מסע חוויתי מים אל ים - מחוף אכזיב לחוף הכנרת

מאת: יניב כהן וד"ר רם גל 10/06/2020

אזור הגליל משופע בשמורות טבע ייחודיות, אתרים מרהיבים ויעדי טיול מבוקשים מציע תוואי ייחודי של אחד מהמסעות היפים והמיוחדים בארצנו . תיעוד מיוחד: "מסע מים אל ים".

ארבעת הרצים בנקודת היציאה למסע בחוף אכזיב - צילום שלומי קדוש
ארבעת הרצים בנקודת היציאה למסע בחוף אכזיב - צילום שלומי קדוש, צילום: שלומי קדוש

תחילתו של התוואי בגליל המערבי בחלקו הצפוני של חוף הים התיכון בישראל והוא עובר לאורכו של שמורת טבע נחל כזיב ושמורת טבע הר מירון, עולה לפסגת הר מירון דרך נחל כזיב ונחל נרייה , יורד דרך שמורת טבע נחל עמוד ומסתיים בגליל התחתון בחוף הכנרת. אורכו המלא של המסלול כ- 80 קילומטר, עם כ- 2,000 מטר טיפוס מצטבר. מדובר במסלול טיול מאתגר למיטיבי לכת החוצה נחלים זורמים, מעבר סלעים ועצים, צמחיה סבוכה, עליות וירידות במדרונות תלולים וכן חצייה של מספר פסגות הרים בגליל העליון. רוב המטיילים בוחרים לעבור אותו בהליכה רגלית המחולקת למקטעים ונמשכת 3-5 ימים, בהתאם ליכולת הגופנית של המטיילים ולקצב ההליכה הרצוי, אך בתיעוד וידאו שהגיע אלינו בחרו ארבעת המטיילים לעבור את המסע בריצה קלילה במשך יומיים בלבד במקום שלושה, ארבעה או חמישה ימים, מה שהוסיף לחוויה המיוחדת שחוו וכמובן לאתגר הפיזי. זאת תוך הארכת המסלול הקלאסי של מסע "מים אל ים" לשם הגעה לנקודות עניין ותצפיות נוף מרהיבות נוספות, התרשמות מהסביבה הקרובה, התבוננות בתופעות טבע ייחודיות והבנת אתגרי שמירת טבע המאפיינים את האזור. השבוע (החל מה- 5 ביוני) מציינים ברשות הטבע והגנים יחד עם אנשי הים התיכון וקהילותיהם את "שבוע אדם וים" השנתי שנועד להעלות למודעות את חשיבות ההכרזה על שמורות טבע ימיות למען עתידו של הים התיכון תוך שמירה על ערכי החי, הצומח והנוף שבו, וזו הזדמנות מצוינת להביא את סיפור המסע "מים אל ים" – שמתחיל בים התיכון באזור אכזיב, בו הוכרזה לאחרונה שמורת הטבע הימית הגדולה בישראל.

צפו בסרטון שצילם וערך שלומי קדוש – Ultrailman :

ההיערכות למסע

סיפור המסע של ד"ר רם גל – גיאוגרף, עורך דין ואיש רשות הטבע והגנים ,רונן קרומהולץ – מנהל שיווק ומכירות תיירות נכנסת בחברת דיזנהויז יוניתורס, שלומי קדוש – איש הייטק (אמדוקס), חובב ריצת שטח מושבע ובלוגר ריצה וקפה  ורעות גרוס – דיאטנית ומאמת כושר (שהצטרפה ליום הראשון של המסע), שהינם מטיילים מנוסים ורצי שטח והרים מנוסים ובעלי כושר גופני גבוה, התחיל כחודש לפני והוא כלל הכנות מוקדמות הן בתחום הכשירות הפיזית האישית שלהם והן בתחום ההיערכות הלוגיסטית. זאת לאור המאמץ הפיזי הכרוך באתגר זה ואורכו על פני תאי שטח נרחבים ומגוונים הדורשים תכנון יעיל, היערכות מיוחדת והצטיידות מתאימה.

