קריאת הרגעה: נחש צפע חולץ ושוחרר לטבע

13/06/2023

בזכות ערנותם של אנשים נחש צפע מצוי ניצל לאחר שהסתבך ברשת לסימון עבודות בכביש

צפע לכוד ברשת סימון לעבודות בכביש בשטח פתוח. צילום: רשות הטבע והגנים
צפע לכוד ברשת סימון לעבודות בכביש בשטח פתוח, צילום: רשות הטבע והגנים

פקח רשות הטבע והגנים שי קבסה קיבל קריאה מתושבים בבית לחם הגלילית על נחש שנתפס ברשת סימון לעבודות בכביש בשטח פתוח.
כשהגיע למקום שיחרר שי בזהירות הנדרשת את הנחש מסבך הרשת, והאנשים שהזעיקו אותו עוקבים כל העת אחר המתרחש וממתינים לסוף הטוב.
על מנת לוודא את מצבו של הנחש, הוא נלקח לשמורת אלוני אבא שם נבדק ומשנמצא שמצבו טוב ואינו סובל מפציעות כלשהן שוחרר חזרה לטבע.

צפו בסרטון:

בישראל חיים כ-41 מיני נחשים, רובם אינם מסוכנים לאדם. למעשה, רק 9 מיני נחשים בישראל הם ארסיים. הארס משמש אותם לציד או להגנה מפני תוקפים. אמנם לנחשים יצא שם רע ושמם נקשר להם תכונות כגון אכזריות וערמומיות, אך האמת אחרת, לנחשים חשיבות רבה בשמירה על תפקוד המערכת האקולוגית שבה הם חיים, והם מסייעים מאוד בהגבלת ריבוי מכרסמים ומזיקים אחרים.

עם בוא האביב הנחשים מתעוררים מתרדמת החורף ומתחילים לחפש מזון ובני זוג, ובמקביל עולה בנו המודעות לסכנות שטומן בחובו מפגש מקרי עם נחשים ארסיים, בין בטיול באזורים פתוחים בין ליד הבית או אף בלב העיר.

נחש הצפע, בדומה לכל הזוחלים בישראל הוא מין מוגן על פי חוק ובמידה ונתקלים בו במגורי אדם או בחצרות, פנו למוקד 106 או הזמינו לפנות ללוכד נחשים מוסמך, הוא יחזיר אותו לביתו הטבעי.

צפע ששוחרר לטבע לאחר שנלכד ברשת. צילום: רשות הטבע והגנים
חופשי ומאושר, צילום: רשות הטבע והגנים

זכרו: ניסיון ללכוד נחש או לפגוע בו עלול לגרום הכשה. כל הנחשים בישראל הם בעלי חיים מוגנים. פגיעה בהם היא עברה על החוק.

פקחי רשות הטבע והגנים ולוכדי נחשים הם אנשים המוסמכים לגעת ולטפל בנחשים במקרה הצורך, אין לגעת או לטפל בנחש ללא הסמכה, יש להתקשר למוקד רשות הטבע והגנים *3639 ואנו נדאג שהם יקבלו את הטיפול הטוב היותר.

 

ראיתם חיה פצועה או במצוקה דווחו למוקד רשות הטבע והגנים 3639*