פסטיבל על חלל - מיורי גגארין ועד בראשית 2022

אירועי "לילה  על חלל" ייחודיים המשלבים פעילויות כוכבים, מדע וטבע יתקיימו בחניוני לילה נבחרים ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, עמותת Space IL ורשות הטבע והגנים

סליידר על חלל

סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, עמותת Space IL ורשות הטבע והגנים מזמינות את הציבור הרחב להשתתף באירועי "לילה על-חלל" ייחודיים ומיוחדים שיתקיימו באתרים נבחרים של רשות הטבע והגנים עם שלל הפעלות וחוויות סביב ובחיק הכוכבים, המדע והטבע.

האירועים יתקיימו כמחווה לשני אירועי "על חלל" פורצי דרך לאנושות ובישראל: ליורי גגארין, האדם הראשון בהיסטוריה אשר הגיע לחלל ב-12 באפריל 1961, ול"בראשית", החללית הישראלית הראשונה, שהגיעה לירח בתאריך ה-11 באפריל 2019, סמוך ליום הקלנדרי להגעתו של יורי לחלל.

במסגרת האירועים, תתקיימנה הפעלות וחוויות מיוחדות  לכל המשפחה ובהן: נשמע סיפורים על האדם הראשון שיצא לחלל הכוללים אומץ וראשוניות, ועד החללית הישראלית הראשונה שהגיעה לירח; נמחיש ונבין מהו כוח המשיכה של כדור הארץ, כיצד התנתק ממנו האדם הראשון בחלל  ומהו היה המסלול של בראשית מכדור הארץ ועד לירח; תצפיות והדרכות חווייתיות על כוכבי לכת,  גרמי השמיים וקבוצות הכוכבים; צפייה בעזרת טלסקופים על הירח, מכתשיו, הרמות והימות  שבו; בחינת הטבעות של כוכב שבתאי וירחיו של הכוכב צדק וכן יצירת מודליים חווייתיים של כוכבי השמיים. כל זאת בחוויה מלהיבה ומיוחדת בחשכת הליל תחת שמיים זרועי כוכבים.

סלפי ניצחון של בראשית רגעים לפני שהגיעה לירח, צילום: עמותת SpaceIL

האירועים יתקיימו ביום חמישי 12.5.2022

פסטיבל על חלל בגן לאומי קומראן 12.5.22

רוצים להגיע אל הירח ומכתשיו, לגלוש בשביל החלב ואולי גם למצוא את 'המזל' שלכם בכוכבים?

סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, עמותת Space IL ורשות הטבע והגנים מזמינות אתכם להשתתף ב"פסטיבל על-חלל". ערב קסום, חוויתי וחללי למרגלות המצוק הזקוף של מדבר יהודה, המתנשא מעל חופי ים המלח. מסע מצית דמיון באתר המגילות הגנוזות עם תושבי קומראן הקדמונים והפעלות מיוחדות לכל המשפחה.

מה בתוכנית:

נבנה דגמים של חלליות, נלמד על מסעות פורצי דרך מאז יורי גגארין ועד ימינו, נערוך תצפיות כוכבים בעזרת טלסקופים וצייני לייזר, שבאמצעותם נציץ ביקום הנסתר מהעין.

הפעילות תתקיים בקבוצות מודרכות, לאור עששיות ובסיוע הירח והכוכבים. במשך כל שעות האירוע תופעל פינה מפנקת להורים ולקטנטנים – שעת סיפור והפעלה.

שימו לב – הפעילות בהרשמה מראש ויש להגיע במועד שבו נרשמתם.

היכן: פארק (גן לאומי) קומראן

מתי: ביום חמישי 12.5  18:30-23:00

ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנוי טמון.

הרשמה – קישור בהמשך

 

חאן בארות 12.5.22

בלב תפאורה מדברית מתקיים 'פסטיבל על חלל' מרתק! מתוך מכתש בכדור הארץ נביט בעזרת טלסקופים על המכתשים שבירח!

סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, עמותת SpaceIL ורשות הטבע והגנים מזמינות אתכם להשתתף בחוויה לילית קסומה ומסתורית.

מה בתוכנית:

 • נבנה דגמים של חלליות, נלמד על מסעות פורצי דרך מאז יורי גגארין ועד ימינו, נערוך תצפיות כוכבים בעזרת צייני לייזר ובאמצעותם נציץ ביקום הנסתר מהעין.
 • נחפש ונלמד גם על עקרבים וחייהם בעזרת פנסי אולטרא סגול ונלמד על החושים שלנו.
 • הקטנטנים שבחבורה מוזמנים לשמוע את סיפורה המרתק של החללית 'בראשית1' בחשכת הליל תחת שמיים זרועי כוכבים.
 • משך הפעילות בכל תחנה כ–20 דקות.

שימו לב: הפעילות בהרשמה מראש ויש להגיע במועד שנרשמתם. לחלק מהפעילויות דרושות נעליים סגורות.