מפת מסלול ים אל ים, מפת מסלול ים אל ים

לדברי ד"ר רם גל, איש רשות הטבע והגנים, העוסק במסגרת תפקידו בשמירת טבע ושטחים פתוחים ולקח חלק במסע, "מסע זה שבוצע בריצה הוא חלק מתופעה שהולכת ומתפתחת גם בישראל בשנים האחרונות בקרב קהילת הרצים, המשלבים פעילות ספורטיבית מאתגרת וחוויה חברתית מעצימה יחד עם חשיפה מקרוב לטבע על יופיו וערכי הטבע שבו, תוך הקפדה על שמירתו. באופן אישי, מעבר לחוויית היציאה לטבע, פעילות זו מספקת לי מימד נוסף, שכולל התבוננות מקצועית וחקר של הסביבה תוך קידום פעילות בקרב רצים להעלאת המודעות לשמירת טבע והכרת הארץ. מספר הרצים המדויק הכולל שעוסקים בכך בארץ אינו ידוע, אך ניכר כי, הולכת ומתגבשת לה קהילת רצים פעילה סביב יציאה לריצה במסלולים ומסעות שונים בשטח במגוון אזורים ברחבי בארץ, שחלקם דומים במאפייניהם למסע "מים אל ים". בעקרון, ישנם מסלולים רבים ומגוונים שיכולים להתאים לחוויית ריצה בשטח. מדובר במסלולים ברמות קושי שונות ותכנון הריצה בהם תלוי בעיקר ביעדים שהרצים מציבים לעצמם, ברמת הכושר הגופני שלהם, ברמת המיומנות והניסיון שלהם בריצות שטח והרים, בעונות השנה ובתנאי מזג האוויר".

רצים בנחל כזיב – צילם רונן קרומהולץ, רצים בנחל כזיב - צילם רונן קרומהולץ

ההכנה הפיזית למסע כללה אימוני כושר וריצות במתארים שונים ועצימות משתנה וטיפוסים אנכיים בשטחים הרריים שונים. ההיערכות לוגיסטית המיוחדת למסע התבססה בעיקרה על התארגנות עצמית והיא כללה בעיקר איסוף מידע מאנשי רשות הטבע והגנים לגבי המצב בשטח, הכרת מאפייני השטח, תכנון מסלול הריצה על בסיס מפות שמורות הטבע וסימון שבילים, תוך חלוקתו למקטעי ריצה של יומיים ותכנון קצב הריצה בכל מקטע בנפרד. בנוסף, נעשתה הקפדה על דגשים וכללי בטיחות לרבות מעקב אחר מזג האוויר הצפוי, תכנון לוחות הזמנים, קביעת מקום הלינה במהלך המסלול בחניון לילה מאושר, חישוב של כמויות המים ותכנון מראש של נקודות המילוי. כמו כן, נעשה תכנון הקפצות ומיקום הרכבים בתחילת המסלול של כל יום ובסופו. ההצטיידות כללה גם "מזון טכני" שהנו קל לנשיאה ומתאים להזנה קלה ויעילה במהלך ריצה בשטח, הצטיידות במזון למשך השהיה בחניון הלילה בשטח, מזון ליום השני של המסע, הצטיידות בציוד אישי ובציוד מחנאות לקראת שהייה בשטח. בהיערכות הושם דגש על בחירת ציוד מתאים לריצה עצמה שמצד אחד יהיה מספיק חיוני לריצה בשטח למרחקים ארוכים ומצד שני לא יכביד על הנושא אותו ויאפשר תנועה קלילה יחסית בשטח.

הציוד כלל: אפוד ריצה (ווסט/תיק ריצה), המיועד לנשיאת מים, מזון, שקית מים, בקבוקי מים, נעלים מתאימות לריצת שטח למרחקים ארוכים, שעון מתאים לניווט בשטח עם מסלול הריצה המתוכנן, מפה טופוגרפית עם סימון המסלול, טלפון נייד, מטען נייד, פנס ראש, ערכת עזרה ראשונה, שמיכת מילוט למקרה חירום, כובע, משקפי שמש, קרם הגנה ומעיל גשם.

