יען אדום הצוואר, חוגג שנה והוא בכלל נקבה

08/06/2023

בתזמון מושלם עם ציון שבוע הגאווה חוגגים השבוע בחי בר יטבתה יום הולדת שנה לפרנקו אשר לאחרונה התברר שהוא פרנצ'סקה

יען בחי בר יוטבתה. צילום: אלה אגרא, רשות הטבע והגנים
יען בחי בר יטבתה, צילום: אלה אגרא, רשות הטבע והגנים

אלה אגרא מטפלת ראשית בחי בר יטבתה: "כאשר אפרוחי היען בוקעים לא ניתן לדעת את הזוויג שלהם ללא בדיקה. בערך בגיל שנה מתחיל תהליך החלפת הנוצות ואז אפשר בראיה בלבד לדעת את זוויג היען. פרנצ'סקה היא יען אדומת צוואר שבקעה במדגרה מלאכותית בחי בר ביטבתה ומעניקה תקווה למאמצי השבה של המין לטבע."

פו ביען בסרטון שצילמה אלה אגרה:

"פרנצ'סקה" היא היחידה ששרדה בהצלחה מתוך ארבע ביצי יען שבקעו בשנה שעברה בשמורת טבע חי-בר יוטבתה , המנוהלת על ידי רשות הטבע והגנים. מדי יום פגשו אותה פקחי ומטפלי שמורת חי בר יטבתה במרחבי השמורה והתרגשו לראות את השתלבותה העצמאית עם שאר היענים וחיות הבר האחרות המשוטטות בשמורה.

בשנים האחרונות מתקיים בחי בר יוטבתה פרויקט משותף עם סנגל בהובלת רוני מלכא, גימלאי, לשעבר מנהל חטיבת האכיפה ברשות. זאת לאחר שבדיקות דנ"א העלו כי היענים הנמצאים בשמורת חי בר יטבתה (יען אדום צוואר/יען צפון אפריקני) כמעט וזהים לתת המין שחי בסנגל. עם השקת שיתוף הפעולה להצלה הבין לאומית של המין, הוקמה בשמורת החי בר מדגרה מלאכותית לביצי היען, במטרה לבסס גרעין רבייה מקומי משמעותי ולתמוך בסנגל להקים אחד משלה, על בסיס ביצי יען מישראל. זאת בין היתר על מנת שגם סנגל תשיב אותם לטבע בשמורות המתאימות בשטחה ותאושש בכך את אוכלוסייתם, המצויה בסכנת הכחדה.

בחי בר יטבתה חיים כ-30 יענים ממין אדום צוואר והישרדותן ופוריותן של ביצי היען בשטח הפתוח ובכלל אינה גבוהה. מספר ביצים שהועברו עד כה מישראל לסנגל באופן מפוקח לא בקעו ברובן. בתוך כך ניצב האתגר כיצד ביצים שהודגרו במדגרה מלאכותית יוכלו להשתלב בטבע.
פרנצ'סקה בקעה ביוני 2022 לאחר 40 יום במדגרה. היא גודלה בהשגחה קפדנית של מטפלי החי בר עד גיל חצי שנה בשטח מוגן בשמורה כדי להגן עליה מפני טורפים עד שגדלה והתחזקה. בסוף השנה שעברה הועברה לשטח הפתוח יותר בשמורת החי בר שם היא פגשה לראשונה את בני ובנות מינה וחיות בר נוספות השוכנות בשמורה.

מזל טוב לפרנצ'סקה ואריכות ימים