מזל של צבי

26/06/2022

אחרי שנלכד בגדר תיל וסבל מעיוורון ומפגיעה מוחית קשה, שוחרר בסוף השבוע צבי ארץ ישראלי לחלקה מוגנת ומפוקחת בגולן.

שחרור הצבי לטבע
שחרור הצבי לטבע, שחרור הצבי. צילום: נועם רווח ואבירם שני רשות הטבע והגנים

מגדר בקר ישנה בנחל חצור הועבר למרכז טיפול בחיות בר באגמון החולה עם עיוורון ופגיעה מוחית והיום שוחרר בשחרור רך הדרגתי לחלקה מוגנת ומפוקחת בשמורת הטבע גמלא בתקווה שבעוד תקופה קצרה אם יתאקלם יוכל לצאת לטבע הפתוח. עדיין סובל מפגיעה בעין ואוזן שמאל אבל בתפקוד סביר.

צבי בבית החולים, צבי בבית החולים

הצבי, זכר בוגר, נמצא סמוך לנחל חצור לאחר שנתקע בגדר בקר ישנה.
מוני הבר, תושב ראש פינה מצא אותו והתקשר אל פקח רשות הטבע והגנים נעם רווח.

נועם רווח פקח איזורי מחוז צפון רשות הטבע והגנים: כשהגעתי ראיתי את הצבי כשהוא במצוקה מאוד גדולה תחילה חשבתי שירו בו בגלל סימנים חיצוניים על גופו.
רק לאחר צילום הרנטגן הבנתי שאין בגופו כדוריות ושהפציעה נגרמה כתוצאה מהתנגשות בגדר תייל ישנה שנמצאת באיזור החקלאי. למרות הפגיעה המוחית החמורה של הצבי במהלך השהות שלו והטיפול במרכז האקלום לחיות בר באגמון החולה
הצד הימני של מוחו חזר לתפקד מה שהשפיע על הראיה והשמיעה שחזרו לתפקד. אני שמח שהודות לתושבים שהזעיקו אותי והגעה המהירה שלי למקום יחד עם הטיפול במרכז אקלום הצלחנו להציל את הצבי. למרות הפציעה הקשה והאתגרים שצפויים לו בעתיד, אני מאמין שהשמיעה שלו בצד שמאל תחזור ושנצליח להשיב אותו לטבע.

הצבי סבל מפגיעה מוחית קשה במהלכה איבד את הראייה והשמיעה. לאחר הטיפול צד ימין חזר לתפקד .

הצבי הועבר לשמורת הטבע גמלא לחלקת מיגון (מטורפים), החלקת מיגון בגמלא הנה שטח מרעה מגודר ומצולם שעובר ביקורת של פקחים במהלך היום. בחלקה זו שמים גם את הנשרים שנפגעו ולא יכולים לעוף.

פקחי רשות הטבע והגנים ימשיכו לטפל ולבדוק אותו בחלקה המוגנת עד שניתן יהיה להשיבו הדרגתית לטבע.

מטפלים בצבי, מטפלים בצבי