ללמוד איך ללכוד נחשים - הקורס המפתיע של רשות הטבע והגנים

מאת: נעמה טוכפלד, רשות הטבע והגנים 21/10/2021

יש לא מעט אנשים שעצם המילה מעבירה צמרמורת בגבם. נחשים. עוד מימי קדם נחשבו כיצורים מסוכנים, חלקלקים, ארסיים ובלתי צפויים. חלקם יכולים לגרום לנזק בלתי הפיך ואפילו למוות מיידי בהכשה, חלקם אינם ארסיים אך יכולים לחנוק את טרפם ויש כאלו זנים שאינם מזיקים כלל, אך עדיין סובלים מתדמית ירודה.

קורס+לוכדי+נחשים+-+צילום+עדי+ביטון,+רשות+הטבע+והגנים+(59)
קורס לוכדי נחשים - צילמה עדי ביטון, רשות הטבע והגנים

למרות שרוב נחשי ישראל אינם מסוכנים כלל, אנו בני האדם רואים את הנחש כאויב. מה שאיננו יודעים הוא כי הנחש הוא חלק חשוב ממערכת אקולוגית מורכבת וכי פגיעה בזוחל החמקמק הזה יכולה לפגוע בנו באותה מידה, בסביבה שלנו ובמערכות אקולוגיות נוספות שלא כולנו מודעים לקיומן. כרוב מיני החולייתנים, הנחש הוא טורף על במערכת, המסייע בוויסות אוכלוסיות של מינים של מכרסמים ופרוקי רגליים, ומכאן חשיבותו הגדולה במערכת האקולוגית בטבע. הנחש הוא חיית בר מוגנת מכוח ההגדרה של החוק להגנת חיית הבר, התשט"ו-1955.

אז מה עושים, מצד אחד עם החשש ומצד שני עם הרצון לשמור ולהגן על הסביבה והמינים החיים בתוכה?

בדיוק עבור כך ייסדה רשות הטבע והגנים קורס מיוחד וראשון מסוגו, קורס לכידת נחשים. חשוב להבין, כי אין הכוונה כמובן לציד נחשים או פגיעה בהם אלא להיפך, הקורס נותן כלים מקצועיים להתמודדות מול בעל החיים הזה מבלי לפגוע בו או במרקם האקולוגי שסביבו.

בשנת 2002 חשבו מתי קורוניו ואסנת אזולאי ממחלקת היתרים ששייכת לחטיבת האכיפה ברשות הטבע והגנים כי נכון יהיה להנגיש מידע קריטי זה לציבור בטרם הענקת היתר ללכידת נחשים, וכך נוסד הקורס בהובלתו של אריה קלר ז"ל ובשיתוף מפעם גליל מערבי.

מאז הקורס הראשון עברו הרבה זוחלים על הקרקע,

וזה מכבר הסתיים עוד מחזור של הקורס הייחודי, במוזיאון הטבע בתל אביב. הקורס, אחד מתוך שלושה שכבר התקיימו השנה בהם כ- 160 איש שהוכשרו לקבלת היתר ללכידת נחשים, מסתבר כחוויה מסקרנת ומפתיעה.

קורס לכידת נחשים מתקיים בראש ובראשונה מתוך רצון להגן על הנחשים מפגיעה והמתה מיותרים בשטחים הבנויים. כיוון שקשה לאכוף נושא זה בשטח הוחלט על הכשרת אזרחים שיוכלו  לקבל היתר בתחום זה לאחר לימוד נרחב ומקיף הכולל מבחן בסופו. מסתבר שללכוד נחשים, זה לא עניין פשוט כל כך.

קהל היעד של הקורס הוא על פי רוב, עובדי רשויות מוניציפליות, עובדי גני חיות, וגופים אשר במסגרת תפקידם עוסקים בלכידת נחשים.

עוד מתעניינים בקורס הם אזרחים פרטיים הנדרשים מתוקף תפקידם או מעוניינים לעסוק בלכידת נחשים, בעלי משקים, חקלאים ועוד.