היכן: חאן בארות – מכתש רמון

מתי: ביום חמישי 12.5, בין השעות 19:30–22:00

הרשמה ועלות: ההשתתפות בפעילות היא למזמיני לינת לילה בלבד וללא תשלום נוסף. לינה יש להזמין במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים והיא על בסיס מקום פנוי בלבד.

 

פסטיבל על חלל בגן לאומי כוכב הירדן 19.5.22

סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, עמותת SpaceIL ורשות הטבע והגנים מזמינות אתכם להשתתף ב"פסטיבל על-חלל". ערב קסום, חוויתי וחללי במבצר צלבני מושלם ויחיד במינו בישראל המשקיף על בקעת הירדן והגלעד. במסע מצית דמיון נשמע על הצלבנים שחיו במבצר ועל והחיבור שלהם לגרמי השמים.

 

מה בתוכנית:

 • נבנה דגמים של חלליות, נלמד על מסעות פורצי דרך מאז יורי גגארין ועד ימינו, נערוך תצפיות כוכבים מודרכות בעזרת טלסקופים וצייני לייזר ובאמצעותם נציץ ביקום הנסתר מהעין.
 • הקטנטנים שבחבורה מוזמנים לשמוע ולהציג את סיפורה המרתק של החללית 'בראשית1', כל זאת ועוד בחוויה מלהיבה ומיוחדת בחשכת הליל תחת שמיים זרועי כוכבים.
 • משך הפעילות בכל תחנה כ–20 דקות.

שימו לב: הפעילות בהרשמה מראש ויש להגיע במועד שנרשמתם.

היכן: פארק (גן לאומי) כוכב הירדן

מתי: ביום חמישי 19.5 19:00–22:00

ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנוי מטמון.
ניתן להזמין לינה בחניון הלילה בתשלום נוסף.

הרשמה – קישור בהמשך

 

 

גן לאומי אשקלון 19.5.22

רוצים להגיע אל הירח ומכתשיו, לגלוש בשביל החלב ואולי גם למצוא את 'המזל' שלכם בכוכבים?

סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, עמותת SpaceIL ורשות הטבע והגנים מזמינות אתכם להשתתף ב"פסטיבל על-חלל". ערב קסום וחוויתי עם בריזה מהים.

מה בתוכנית:

 • לאחר שנמקם את האוהלים שלנו, נמשיך לסדרת הפעלות מיוחדות לכל המשפחה, נבנה דגמים של חלליות, נלמד על מסעות פורצי דרך מאז יורי גגארין ועד ימינו, נערוך תצפיות כוכבים בעזרת טלסקופים וצייני לייזר ובאמצעותם נציץ ביקום הנסתר מהעין.
 • הקטנטנים שבחבורה מוזמנים לשמוע וגם להציג את סיפורה המרתק של החללית 'בראשית1'. כל זאת ועוד בחוויה מלהיבה ומיוחדת בחשכת הליל תחת שמיים זרועי כוכבים.
 • משך הפעילות בכל תחנה כ–20 דקות.

שימו לב: הפעילות בהרשמה מראש ויש להגיע במועד שנרשמתם.

היכן: פארק (גן לאומי) אשקלון

מתי: ביום חמישי 12.5 19:00–22:00

הרשמה ועלות: ההשתתפות בהרשמה מראש כאן, ללא תשלום נוסף מעבר לדמי הכניסה. חינם למנוי מטמון. ניתן להזמין לינה בחניון הלילה בתשלום נוסף.

גן לאומי ירקון 19.5.22

במרכז הארץ, בליבו של מבצר היסטורי קסום ומסתורי, תחת שמים זרועי כוכבים סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, עמותת SpaceIL ורשות הטבע והגנים מזמינות אתכם להשתתף ב"פסטיבל על-חלל".

מה בתוכנית:

 • נצא למסע וירטואלי במערכת השמש, נבנה דגמים של החללית 'בראשית2' ונשמע את סיפורה המרתק, נלמד על מסעות פורצי דרך מאז יורי גגארין ועד ימינו, נערוך תצפיות כוכבים בעזרת טלסקופים וצייני לייזר ונציץ ביקום הנסתר מהעין.
 • הקטנטנים שבחבורה מוזמנים לעשות 'צעדים ראשונים בחלל' – ולקבל השראה מהחללית 'בראשית1',
 • משך הפעילות בכל תחנה כ–20 דקות.

שימו לב: הפעילות בהרשמה מראש ויש להגיע במועד שנרשמתם.

היכן: גן לאומי תל אפק- -מתחם תל אפק.

מתי: ביום חמישי 19.5 19:00–22:00

הרשמה: יש להירשם כאן מראש.

עלות: ללא תשלום נוסף מעבר לדמי הכניסה לאתר (פרטים בקישור להרשמה). חינם למנויים.

