נחש או דרקון? 🐲

מאת: ליאור קסטנברג 02/05/2022

היצור הבא נראה כאילו שלפנו אותו מפרק של משחקי הכס, אבל לא. מדובר באחד הנחשים המיוחדים והמרשימים בישראל: עכן חרטומים

עכן החרטומים בעל הקרניים - ליאור קסטנברג
עכן החרטומים בעל הקרניים - ליאור קסטנברג

העכן בעל הקרניים הוא קרוב משפחה של הצפע המצוי, ובהתאם לכך מצויד גם הוא בשיני ארס ארוכות המשמשות אותו לציד ולהגנה עצמית. אם בשלב הזה של הקריאה אתם כבר מדמיינים מפגשים לא נעימים – תשמחו לדעת שאין לכם סיבה לחשוש, מאחר והוא חי אצלנו רק בחולות הנגב המערבי, ולא סביר שתתקלו בו בטיול עם הכלבה.

כמו הרבה נחשים אחרים, מדובר בטורף פעיל לילה, המבלה את רוב שעות היום במסתורים מוגנים מהשמש המדברית והחמה. את הלילות הוא מנצל על מנת להקים מארבים כשגופו מחופר בחול או בזחילה פעילה אחרי עקבות ריח של הארוחות המועדפות עליו: לטאות ומכרסמים.

אז למה יש לו קרניים?

נכון להיום, עדיין לא קיים הסבר ודאי לעיצוב הלא שגרתי של קשקשי הראש של הנחש הזה. אחת ההשערות שהועלו בנושא היא שכאשר הנחש מחופר בחול ורק קרניו מציצות החוצה, יתכן והדבר יכול לגרום למכרסמים סקרנים להתקרב או לעצור בסביבה במחשבה שמדובר בזרדים של צמחי חולות, תחתיהם הם עשויים למצוא זרעים טעימים.
חשבתם שלפתוח את המקרר רק כדי לגלות שאין בו כלום זה מאכזב? דמיינו מה עובר על הגרביל שמוצא נחש ארסי במקום מאנץ' באמצע הלילה.
חשוב לזכור שכל נחשי ישראל, בין אם ארסיים ובין אם לא – רק רוצים לחיות את חייהם, והפגיעה בהם אסורה מאחר והם חיות בר מוגנות. פגשתם נחש? שמרו על מרחק בטוח ושני הצדדים ימשיכו בדרכם בלי להפגע. אם הנחש נמצא בקרבת מגורים, התקשרו ללוכד נחשים מוסמך והוא ידאג להעביר את הנחש לשטח פתוח ולא מיושב.#חיה_קטנה_ומטריפה
צילם וכתב: ליאור קסטנברג Lior Kestenberg

צפו בהסבר של עמרם צברי על הנחשים: