טיול בין תילים מקראיים

מאת: יניב כהן - דוברות רט"ג 24/02/2020

המלצות לטיולים עם תצפיות נוף מרהיבות של 360 מעלות וניחוח ארכיאולוגי

הגן_הלאומי_תל_באר_שבע_-_צילום_קובי_חזן_רשות_הטבע_והגנים__(3)
הגן_הלאומי_תל_באר_שבע_-_צילום_קובי_חזן_רשות_הטבע_והגנים__(3), גן לאומי תל באר שבע - צילם קובי חזן

ההיסטוריה של ארץ ישראל היא מהקדומות והמגוונות בעולם. מעצמות, ממלכות וצבאות רבים עברו והתיישבו כאן בישראל לאורך אלפי שנים, בנו ערים ואזורי יישוב וגם חוו לא מעט מלחמות תוך המטת לא מעט חורבנות. אירועים רבים אלו קרו אומנם בעבר הרחוק אבל השאירו בישראל אתרי ארכיאולוגיה מרהיבים ומיוחדים ביופיים ובערכי המורשת שלהם.

כאלה הם גם התלים המקראיים, שטחי קרקע מוגבהים בצורת טרפז, אשר נוצרו כתוצאה מבניית עיר באותו מקום במשך דורות רבים, כשכל דור בונה מעל חורבותיו של הדור הקודם. כך רמת פני השטח עולה ונוצל התל עם שכבות היסטוריות מתקופות שונות. התוצאה כיום של אותם תלים מקראיים (כ-200 במספר) היא פנינה ארכיאולוגית מיוחדת עם תצפית נוף שלטת של 360 מעלות הסובבת את כל אזור התל ולמרחקים.

לאור חשיבותם הנופית וההיסטורית חלק גדול מהתלים הוכרזו עם השנים כגנים לאומיים תחת אחריות רשות הטבע והגנים על מנת להבטיח את שימורם ולאפשר את פיתוחם והנגשתם למטיילים. שלושה מהתלים אף הוכרזו אתרי מורשת עולמית: מגידו, חצור ובאר שבע.

מזג האוויר החורפי והגשמים הרבים הפכו את האזורים הנרחבים הנשקפים למרחקים מהתל לירוקים, פורחים ומרהיבים עוד יותר וזה הזמן לטייל בהם, לערוך פיקניק או לשתות קפה ולצפות בקו האופק ובשמיים שנצבעים לסירוגין בצבעי חורף צבעוניים בין עננות ושמיים בהירים. לשם כך, ריכזנו לכם  4 המלצות לטיול בתלים מרהיבים ברחבי הארץ מצפון ועד דרום.

הגן הלאומי תל מגידו

על הנוף:

תל מגידו נישא לגובה כ-60 ממישור העמק שלמרגלותיו, עמק יזרעאל או בפי הנוצרים האוונגליסטים בקעת ארמגדון.

המטיילים בתל זוכים לתצפית של 360 מעלות של נוף פנורמי מדהים. תצפית וסקירה של הנוף מצפון ודרום מאפשרים לראות את רכס הרי נצרת, הר תבור, גבעת המורה (ממש הר), הרי הגלבוע, רכס הרי שומרון, רכסי הכרמל והמוחרקה.

במבט תכוף לשמיים הנפרשים מעל התל ומצדדיו ניתן להבחין בלא מעט ציפורים ועופות דורסים החגים בשמיים. כל שנה בעונת הנדידה ניתן לראות עגורים בעמק במנוחתם וגם לצפות בהם במעופם תוך שמיעת צווחותיהם בשעת הבוקר מעל התל בדרכם לחיפוש אחר מקור מזון. גם הבזים, ביניהם הבז האדום מרבים לבקר מעל התל.

המסלול מונגש ברובו ובהליכה נינוחה ניתן לראות את כל הנוף הסובב את התל ואף לשבת ולבחון אותו ארוכות בפינות הישיבה והתצפית המוצלות.

על מורשת האתר:

בתל מגידו שרידים של כ-30 ישובים שנבנו במרוצת הדורות זה על גבי זה ברצף של התיישבות שנמשך כ-6500 שנה והסתיים בסביבות 400 לפני הספירה.
בשל חשיבותה האסטרטגית של מגידו, התחוללו בסביבתה מערכות מכריעות מימי קדם ועד העת החדשה. מגידו מוזכרת בתנ"ך פעמים רבות ושמה נקשר בין היתר עם המלך שלמה ועם מלכיה החזקים של ממלכת ישראל – אחאב וירבעם השני.

מעבר לישראלים הפוקדים את תל מגידו, האתר הוא אבן שואבת לתיירים נוצרים אוונגלים שכן עבור מיליונים מהם מגידו היא ארמגדון, (שיבוש יווני של "הר מגידו"), שנזכרת בברית החדשה כמקום בו, באחרית הימים, עתידים כוחות האלוהים לגבור על כוחות הרשע בקרב האחרון.

עוד משהו:

במגידו יש מפעל מים הנדסי מרשים ביופיו ומתוחכם שאיפשר להגיע בימי קדם למקור מים בתחום חומות העיר. ניתן לסייר במפעל המים המיוחד במסגרת הביקור באתר. נקודה מעניינת נוספת היא שבתל יש עצי דקל שנבטו מגלעיני תמרים אותם הביאו מנהלי העבודה שהגיעו בזמנו ממצרים לישראל וזה היה מקור מזונם כצידה לדרך.

באתר מושק בימים אלו "משחק בריחה" חוויתי למשפחות, במסגרתו נדרשים המשתתפים לפצח שורה של חידות וסימנים המסתתרים בשטח והמובילים אותם בעקבות החותם העתיק של עבד ירבעם, נחש הנחושת הקדוש והחרפושית המצרית. המשחק פותח בשיתוף עם מיזם 929 www.929.org . עלות ערכת המשחק למשפחה 20 ₪ בלבד.

הכניסה לאתר בתשלום של 28 ₪ למבוגר ו-14 ₪ לילד. חינם למנויי מטמון.

הגן_הלאומי_תל_מגידו_-_צילום_יניב_כהן_רשות_הטבע_והגנים_(1), יניב כהן, רשות הטבע והגנים

הגן הלאומי תל חצור

 על הנוף:

תל חצור חולש על עמק החולה מרום של כ-40 מטר ויש בו 4 נקודות תצפית בולטות מהן ניתן לצפות לכל עבר ב-360 מעלות רחוק לקו האופק. המסלול עם שבילים מונגשים, שזור פינות ישיבה ותצפית מקורות עם נופים עוצרי נשימה. בכיוון צפון ניתן לראות את עמק החולה ובו היישובים חולתה, יסוד המעלה ושדה אליעזר ועד רכס החרמון המושלג והמרהיב בימים אלו של החורף. מצד צפון-מערב ניתן להתרשם ממראה רכס הרי נפתלי ועד הרי דרום לבנון בימים בהם הראות טובה. מצד מזרח נמצא קיבוץ איילת השחר ומאחוריו נופו המדהים של הגולן עם רכס התלים בנטל, אביטל ותל פרס. בצד דרום נמצאת שמורת איריס הדור ו'שטיח מרוצף' ויפה משובץ שדות ומטעי חקלאות.

בתקופות הסתיו והאביב ניתן ממש "ללטף" את בטנם את העגורים החולפים מעל התל במעוף קרוב אליהם מצטרפים גם חסידות, דיות, שקנאים ומגוון עופות דורסים. בחורף מזדמנים לאזור הירגזי, חכלילית עצים זרזיר ועוד. בתוך כך לאחרונה מתרבות תצפיות באזור של העוף הדורס דאה שחורת כתף.

על מורשת האתר:

תל חצור הוא אתר מורשת עולמית המזוהה עם חצור המקראית – אולי הגדולה בערי ארץ ישראל בתקופה הכנענית התיכונה והמאוחרת. עם הממצאים החשובים נמנים מפעל מים מרשים מאין כמוהו, ארמון כנעני, ומבנים מהתקופה הישראלית הקדומה כגון מצודה ומגדל ישראלי.