רם גל בעליה למבצר מונפור – צילום שלומי קדוש, רם גל בעליה למבצר מונפור - צילום שלומי קדוש

היום הראשון של המסע

היום הראשון של המסע החל בשעת בוקר מוקדמת במפגש של רם ורונן בחניון הלילה חרבת חוממה, הממוקם למרגלות פסגת הר מירון, לשם השארת אחד הרכבים עם ציוד בנקודת סיום המסלול של היום הראשון. מנקודה זו, נסיעה ברכב שנמשכה כחצי שעה עד למפגש עם רעות ושלומי בחוף אכזיב- נקודת ההתחלה של המסלול. רגע לאחר צילום ותיעוד חגיגי של המשתתפים בנקודת ההתחלה של המסלול, ממש על קו המים בחוף של גן לאומי אכזיב, המסע של ארבעת החברים התחיל בריצה מזרחה לעבר היישוב גשר הזיו וממנו בדרכי העפר המשתרעים בין השדות החקלאיים עד לצומת היישוב עבדון והגעה לשמורת טבע נחל כזיב.

נחל כזיב – צילום עצמי, מתרעננים בנחל כזיב

 

לאחר מילוי מים בנקודת מים מוסדרת הכוללת ברזי מים בפארק גורן, רם, רונן, רעות ושלומי ירדו חזרה אל ערוץ נחל כזיב השופע במצוקים עשירים בכוכים ומערות, חלקם כוללים עדויות למגורי אדם בתקופות קדומות והמשיכו בריצה רציפה עד עין טמיר. ההגעה לנביעה הבוקעת מתוך נקבה חצובה בסלע באפיק נחל כזיב בשעה שמזג האוויר התחמם, זימנה אפשרות לעצירה קצרה להתרעננות ושכשוך במים בתזמון נפלא. מכאן, הריצה נמשכה באופן רציף בהמשך הנחל עד לנקודה בה השביל מתפצל ועולה בעלייה תלולה לכיוון היישוב אבירים. לאחר השלמת הטיפוס ומילוי מים בנקודת מילוי מים בחניון אבירים, נמשך המסע בשביל היורד עד "גשר אלקוש" וממנו חזרה לנחל כזיב העובר בסמוך למס' מעיינות בתחום שמורת טבע הר מירון עד לעצירת ריענון בעין חותם, שבשונה מהמעיינות האחרים, נובע מתוך מערה וקדוש לעדה הדרוזית ולתושבי חורפיש המשכו של המסלול בסמוך לנחל נרייה בטיפוס תלול בתוך חורש טבעי צפוף ומוצל עד לנקודת הסיום של המסלול שתוכנן ליום הראשון בחניון לילה בחורבת חוממה, הממוקם למרגלות פסגת הר מירון ומהווה נקודת יציאה לשביל הפסגה להר מירון, שהוא גם חלק משביל ישראל.

המסלול של היום הראשון של המסע הסתיים בהצלחה ובסיפוק רב ועתה החל העיסוק בלוגיסטיקה ובהיערכות לקראת לינה בשטח ויציאה למסלול המתוכנן ליום השני של המסע. לאחר מנוחה קלה, התאוששות וביצוע מתיחות קלות, רם, רונן, שלומי ורעות עלו לרכב שהושאר במקום מבעוד מועד ונסעו לנקודת ההתחלה של המסלול בחוף אכזיב, שם נפרדו לשלום מרעות ומצאו נחמה במקלחת מאולתרת בחוף הים. לאחר ארוחת ערב קלה וחוויית שתיית קפה איכותי מתוצרת מקומית ביישוב חורפייש, רם, רונן ושלומי חזרו לחניון הלילה בחורבת חוממה. בשלב זה, השמש כבר שקעה, החושך ירד על האזור והשעה המאוחרת חייבה הקמת האוהל וארגון הציוד בחניון. במקביל רכב אחד הוקפץ לנקודת הסיום של המסלול שתוכנן ליום השני של המסע בחוף חוקוק שבכנרת ולאחר מכן, חזרה ללינה בחניון הלילה. במהלך הלילה החל לרדת גשם באזור שנמשך עד שעות הבוקר המאוחרות והוא הוסיף מימד נוסף לחוויית המסע והפך את הלינה באוהל, את ארוחת הבוקר בתוכו ואת ההיערכות ליציאה לריצה בשטח ביום השני של המסע לחוויה מיוחדת ובלתי נשכחת.