הקורס עצמו מורכב מהרצאות מקצועיות והעשרה. החומר המקצועי מועבר ע"י מרצה בעל ידע נרחב בתחום הזוחלים והנחשים בפרט. הרצאות העשרה בתחומי אתיקה מקצועית ועבודה מול לקוח ומערכות מחשוב הרשות, והתכנים המקצועיים כוללים מידע בנושא זוחלים ונחשים ארץ ישראליים בפרט, הכרת המינים הנפוצים בארץ תוך התמקדות במינים ארסיים, תת ארסיים ולא ארסיים.

קורס לוכדי נחשים – צילמה עדי ביטון, רשות הטבע והגנים

בסוף הקורס נערך מבחן מעשי בו נדרשים המשתתפים לזהות את הנחשים, להחזיק נחשים וללכוד נחש ארסי בפועל באמצעות הכלים הנדרשים ללכידה מקצועית. משתתפים שמסיימים את הקורס בהצלחה, נדרשים להגיש בקשה לקבלת היתר ללכידת נחשים ולאחר רישום ותשלום אגרה כחוק, הם מקבלים היתר ללכידה ושחרור הנחש בטבע כשהידע שצברו ישמש אותם במלאכה זו.

אך זה לא נגמר שם. עוד טרם הצטרפותם לקורס, הנרשמים לומדים להכיר את הנחשים ממקראת הלימוד המפורסמת באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים ונבחנים בבחינה עיונית טרם כניסתם לקורס.

כן, עד כדי כך גדולה חשיבות הידע, ההבחנה בין המינים והדרך להתנהל מולם.

גם במהלך הקורס הצוות מבהיר את חשיבות השמירה על הנחשים ואת ההשלכות כלפי מי שלא יפעל בכפוף להוראות רט"ג בנושא. היות והנחש הוא חיית בר מוגנת וערך טבע מוגן, בסופו של יום, המשתתפים בקורס משמשים כשגרירי מידע בתחום זה ומעבירים הלאה את הידע שרוכשים במהלך הקורס.

באופן מפתיע, או שאולי לא כל כך, לרוב מגיעים לקורס אזרחים בעלי רקע קודם בתחום ועם אהבה גדולה לזוחלים.

קורס לוכדי נחשים – צילמה עדי ביטון, רשות הטבע והגנים

אז אמנם זה נשמע מוזר ואולי אפילו סותר אך המטרה הראשית של קיום קורס לכידת נחשים היא שמירה והגנה על הנחשים, בראש ובראשונה תוך מתן פתרון לתושבים מפוחדים שנחש נקלע אל ביתם.

רשימת הלוכדים המאושרת מפורסמת כאן באתר רשות הטבע והגנים, ועומדת לרשות כל אדם המעוניין להזמין לוכד נחשים מקצועי כאשר המטרה היא להכשיר כמה שיותר לוכדים מקצועיים ואיכותיים שעברו הכשרה ולא פועלים בניגוד לחוק ובפגיעה סביבתית במין המוגן הזה.

הקורסים מתקיימים מעת לעת לפי דרישה מהשטח ובהתאם להנחיות האקולוגים.

זהו קורס איכותי וייחודי, שנערך בהובלת מחלקת ציד והיתרים בחטיבת פיקוח ואכיפה, של רשות הטבע והגנים תוך שילוב של גורמים חיצוניים האמונים על הבחינות ועריכת הקורס, ועל כך יעידו המעוניינים הרבים הנרשמים לקורס והמשובים של המשתתפים בסופו.

מסתבר שללכוד נחשים זו מלאכה המצריכה הרבה תשומת לב, ידע, זהירות והמון המון אהבה לסביבה.

  • חשוב לציין שקורסים ללכידת נחשים נערכים אך ורק בתקופה בה הנחשים מתעוררים משנת החורף וטרם כניסתם לשנת החורף הבאה (בין החודשים מאי-אוקטובר).
  • עקב מגיפת הקורונה לא נערכו קורסים בשנת 2020, בשנת 2021 נערכו 3 קורסים שבהם הוכשרו כ-160 אזרחים, ובכוונת הרשות לקיים מספר דומה של קורסים במהלך שנת 2022.
  • בשל העיכוב הבלתי צפוי השנה רשימת המתנה ארוכה וכ-400 ממתינים לקורס עד כה.
  • רט"ג פועלת לקיום מחזורי הכשרה נוספים ויש לעקוב אחר עדכונים בנושא באתר האינטרנט שלנו.
קורס לוכדי נחשים – צילמה עדי ביטון, רשות הטבע והגנים