול גורמים ממשלתיים וציבוריים רבים.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אני מודה לשר האוצר משה כחלון האחראי גם על מינהל התכנון ולראשי מועצת גליל תחתון בעבר ובהווה, מוטי דותן וניצן פלג, על שיתוף הפעולה בקידום ההכרזה על שמורת הטבע למען הטבע באזור ובישראל בכלל. עתה נוכל לפעול יחד גם כדי להשיק מסלולי טיול נוספים ופתוחים בשמורה למען ציבור המטיילים".

ראש המועצה ניצן פלג: אזור אלות ורמת סירין הוא אחד מהמקומות הלא רבים שנותרו בתוליים וללא התערבות אגרסיבית של האדם. ההכרזה הזו נותנת רוח גבית נוספת למאבק העיקש והצודק של המועצה ושל התושבים נגד הקמת טורבינות רוח בעלות אופי מפוקפק ברמת סירין.

שמורת אלות סירין, שנמצאת במזרח הגליל התחתון, משתרעת על פני 4,590 דונם וכלולים בה שניים מיובלי נחל תבור – נחל אולם ונחל חדה. השמורה ממלאת תפקיד של מסדרון אקולוגי חשוב המעניק רצף של שמורות טבע ושטחים פתוחים בין הר תבור, נחל תבור, שמורת הר יבנאל ובקעת הירדן. המרחבים הגדולים של השטחים הפתוחים במזרח הגליל התחתון, שמורות הטבע והשדות המעובדים, מקנים לשמורה ולאזור כולו מגוון אקולוגי ועושר ביולוגי רב. בתחום השמורה מיוצגים בתי גידול לחים, מצוקי בזלת המשמשים אתרי קינון לדורסים, בתה עשבונית ושטחים פתוחים המעניקים רצף מחיה לצבי הארץ ישראלי.

בשמורה מסלול טיול מסומן בעין אולם למען המטיילים באזור שהינו חלק משביל ישראל. בתוך כך בכוונת רשות הטבע והגנים לפעול עתה עם ההכרזה על השמורה לטובת השקת מסלולי טיול נוספים בתוך השמורה לרווחת המטיילים וכן בשיקום המעיינות בשמורה בשיתוף מועצת גליל תחתון ורשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי.

שמורת טבע אלות סירין. צילם עומרי גואלמן, שמורת טבע אלות סירין. צילם עומרי גואלמן