השקת דוח מצב הטבע לשנת 2022 במוזיאון הטבע על שם שטיינהרדט

12/07/2022

אתמול (שני 11.7.22) במוזיאון הטבע ע"י שטיינהרדט, הושק דו"ח מצב הטבע בישראל לשנת 2022.
הדו"ח נכתב ונערך ע"י המארג - התוכנית הלאומית להערכת מצב הטבע של מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, המשרד להגנת הסביבה, קק"ל ורט"ג. דוח מצב הטבע מציג תמונת מצב של גורמים ותהליכים מרכזיים, המשפיעים על מצב הטבע בישראל כתוצאה מפעילות האדם.

אריאל פורת נשיא אוניברסיטת תל אביב, רעיה שורקי מנכלית רשות הטבע והגנים, דר יהושוע שקדי המדען הראשי ברשות הטבע והגנים, פרופ' תמר דיין יור מוזיאון הטבע עש שטיינהדרט. צילום ישראל הדרי
אריאל פורת נשיא אוניברסיטת תל אביב, רעיה שורקי מנכ"לית רשות הטבע והגנים, ד"ר יהושוע שקדי המדען הראשי ברשות הטבע והגנים, פרופ' תמר דיין יו"ר מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהדרט. צילום ישראל הדרי, אריאל פורת נשיא אוניברסיטת תל אביב, רעיה שורקי מנכ"לית רשות הטבע והגנים, ד"ר יהושוע שקדי המדען הראשי ברשות הטבע והגנים, פרופ' תמר דיין יו"ר מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהדרט. צילום ישראל הדרי

האירוע נערך בהשתתפות השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' אריאל פורת, חה"כ אלון טל, יו"ר המוזיאון פרופ' תמר דיין, מנהל המוזיאון אלון ספן, רעיה שורקי, מנכלית רט"ג, ד"ר דורון מרקל המדען הראשי של קק"ל, ועוד.

פרופ' תמר דיין יור מוזיאון הטבע עש שטיינהדרט, אריאל פורת נשיא אוניברסיטת תל אביב, תמר זנדברג השרה להגנת הסביבה, רעיה שורקי מנכלית רשות הטבע והגנים. צילום ישראל הדרי, פרופ' תמר דיין יור מוזיאון הטבע עש שטיינהדרט, אריאל פורת נשיא אוניברסיטת תל אביב, תמר זנדברג השרה להגנת הסביבה, רעיה שורקי מנכלית רשות הטבע והגנים. צילום ישראל הדרי

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג אמרה כי "דוחות מצב הטבע הם חלק משמעותי, וצריכים להפוך למשמעותיים יותר, בגיבוש מדיניות סביבתית בישראל. בסופו של יום, לא ניתן לשמור באופן אפקטיבי, או בכלל, על הטבע בישראל, ללא מידע מדעי מבוסס על מצבו. על המערכות הטבעיות המרכיבות אותו, המינים המתקיימים בהן, השינויים שמתרחשים בהן, קצב התרחשותם ומקורם. ככל שנעמיד את השמירה על הטבע בראש סדרי העדיפויות שלנו – כך יש סיכוי אמיתי לשנות את כיוון הספינה ולמנוע את הפגיעה הצפויה בקרחון (הנמס)".

לדברי פרופ' תמר דיין, יו"ר מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט: "דוח"ות מצב הטבע של המארג, התוכנית הלאומית להערכת מצב הטבע, מהווים בסיס ידע מדעי לקבלת החלטות לניהול השטחים הפתוחים והמערכות האקולוגיות בישראל. הדו"ח מציג את ממצאי הניטור של המארג ואלו מזהים ומציגים את השפעת האדם ופעולותיו על כלל המגוון הביולוגי והמערכת האקולוגית, רשת התמיכה הטבעית החיונית לאדם".

רעיה שורקי מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "דו"ח מצב הטבע מסייע לנו לקבל החלטות ניהוליות מושכלות מבוססות ידע ומסייע בהכוונת היעדים של שמירת טבע. מאמצי ההכרזה על שמורות וגנים נעשים כיום אל מול האצת הפיתוח תוך הרס שטחים טבעיים על כן ההגנה עליהם תהיה שלמה כאשר נכריז על עוד שמורות ביחידות אקולוגיות שאינן מיוצגות דיין. שיתוף הפעולה בין הגופים המציג לאורך שנים את מצב הטבע בישראל הוא בעל ערך רב ונדרש להסדרה במסגרת חקיקה".

ד"ר דורון מרקל המדען הראשי של קרן קיימת לישראל: "פעילות המארג חשובה מאד וקק״ל שותפה מרכזית בו. הציבור בישראל מגלה עניין הולך וגובר במצב הטבע ונהנה יותר ויותר מהשהייה בטבע. הדו״ח השנתי שהארגון מפרסם על מצב הטבע הוא כלי מחקרי לאנשי מקצוע וכלי שימושי לחובבי הטבע".

לעיקרי הדוח – לחצו כאן >>

תגיות

קטגוריות