עוד משהו:

באתר מושק בימים אלה  "משחק בריחה" חוויתי למשפחות, במסגרתו נדרשים המשתתפים לפצח שורה של חידות וסימנים המסתתרים בשטח והמובילים אותם בעקבות החותם העתיק של עבד ירבעם, נחש הנחושת הקדוש והחרפושית המצרית. המשחק פותח בשיתוף עם מיזם 929 www.929.org  . עלות ערכת המשחק למשפחה 20 ₪ בלבד. כמו כן, באתר הפעלה של "פקח צעיר" לכל המשפחה ובעיקר למטיילים הצעירים וכן חלקת גן מקלט לצמחים בסכנת הכחדה כגון איריס הדור וחלוק זוהרי.

הכניסה לאתר בתשלום של 22 ₪ למבוגר ו-9 ₪ לילד. חינם למנויי מטמון.

גן לאומי תל חצור, צילום: עידו שקד, רשות הטבע והגנים

הגן הלאומי תל באר שבע

 על הנוף:

בפסגת תל באר שבע, ברום של 307 מטר מעל פני הים וכ-30 מ' מעל סביבתו, ניצב מגדל תצפית מודרני ממנו נשקפים נופי האזור באופן מרשים וחוויתי במיוחד בזכות גובהו של התל, בהיותו גבעה יחידה באזור שטוח למדי. בין הנופים הנשקפים ב-360 מעלות: העיר באר שבע במערב, על קו הרקיע המתפתח שלה, היישוב עומר מצפון, תל שבע ממזרח ואנדרטת חטיבת הנגב מצפון מערב. היישוב שגב שלום נמצא בדרום וצמוד אליו באופק עמק שרה והרי דימונה בדרום מזרח. בכיוון צפון ניתן להתרשם מדרום הר חברון, יער להב וגבעות להב-גורל. למרגלות המגדל בכיוון דרום מערב, פרוסים שרידי מצודה שהוקמה בתקופה הרומית ושוקמה בתקופה האסלאמית הקדומה. התל שוכן על גבולה הדרומי ביותר של הארץ הנושבת, על הצטלבות הדרכים המובילות צפונה להר חברון, מזרחה למדבר יהודה וים המלח, מערבה לכיוון מישור החוף ודרומה לרמת נגב וים סוף.

במבט לשמיים חדי העין יוכלו להבחין לרוב במגוון גדול של עופות דורסים, החגים מעל התל והאזור בחיפוש אחר מזון.

על מורשת האתר:

תל באר שבע, הוא תל מקראי חשוב. בתל פעלו אבות האומה – אברהם יצחק ויעקב. בין מוקדי העניין נוספים באתר באר מים, אחת העמוקות בישראל בעומק 69 מטר, שיורדת עד מפלס מי התהום, מזבח אבן (משוחזר) ששימוש להקרבת קורבנות, ומפעל מים מתקופת הברזל/התקופה הישראלית (586-1200 לפני הספירה) גדול ומרשים, המשולב בביצורי העיר. בביקור באתר ניתן להתרשם ממנו מקרוב כחלק ממסלול ההליכה. במאגר המים נראים קירות ישרים שנבנו לשמש קירות תמך בתקרה לאחר חציבת המאגר ואפשר לראות היטב על הטיח העבה את סימני האצבעות של הטייחים.

עוד באתר שערי העיר עם שרידי מגדלי שמירה, ארמון המושל – מבנה בולט בעל מסדרון כניסה, אולמות מרוצפים לצורכי טקסים, יחידות מגורים ועוד, ובית המחסנים – מבנה מן הגדולים בעיר הקדומה ובו שלושה בתי מחסנים בשטח כ-600 מטר.

