מצאו בית חדש - שלושה יעלים פונו מבסיס רמון

16/08/2022

לאחר שבשהותם סיכנו המראות ונחיתות, פונו היעלים מתחום השטח הצבאי במבצע משותף של רשות הטבע והגנים וחיל האוויר. על שניים מהם הותקנו משדרים לביצוע מעקב ולמידה על תנועתם

צילם נמרוד בן אהרון
צילם נמרוד בן אהרון, פינוי יעלים מבסיס רמון - צילום נמרוד בן אהרון

ביום ראשון 14.8.22, במהלך מבצע מורכב שכלל היערכות לתפיסת שלושה יעלים זכרים ששהו בשטח בסיס רמון שבנגב, פונו היעלים בסיוע צוותים של רשות הטבע והגנים אל מחוץ לבסיס וחזרו חזרה אל בית הגידול הטבעי שלהם. בסיס רמון שוכן סמוך למצוק והשלושה התנתקה מאוכלוסיית היעלים החיה שם, השתקעו בבסיס רמון ועשו שם כבשלהם. השטח מהווה קרקע נוחה למציאת מזון, בין אם עודפי מזון שמייצר האדם, שאריות זבל ועשבים הצומחים בצידי מנחת המטוסים המהווה מזון זמין עבורם.

במהלך השנה האחרונה הפכו שלושת היעלים את בסיס רמון לביתם והשתקעו במקום. חיל האוויר היה מאוד מוטרד משהותם של השלושה בשטח הבסיס וראה בכך סכנה בטיחותית גבוהה מאוד שכן, בעל חיים אשר מסתובב חופשי במנחת המטוסים מהווה מפגע בטיחותי חמור במהלך המראות ונחיתות. כדי שלא יכנסו יעלים נוספים ועל מנת להוציא את השלושה, רשות הטבע והגנים פנתה למפקדי הבסיס להשלים את גידור השטח והרשות תסייע בהוצאת היעלים החוצה. התקווה הייתה שבמהלך בינוי הגדר, היעלים ימצאו את עצמם בחוץ, אך הם נכלאו בפנים, בתוך שטח הבסיס.

פינוי יעלים מרמון צילום יבגני קמינסקי, פינוי יעלים מבסיס רמון - צילום יבגני קמינסקי, רשות הטבע והגנים

במבצע הפינוי של השלושה, נדרשו צוות של חמישה אנשים בהובלת פקח האזור יבגני קמינסקי ובהשתתפות וטרינר רשות הטבע והגנים רוני קינג. היעלים הורדמו, שניים מהם מושדרו והם נמצאים בריאים ושלמים מחוץ לבסיס וחזרו לחיק העדר ולבית הגידול הטבעי שלהם ויבוצע מעקב אחר תנועתם. מעקב זה מאפשר למידה על העדר ואם במקרה ימצאו דרך לחזור לבסיס אפשר יהיה לסגור את הפתח.

זהבה סיגל, אקולוגית הר הנגב ברשות הטבע והגנים: "מברכת על שיתוף הפעולה הטוב והנכון שהיה עם בסיס רמון ועם חיל האוויר. ישנה נטייה ליעלים להיכנס לתוך ישובים וליהנות משפע המזון והמים בתוך מקומות מיושבים. אנחנו חייבים לשמור על מרחק מהחיות האלו ובשום פנים ואופן לא לאפשר ליעלים מזון שבא מן האדם, התרגלות לאדם מפריעה לפעולתם הטבעית ופוגעת באפשרות שלהם לחיות באופן טבעי בבית הגידול שלהם. תודה גדולה לכל השותפים לפרויקט".

יעל – יבגני, יעל - צילום יבגני קמינסקי, רשות הטבע והגנים