נלחמים למען היעל

24/08/2022

סיפור ההצלה של רגל נקבת היעל ממצפה רמון למען האפשרות להשיבה לטבע כהלכה עם ארבע רגליים

ניתוח יעל - דוברות רטג והספארי
ניתוח יעל - דוברות רטג והספארי

דיווחים של מטיילים ועובדי מלון "בראשית" במצפה רמון על נקבת יעל פצועה שמשוטטת באזור הובילו את פקחי רשות הטבע והגנים לצאת במבצע חיפוש אחרי היעל על מנת לבחון את מצבה מקרוב ולהעניק לה סיוע וטיפול רפואי נדרש. אחרי מאמצים רבים היעל נמצאה באזור מלון בראשית במצפה רמון. היא זוהתה עם פגיעה קשה ושבר פתוח באחת מרגליה האחוריות ובעקבות זאת הוזעק לאזור וטרינר רשות הטבע והגנים על מנת שירדים אותה באופן מבוקר ויאפשר העברתה בצורה בטוחה לטיפול בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן.

צפו ביעל הפצועה בסרטון :

 

עם הגעתה לבית החולים לחיות בר עלה חשש כבד מצד הצוות הרפואי כי תידרש כריתה של הרגל, מצב שימנע ממנה לתפקד כהלכה בטבע. עם זאת הצוות הרפואי לא אמר נואש והחל לנקוט במאמצים ובפעולות על מנת כן לשמר ולרפא את הרגל.

הצוות החל בסדרת בדיקות וטיפולים שכללו בין היתר מתן נוזלים, בדיקות דם, צילומי רנטגן וטיפול תרופתי תומך.

עם התקדמות הטיפול ובחינת מצבה של היעל הוחלט בבית החולים לחיות בר בהתייעצות משותפת עם וטרינר רשות הטבע והגנים להכניסה לניתוח מיוחד בהרדמה מלאה שבו ינסו להסיר את חלק העצם הפגועה והמזוהמת ויחברו את חלקי העצמות והרקמות ברגלה עם פלטת מתכת מתאימה. ניתוח שיאפשר לשמור על רגלה של היעלה ולהשיבה חזרה אל הטבע עם ארבע רגליים מתפקדות.

צפו בסרטון בהסבר של ד"ר מתן אור, כירורג מומחה לרפואה וטרינרית:


הניתוח המיוחד והמאתגר הצריך התגייסות של צוות רפואי מיוחד מטעם בית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן, שכלל את ד"ר מתן אור, כירורג מומחה לרפואה וטרינרית, ד"ר אריאלה רוזצוויג וטרינרית בית החולים לחיות בר, ד"ר יסמין ברנשטיין, מתמחה בהרדמה וחן מנחם טכנאית הרדמה בכירה מבית החולים האוניברסיטאי ע״ש קורט. זאת בנוסף לצוות המטפל של בית החולים לחיות בר.

בתום ניתוח שארך מספר שעות הצליחו הרופאים להסיר בהצלחה את חלק העצם הפגועה, הצמידו בהצלחה את פלטת המתכת לעצמות שנותרו והשלימו חבישה וגיבוס של הרגל המנותחת.

כעבור יום מנוחה והתאוששות היעלה התעוררה ושבה לעמוד, כאשר היא מסתגלת לעת עתה לגבס הזמני שעל רגלה בדרך לשיקום המלא שצפוי להימשך מספר שבועות.

יעל בגבס – דוברות רטג והספארי

בזמן האשפוז היא תהיה תחת עיניהם הבוחנות של המטפלים והווטרינרים מאחר שטווח התנועה המלא של הרגל הפגועה לא יחזור לקדמותו אלא לתפקוד מסוים המאפשר לה לשוב ולחיות בטבע. בתוך כך הצוות המטפל והרפואי יבצעו מעקב ושיקום ממושך הכולל גם פיזיותרפיה.

לדברי זהבה סיגל, אקולוגית הר הנגב במחוז דרום ברשות הטבע והגנים, "אוכלוסיית היעלים בארץ הידלדלה בעבר עד כדי סכנת הכחדה ממשית עקב ציד מכוון אך בזכות פעולות הסברה, חקיקת החוק להגנת חיית הבר ב 1955 ופעולת שמירת טבע רבות אוכלוסייתם התאוששה יחסית והיא מונה כיום כ-1200-1500 פרטים. עם זאת הם עדיין מוגדרים בסכנת הכחדה עולמית. רובם מרוכזים באזור מדבר יהודה, הנגב והרי אילת. בין האיומים כיום על היעלים ניתן למנות את גורמי הדריסה, פגיעה בריאותית ממזון ופסולת שמקורם באדם, זיהום, צמצום שטחי מחייה ופגיעה מתשתיות שונות כגון גדרות ומכשולים אחרים בשטח הפתוח. היעל הוא סמל לשמירת טבע בזכות התאוששות האוכלוסייה לאורך השנים אך נוכח האיומים הרבים על היעלים ואוכלוסייתם אנו ברשות הטבע והגנים יחד עם שותפים לעשייה פועלים לשמור , להגן ולהציל במידת האפשר כל פרט ופרט מהאוכלוסייה כאילו הוא עולם ומלואו. אנו מבקשים מהציבור הרחב לדווח לנו דרך מוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639* על כל יעל וכל חיית בר אחרת פגועה ובמצוקה וכמובן לא להאכיל את חיות הבר, דבר הפוגע בחושיהן הטבעיים בחיפוש אחר מזון ובבריאותן עד כדי סכנת מוות".

לדברי ד״ר אריאלה רוזצוויג, וטרינרית בכירה בבית החולים לחיות הבר, ״בית החולים פועל ללא לאות לטיפול בחיות בר פצועות תוך שיפור מתמיד של היכולת הרפואית שאנו מעניקים לבעלי החיים. אנו מאמינים בזכותם המלאה של חיות הבר לקבל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר על מנת שיוכלו לחיות חיים שלמים בטבע כפי שנועדו".

פינוי היעל הפצועה – דוברות רטג והספארי

קטגוריות

דפים קשורים