חולצו כ-50 תוכים שהוחזקו בתנאים מחפירים

21/12/2022

במקלט חשוך בבניין מגורים במרכז העיר:
רשות הטבע והגנים בשיתוף מפקחי משרד החקלאות ועיריית רמלה הצילו כ-50 תוכים שהוחזקו בתנאים מחפירים

תוכים בכלוב
תוכים בכלוב, צילום: משרד החקלאות

ממצאי החקירה הראשונית עולה כי מטרת החזקת התוכים היא סחר בשווי של עשרות אלפי שקלים.

השירותים הווטרינריים ומפקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) במשרד החקלאות בשיתוף השירות הווטרינרי בעיריית רמלה, משטרת ישראל ורשות הטבע והגנים חילצו כ-50 תוכים שהוחזקו בתנאים מחפירים בתוך מקלט של בניין מגורים בעיר רמלה. התוכים הוחזקו בכלובים קטנים, צפופים , ללא תנאים הכרחיים ובסיסיים לגידולם לרבות מקלות עמידה המלאים בפסולת וצואה שסיכנו את חייהם, במקלט חשוך ולא מאוורר. מבדיקה ראשונית עולה כי חלק מהתוכים סובלים מבעיות רפואיות שלא טופלו. לפי ממצאי החקירה הראשונית, התוכים יועדו לסחר בשווי של עשרות אלפי שקלים. כל התוכים פונו למתקן מוגן של משרד החקלאות יחד עם רשות הטבע והגנים להמשך טיפול ושיקום.

צפו בסרטון:

 

 

האירוע החל בפנייה שהתקבלה מאת השירות הווטרינרי ברמלה. בפנייה תואר תנאי החזקתם הקשים של התוכים, ומצבם הבריאותי. בתיאום עם כל גורמי האכיפה, המפקחים הגיעו למקום ומצאו בית גידול, ובו כ-50 תוכים ממינים רבים, ביניהם: ארות, אקלקטוסים, אמזונות, קוניורים, דררות. מרבית התוכים שנמצאו הוחזקו בכלובים הקטנים יחסית למידותיהם, חלקם ללא תנאים הכרחיים ובסיסיים לגידולם. עוד עולה כי הבעלים אינם מחזיקים בתעודות המתעדות את מצבם הרפואי של בעלי החיים והחזקתם אינה כחוק. בעקבות מצבם ותנאי החזקתם, פונו התוכים למתקן מוגן של משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים, להמשך קבלת טיפול רפואי ושיקום. בעלי המקום ייחקרו על ידי משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים.

ברשות הטבע והגנים מדגישים כי את מגוון המינים המותרים להחזקה ולסחר ניתן למצוא באתר האינטרנט של הרשות, תחת ההיתר הכללי להחזקה, כמובן שנדרשת הקפדה על תנאי החזקה נאותים וסחר רק תחת היתר יעודי בתוקף.

משרד החקלאות חוזר וקורא לציבור הרחב להמשיך ולדווח על כל מקרה שבו עולה החשד לפגיעה ברווחת בעלי החיים, למוקד משרד החקלאות הזמין 24/7, בטלפון 6016*.