הדמיה של החללית בראשית צילום: עמותת SpaceIL

לדברי שלי רון-אדיב, מנהלת חינוך וקהילה, סוכנות החלל הישראלית שבמשרד המדע והטכנולוגיה: "סוכנות החלל הישראלית שבמשרד המדע והטכנולוגיה מציינת מזה חמש שנים, את לילות יורי, לזכרו של יורי גגארין האדם הראשון ששהה בחלל החיצון. לפני כשנתיים הגיעה החללית בראשית אל הירח סמוך למועד זה ומאז אנחנו חוגגים יחד את הישגי האנושות בחלל והישגה המדהים של ישראל במגוון אירועים המעוררים יוזמה והשראה בקרב צעירים ובני נוער לעסוק בחלל, לחקור ולהבין את השפעתו על חיי היום יום של כולנו. השנה, אנחנו שמחים לקיים את החגיגות באירועי "לילה על-חלל" ולחשוף את המשפחות והילדים לתצפיות שמים, סדנאות ופעילויות חווייתיות בתחום החלל ואין מקום נפלא יותר מהטבע להעצים את החיבור בין החלל החיצון, התעוזה של האדם והסקרנות האין סופית".

לדברי כפיר דמרי, ממייסדי Space IL והמשנה למנכ"ל העמותה: "עברו שנתיים מאז הגעתה של בראשית לירח, שנתיים מאז שהצלחנו לסחוף מדינה שלמה והמוני ילדים להתעניין בתחומי החלל. אנחנו שמחים לפתוח את אירועי "לילה על חלל" ולחוות את אירועי הנחיתה שוב עם מאות משפחות בישראל ולהמשיך להנחיל את הסיפור היוצא דופן של בראשית בקרב הדור הצעיר. בימים אלו פנינו לבראשית 2 שתהיה משימה לא פחות מלהיבה מקודמתה, אני מזמין את הקהל הרחב להגיע לאירועים, להביט לשמיים ולחלום יחד על מסעות עתידיים לכוכבים"

לדברי ד"ר חגי דביר, מנהל המוצר התיירותי, רשות הטבע והגנים: "הכוכבים, המדע והטבע הם תחומים מרתקים ומלהיבים המסעירים את הדמיון של כל אחד ואחד – מקטן ועד גדול. השילוב ביניהם במסגרת האירועים הייחודיים מאפשר לכל המשפחה יחד להיחשף לעולמות המרתקים האלה באופן חוויתי ומיוחד תוך שילוב חווית לינה בחיק הטבע בחניוני לילה מוסדרים עם מגוון אפשרויות לינה המתאימים לכל המשפחה. זוהי ללא ספק הזדמנות 'על חלל' לחוויה יוצאת דופן מעצימה ומלהיבה מכוכב אחר".

מליל יורי (גגארין) ועד הגעתה של "בראשית"

"ליל יורי" נחגג בכל העולם כמחווה ליורי גגארין, האדם הראשון בהיסטוריה שהגיע לחלל ב-12 באפריל 1961, אז היה רק בן 27. יורי עשה מה שרבים עדיין לא העזו לחלום: הוא חצה את גבול השמיים, הגבול האחרון של האנושות עד אותה שנה. בעזרת החללית 'ווסטוק', הוא השלים הקפה שלמה סביב כדור הארץ שערכה כ-108 דקות.

יורי הפך לגיבור לאומי עם חזרתו לברית המועצות וכן בכל העולם. המסע לחלל היא אירוע יוצא דופן ופריצת דרך מופלאה.

פרט מעניין הוא שלקפסולה שבאמצעותה המריא גגארין לחלל יכול היה להיכנס רק מי שגובהו פחות ממטר שישים, כשגובהו של יורי תאם לדרישות.

בדרך לשיגור, גגארין ביקש מנהג האוטובוס לעצור רגע כדי שהוא יוכל להטיל את מימיו וזה הפך למסורת של שאר הקוסמונאוטים אחריו.

על פרויקט בראשית

ב-11 באפריל 2019 החללית "בראשית1" של עמותת SpaceIL הגיעה לירח. זוהי החללית הפרטית הראשונה בהיסטוריה שהגיעה לירח וגם הקטנה ביותר עד כה. בזכותה ישראל הפכה למדינה השביעית שהצליחה להגיע להישג המדהים.

הישגיה של בראשית ריגשו מיליוני צופים וזכו לתשואות רבות בכל רחבי העולם, הן מטעם אנשי מקצוע בתחום החלל והן מכלל האוכלוסייה. החללית אף נתנה השראה לדור חדש של בוני חלליות וחובבי חלל בישראל ובעולם כולו.

פרטי המשימה הונגשו וריגשו מעל לשני מיליון תלמידים וחיברה אותם ללימודי מדע וטכנולוגיה. הטסת בראשית לירח נבעה מהאמונה "השראה מתוך עשייה" כשבימים אלו ממשיכים לתכנן את המסע הבא לירח, ואף עובדים על הפיתוח והתכנון של החללית "בראשית2". זאת בהמשך לעשייה החינוכית ולעידוד דור חדש של מהנדסות, מדענים ויוזמות – דור העתיד של מגשימי החלומות.

צילום: עמותת SpaceIL

קטגוריות

דפים קשורים