חזרה לטבע רצופת אתגרים

19/10/2022

סולה לבנת בטן ניצלה לאחר שנצפתה במצוקה במפרץ אילת

השבת ציפור לטבע צילמה נגה שטינמץ רטג (6)
השבת ציפור לטבע צילמה נגה שטינמץ רטג (6), השבת הציפור סולה לבנת בטן לטבע. צילמה נגה שטינמץ רטג

לפני מספר שבועות התקבל בחיבולנס של רשות הטבע והגנים דיווח מגיל קופלוביץ, עובד מכון IUI באילת, על סולה לבנת בטן תשושה שנמצאת על המזח. הסולה הועברה ע״י אנשי הרשות לטיפול ראשוני בשמורת הטבע חי בר יטבתה, ולאחר מכן לבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן.

לאחר שיקום היא הושבה לטבע ע״י מתנדבי החיבולנס תומר אדמון ונגה שטינמץ. ״הדרך חזרה לים הייתה מורכבת. ניסינו להחזיר אותה למזח בו היא נמצאה אך היא לא התעופפה. לאחר זמן מה היא קפצה למים, אך חילצה את עצמה לחוף ואז הבנו שהיא כנראה לא מסתדרת. לקחנו אותה לייבוש ולמנוחת לילה בפארק הצפרות באילת, ולטיפול נוסף של נוזלים לחיזוק. למחרת יצאנו בסירה עם עמרי עומסי, פקח היחידה הימית במרחב אילת, והנחנו אותה על המצוף שעליו נצפתה עומדת בעבר בחוף הצפוני. משם ראינו שהיא מתעופפת. באותו ערב קיבלנו דיווח מצפר מקומי שראה אותה בשטח הימי של ירדן. בתקווה שתאריך ימים לאחר השיקום״ סיפרה נגה.

צפו בסרטון שצילם עמרי עומסי:

לדבריו של ד״ר ניצן אדם, וטרינר בבית החולים:
״הסולה הגיעה אלינו כשהיא רזה וחלשה עם פצע קשה בחלל הפה. בבית החולים עבדנו על פי פרוטוקול מיוחד של הזנה כדי לאושש אותה, בנוסף למספר פרוצדורות בהרדמה כדי לטפל בפצע. ישנה סבירות גבוהה שהפצע נגרם מקרס דיג אך איננו יודעים זאת בוודאות.
האתגר בטיפול בעוף כזה אשר חי בעומק הים הוא עצום. קשה מאוד להחזיקם בתנאי בי״ח ולכן חשוב לטפל בהם במהירות האפשרית ולהשיבם מהר לבית הגידול שלהם״.

הסולה לבנת הבטן נפוצה באוקיאנוסים הטרופיים וההודי, ונדיר לראות אותה באילת. ״שמחנו להשיב אותה למקום אליו בחרה להגיע במפרץ אילת״, הוסיפה נגה.

השבת ציפור לטבע צילמה נגה שטינמץ רטג (3), השבת הציפור סולה לבנת בטן לטבע. צילמה נגה שטינמץ רטג

מצאתם חיית בר פצועה או במצוקה? התקשרו למוקד רשות הטבע והגנים ועזרו לנו להציל אותה 3639*

קטגוריות

דפים קשורים