בקבוק קטן - שינוי גדול

09/09/2021

רשות הטבע והגנים וסודהסטרים משיקות סדרת בקבוקים רב פעמיים עם איורים צבעוניים של חיות בר, במטרה להעלות מודעות לנזקים העצומים הנגרמים לבעלי החיים ולסביבה כתוצאה משימוש בכלים חד פעמיים.
הבקבוקים יימכרו בחול המועד סוכות בשמורות הטבע ובגנים לאומיים ברחבי הארץ; ההכנסות ממכירתן יועברו לפעילות ה"חיבולנס" של רשות הטבע והגנים

בקבוקי סודהסטרים
בקבוקי סודהסטרים

 פלסטיק הוא אחר מגורמי התמותה של חיות בר; בשנה האחרונה למעלה מ-7,000 בעלי חיים הזדקקו לטיפול כתוצאה מפסולת שהושלכה בשטח הפתוח

סודהסטרים ורשות הטבע והגנים משיקות מהדורה מוגבלת של בקבוקים רב פעמיים המעוטרים באיורים צבעוניים של חיות בר: צב יבשה, יחמור ועטלף. הבקבוקים יימכרו בחול המועד סוכות במרכזי השירות בעשרות שמורות טבע וגנים לאומיים ברחבי הארץ, במחיר סמלי של 10 ₪ לבקבוק, כאשר ההכנסות ממכירתן יתרמו לפעילות ה"חיבולנס" להצלת חיות הבר אשר נפגעות ישירות מאכילת פלסטיק.

המטרה המרכזית של שיתוף הפעולה הייחודי שנרקם בין רשות הטבע והגנים וסודהסטרים, היא לעודד מעבר לכלים רב פעמיים ולהוציא משימוש כלים חד פעמיים, שקיות ופסולת אשר נמצאים בין הגורמים המרכזיים לפגיעה בחיות הבר. באמצעות האיורים החביבים מבקשים שני הגופים להגיע לליבם של הילדים והמבוגרים, ולהעביר מסר חד וברור: בקבוק קטן יכול לחולל שינוי גדול, ואף להציל חיים.

רק במהלך השנה האחרונה הזדקקו 7,078 בעלי חיים לטיפול וטרינרי על ידי "החיבולנס", כשאחד הגורמים אשר פוגעים משמעותית בבריאותם ובחייהם של בעלי החיים הוא הפלסטיק שנזרק בטבע. ה"חיבולנס" הינו מערך מתנדבים של רשות הטבע והגנים שנוצר על מנת להעביר חיות בר מוגנות פגועות מכל רחבי הארץ אל בית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים שפועל בשיתוף הספארי והמשרד להגנת הסביבה.

יעל בזבל – עומרי עומסי, יעל בהררי פלסטיק - צילם עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים

 

לדברי סטלה קריוף, מנכלית סודהסטרים ישראל: "אנו מאמינים כי כל חברה חייבת לעשות את המיטב למען הסביבה, בשנים האחרונות אנו עדים לשיבושים במאזן הטבע בכלל ובפרט לצריכה מוגברת של כלים חד פעמיים. ראינו לנכון לעשות את החיבור עם רשות הטבע והגנים דווקא בחגים שכולם יוצאים לטייל ולקרוא למטיילים להימנע משימוש בכלים חד פעמים ואף לאפשר להם להינות מבקבוקי שתיה רב פעמים שאת ההכנסה ממכירתם תיתרם להצלת החיבולנס , יחד נוכל להשפיע ולייצר שינוי של ממש למען חיות הבר ולמען כדור הארץ".

רוני קינג וטרינר רשות הטבע והגנים: "פלסטיק הוא אחד מהגורמים המרכזיים הפוגעים בבעלי החיים  ובמערכות האקולוגיות. לפלסטיק לוקח מאות שנים כדי להתכלות ולהיעלם מהעולם. בסופו של התהליך הסביבה הטבעית "מלאה" בחלקיקים קטנים הנמצאים בכל מקום, כשבמהלך שנים אלה, חלקים בגדלים שונים נאכלים ע"י בעלי חיים רבים, החל בעופות המאכילים את גוזליהם וכלה בדגים האוכלים חלקיקים הנדמים בעיניהם לסרטנים זעירים שהם מזונם הטבעי. החלקיקים הזעירים מזהמים את כל המערכות הטבעיות ופוגעים בטבע וכמובן שגם בבריאות האדם. שקיות ומגבונים נאכלים על ידי בעלי חיים שלא למדו להימנע מאכילתם– בים על ידי צבי ים ובמדבר על ידי היעלים . בכרס של כמעט כל יעל שנבדק, נמצא שקיות ומגבונים, שהנפח שהם תופסים, עלול לפגוע ביעילות העיכול שלהם, ולגרום להם לסבול מרעב קיצוני, אפילו כשהמזון נמצא בשפע. ננסה להפחית את השימוש בשקיות, מגבונים ובפלסטיק חד פעמי ואם כבר עשינו בהם שימוש, נוודא שלא השארנו אחרינו שום זכר לחומרים אלה, כך נמנע מפגיעה בחי והסביבה שאנו כל כך אוהבים".

בקבוק קטן שינוי גדול- צילום יעל שרון, בקבוק קטן שינוי גדול- צילום יעל שרון

 

אורי לניאל ראש תחום חיות בר בשבייה בחטיבת האכיפה של רשות הטבע והגנים: "חיבולנס הוא מיזם התנדבותי בעיקרו שבין מטרותיו לקדם שמירת טבע ולסייע בהובלת חיות בר פגועות לטיפול בבית החולים לחיות בר שנמצא בספארי. לצערנו חיות הבר חשופות לגורמי פגיעה רבים ומגוונים, עיקרם בשל פעילות אדם, כגון התחשמלות, פגיעה מרכבים ואכילת פסולת (למשל שקיות פלסטיק ומגבונים). בעזרת המתנדבים המסורים שלנו אנו מצליחים להעביר ולטפל באלפי בעלי חיים בכל שנה, אולם לצערנו המספר עולה מידי שנה ואנו מבקשים את עזרת הציבור בשמירה על הטבע וצמצום גורמי הפגיעה וגם בהגברת המודעות לכך שרשות הטבע והגנים דרך החיבולס נותנת מענה לחיות הבר הפגועות, לשם כך על כל חיית בר פגועה או מפגע יש לדווח ל"מוקד בטבע" של רשות הטבע והגנים בטלפון 3639*

ההכנסות מהמיזם המשותף עם סודהסטרים יועברו לטובת רכישת ציוד ואמצעי טיפול עזרה ראשונה ייעודיים לבעלי החיים ובמימון השתלמויות והכשרות נוספות עבור המתנדבים היקרים שלנו ולמען חיות הבר- כדי שיהיו כאן גם מחר".

חיבולנס- אילנה דקל.jpg, אילנה דקל רוזנברג, אחראית תחום שינוע חיות בר פגועות ("חיבולנס")

 

תגיות

קטגוריות

דפים קשורים