אפרוח היען הראשון ל 2023

29/06/2023

דינו, אפרוח היען הראשון ל 2023 בקע לפני יותר מחודש ועכשיו הוא מתכונן לקראת המעבר לשטח הפתוח בחי בר יטבתה

אפרוח יען, צילום אלה אגרא
אפרוח יען, צילום אלה אגרא

דינו, אפרוח היען הראשון שבקע השנה בשמורת הטבע חי-בר יוטבתה חוגג חודש וחצי ומוכן להתחיל את חייו כבוגר ויצטרף ולאחותו פרנצ'סקה שנולדה בשנה שעברה.

אפרוח יען בוקע מהביצה 28.3.23, צילום אלה אגרא
אפרוח יען בוקע מהביצה, צילום אלה אגרא

כיום חיים בחי-בר יוטבתה כ 30 יענים. בינואר השנה נראו הזיווגים הראשונים בשטח ובתחילת מרץ נמצאה הביצה ראשונה.

הביצים הראשונות הוטלו במקומות מוזרים וניכר היה שלא שמרו עליהן לכן הן נאספו למדגרה.
במדגרה יש מקום ל 24 ביצים. על כל ביצה שנכנסת מצוין התאריך. לקראת סוף אפריל נראה זוג יענים שמתחיל לבנות ולסדר לו מקום לקן ואכן כמה ימים לאחר מכן כבר נמצאה שם ביצה ראשונה ואחרי כמה ימים כבר נראו עוד ועוד ביצים.

אפרוח יען בוקע מהביצה, צילום אלה אגרא
אפרוח יען בוקע מהביצה, צילום אלה אגרא

 

אצל היענים, הזכר והנקבה חולקים את הדגירה על הביצים.
בכל קן יכולות להטיל מספר נקבות אך הדומיננטית היא זו שדוגרת ביחד עם הזכר של הטריטוריה. בקן יכולות להיות יותר מ 30 ביצים והיענים אינן מסוגלות לדגור על כולן וחלקן נזרקות לצדיים ואז נאספות למדגרה.
כעבור כחודש וחצי אמור לבקוע אפרוח מהביצה במידה והיא פוריה.

אפרוח יען, צילום אלה אגרא
אפרוח יען, צילום אלה אגרא

אלה אגרא, מטפלת ראשית בחי בר יטבתה, רשות הטבע והגנים: "לשמחתנו הרבה ב 11.05.23 בבדיקה שיגרתית של המדגרה הבחנו כי אחת ביצים קצת שבורה וכי מתוכה מציץ אפרוח קטן. תהליך הבקיעה יכול לקחת כמה שעות ולפעמים אף יום. האפרוח הגיבור שלנו הצליח לצאת מהביצה כעבור כמה שעות והעברנו אותו לתא נפרד, עם חימום בו הוא יכול לנוח. כאשר האפרוח בוקע יש לו עדיין שק חלבון ממנו הוא ניזון בימים הראשונים. כעברו יומיים האפרוח צריך להתחיל ללמוד לאכול ולשתות. מכיוון שהאפרוח שלנו לבד היינו צריכים לעזור לו וללמד אותו. בתוך יומיים הוא למד לאכול ולשתות."

עוד הוסיפה אגרא: "כרגע אנחנו מחכים בקוצר רוח שיבקעו לו עוד אחים במדגרה או בשטח. גם אפרוחים שיבקעו בשטח ייאספו על ידינו לאזור מוגן מכיוון שמניסיון העבר לצערנו הם לא שורדים בחוץ בגלל נוכחות שועלים."

האפרוח הראשון של השנה, דינו, כבר גדל יפה ועבר לשטח אחר בו יש לו יותר מקום לרוץ, להשתולל ולחזק את רגליו. בגיל חצי שנה הוא יועבר לשטח הפתוח יחד עם שאר היענים.
את זוויג היען לא ניתן לדעת על פי מראה עד גיל שנה, אז הוא מחליף את נצותיו וניתן לראות את מינו. בינתיים דינו גדל ומתחזק בחי בר וכובש את לבבות צוות העובדים 😊.

אפרוח יען, צילום אלה אגרא
אפרוח יען, צילום אלה אגרא