לקראת סוכות רשות הטבע והגנים קוראת לציבור להימנע מהשחתת עצים ושיחים לצורכי סכך וארבעת המינים

27/09/2023

לקראת חג סוכות מגבירים פקחי רשות הטבע והגנים את הפיקוח וההסברה כדי למנוע השחתת עצים ושיחים, אשר מוגנים על פי חוק, על ידי כריתת ענפיהם - לצורכי סכך  ולצורכי ארבעת המינים

שילוט איסור קטיפת ערבה
שילוט איסור קטיפת ערבה, שילוט איסור קטיפת ערבה

לקראת חג הסוכות הקרב מגבירים פקחי רשות הטבע והגנים את הפיקוח וההסברה כדי למנוע השחתת עצים בכריתת ענפיהם לצורכי סיכוך, וכן פגיעה בשיחים לצורכי ארבעת המינים.
מדובר בעיקר בעצי התמר, שכפותיהם משמשים כסכך ושיחי הערבה, המפארים את חלק מנחלי ארץ ישראל.

מידי שנה, לקראת חג הסוכות, נגרמת פגיעה קשה לעצים ולשיחים – הענפים והשיחים נכרתים ונקטפים, תוך פגיעה בעצים הסמוכים ורמיסת שיחים אחרים – כל זאת תוך התעלמות משלטי האזהרה וההסברה הנמצאים על העצים ובקרבתם של השיחים. חלק ניכר מהעצים והשיחים הפגועים אינו משתקם יותר ולחלקם ייקח עוד  שנים להצמיח ענפים חדשים.

סכנת היכחדות המינים מאזורים שלמים בארץ הביאה גם את הרב הראשי לישראל לצאת בקריאה פומבית כי קיים איסור הלכתי לשימוש בסכך מענפים, שנלקחו בגניבה, וכן אין לברך על ארבעת המינים, שמקורם בגניבה. הרב ציין בקריאתו הנרגשת כי אסור לפגוע בעצים בניגוד לחוק ויש להימנע מלרכוש סכך או את ארבעת המינים ממי שיש חשד כי השיג את סחורתו ללא היתר, בניגוד לחוק ותוך פגיעה בטבע.

יתיר שמיר, מנהל חטיבת אכיפה ברשות הטבע והגנים: " שיחי הערבה ועץ התמר הנם ערכי טבע מוגנים על פי חוק, והפגיעה בהם אסורה. על הציבור להבין כי בעקבות פיתוח ובנייה של יישובים ותשתיות וירידה בכמויות המים שבנחלים- הצטמצם גם כך מספרם של הערבות  בטבע.  גם עץ התמר נפוץ פחות מבעבר. הפקחים מקפידים לטפל בחומרה במי שמבקש לעבור על החוק, ובוודאי במי שמבקש להתפרנס מהפגיעה בטבע על ידי קטיפה ומכירה של ערכי הטבע המוגנים. העונש על קטיף לא חוקי יכול לנוע בין קנס של מאות שקלים- ועד להעמדה לדין בבית משפט"

רשות הטבע והגנים מאחלת לכול בית ישראל חתימה טובה ושנה טובה ומזכירה לציבור כי חלק מהרשויות המקומיות ואזוריות דואגת לחלוקת סכך לתושביהן וכי מקומות החלוקה מתפרסמים לידיעת הכלל. הרשות מבקשת מהציבור להצטייד בסכך במקומות החלוקה או לחילופין לרכוש את המינים אותו מהמטעים המיועדים לכך.

גזל סכך – קול קורא הרב הראשי לישראל – דויד לאו – 2023

ונשמרתם מאוד לנפשותיכם – קול קורא – הרב הראשי לישראל – דויד לאו – 2023

 

 

 

 

תגיות

קטגוריות