עוד משהו:

באתר מושק בימים אלו "משחק בריחה" חוויתי למשפחות, במסגרתו נדרשים המשתתפים לפצח שורה של חידות וסימנים המסתתרים בשטח והמובילים אותם בעקבות החותם העתיק של עבד ירבעם, נחש הנחושת הקדוש והחרפושית המצרית. המשחק פותח בשיתוף עם מיזם 929 www.929.org
עלות ערכת המשחק למשפחה 20 ₪ בלבד.

הכניסה לאתר בתשלום של 14 ₪ למבוגר ו-7 ₪ לילד. חינם למנויי מטמון.

הגן_הלאומי_תל_באר_שבע_-_צילום_קובי_חזן_רשות_הטבע_והגנים__(1), קובי חזן

הגן הלאומי תל גזר

תל גזר היה עיר קדומה ומרכזית בשפלה, בה עובר שביל מעגלי נוח לטיול הצופה לנופי המרחב הפתוחים והמרהיבים. גובה התל הוא כ-230 מטר והוא מתנשא לרום של 90 מטר מעל לסביבתו. טופוגרפיה זו מאפשרת תצפית מרהיבה של 360 מעלות לכל האזור היפה והמוריק.

בתל 3 נקודות תצפית: המערבית, הצפונית (קבר השייח') והמזרחית .

המסלול המעגלי אורך כשעה וכולל ביקור בשרידים הארכיאולוגים, הצצה למפעל המים העתיק ומקדש המצבות המרהיב.

המביטים צפונה יוכלו להבחין במפעלי נשר רמלה וקצת מזרחה בקו הרקיע המרהיב של העיר תל אביב ורמת גן. המביטים דרומה יוכלו לראות את קרית גת ותל צפית ולמרגלות התל את היישוב הפסטורלי כרמי יוסף והמטעים הצמודים לו. מצד מערב נמצאת העיר רחובות ורחוק יותר העיר אשדוד, ומצד מזרח העיר מודיעין, הרי ירושלים והשומרון.

בתל  בימים אלו פריחת כלניות, ביקורים תכופים של אנפיות בקר ובמבט לשמיים ניתן גם להבחין במעוף בזים מרהיב.

על מורשת האתר:

בתל גזר נמצאו לא פחות מ-26 שכבות יישוב, החל מהתקופה הכלקוליתית, 4,000 שנים לפני הספירה, דרך תקופה הרומית, 100 שנים לספירה, ועוד הדורות האחרונים. רוב השרידים הם מהתקופה הכנענית התיכונה והמאוחרת ומהתקופה הישראלית. בתקופות אלו הייתה גזר עיר מרכזית מאוד ששלטה על צומת דרכים בינלאומית. בתל נקודות עניין מלהיבות ביניהן מפעל המים הכנעני, השער הכנעני, שער שלמה ובמת המצבות הכנעניות. מפעל המים המרשים נחצב בתקופה הכנענית התיכונה בעומק של 40 מטר מתחת לפני השטח אל מפלס מי התהום. כיום, בזכות הגשמים הרבים יש  מים בקצה והוסדרה כניסה למטיילם עד לקצהו העליון. לאחרונה החלו עבודות באתר להנגשת מפעל המים למבקרים ולכן מפעל המים סגור לביקור. מוקד עניין נוסף הוא במת המצבות הכנעניות הכוללת עשר מצבות אבן בצורות וגדלים שונים.

עוד משהו:

בין השנים 1909-1902נחפר התל לראשונה בידי החוקר האירי מקאליסטר, שמצא באתר את "לוח גזר" – התעודה העברית השנייה הקדומה ביותר שנמצאה עד היום, ומציינת את העבודות החקלאיות שנעשו לאורך השנה. הלוח המקורי נמצא כיום במוזיאון באיסטנבול, והעתק מוגדל שלו הוצב בכניסה למסלול ההליכה בתל.

הכניסה לאתר דרך היישוב כרמי יוסף ללא תשלום.

הגן_הלאומי_תל_גזר_-_צילום_יניב_כהן_רשות_הטבע_והגנים_(2), גן לאומי תל גזר - צילם יניב כהן