תצפית בהר מירון – ביום השני למסע – צילום עצמי

היום השני של המסע

לאחר קיפול האוהל ואריזת הציוד, רם, רונן ושלומי יצאו לריצה מחניון חרבת חוממה לשביל הפסגה בהר מירון – הגבוהה בפסגות הארץ, למעט הר החרמון. זאת דרך חניון הפסגה הכולל ברזי מים (נקודת עצירה ראשונה למילוי מים). לאחר הקפה של שביל הפסגה ועצירות במספר תצפיות נוף היקפיות מרהיבות לעבר הגליל העליון, הגיעו השלושה לעין זבד, נחל מירון וחניון הפיתול שלמרגלות המירון בו יש ברזי מים – נקודת מילוי מים שנייה. מכאן נמשכה הריצה ברמת דלתון ושמורת טבע נחל עמוד עליון, אשר מתחיל את דרכו במרומי הגליל העליון, חוצה את הגליל התחתון ונשפך לכנרת בבקעת גינוסר. הנחל מתפתל בין בריכות, בוסתנים, עצי פרי, שרידי התיישבות קדומים ומעיינות. המסלול עובר בנחל ליד מבנה בטון נטוש של משטרת עין יקים (עין תינה), אשר שהוקם של ידי הבריטים כדי לשמור על מקורות המים בנחל עמוד ובו סימנים של נקבי קליעים. הדרך משופעת בבריכות מים קרירות וצלולות ו"הדובדבן" האמיתי של קטע זה במסלול הן בריכות שכווי. המשכו של המסלול לכיוון דרום עד למפגש עם שביל, שעולה בעלייה תלולה לעין כובס. מנקודה זו, המים בנחל והצמחייה בהתאם הולכים ומתמעטים, האזורים המוצלים הולכים ומתדלדלים ומידת החשיפה לאור השמש גדלה. בנוסף לכך, תוואי השטח בחלק זה של המסלול אינו מאפשר ריצה רציפה והתנועה בשטח מחייבת התמודדות עם מעבר בולדרים וסלעים, תוך הסתייעות במאחזי יד וסולמות בטיחות המעוגנים בסלעים. התנועה הרגלית נמשכה במורד הנחל ועוברה בקרבת עין סתר עד לנקודת מילוי מים בתחנת מקורות הסמוכה לכביש מס' 85 (נקודת מילוי מים שלישית).

על רקע כסא אליהו בנחל מירון. צילום: שלומי קדוש

חלקו התחתון של נחל עמוד מתפתל בין מצוקים ציוריים המזדקרים מעלה ויוצרים מראות מגוונים ויפים של נופים מרהיבים, מערות מסתוריות, מדרגות תלולות ועמוד סלע מרשים הנראה תלוש מסביבתו. זהו "העמוד" המיתולוגי שהעניק לנחל עמוד את שמו. למעשה, העמוד הוא זקיף מרשים של גיר סלע שגובהו 20 מטר. תהליכי בלייה הפרידו את גוש הסלע הזקוף מהמצוק הסמוך, והוא ניצב בדד על מדרון סמוך לערוץ הנחל. לאחר חציית כביש הגישה ליישוב חוקוק, המסע החווייתי והמאתגר של רם, רונן ושלומי הגיע אל סיומו בחוף הכנרת עם שקיעת השמש באווירה פסטורלית קסומה ובתחושת סיפוק אדירה.

ברשות הטבע והגנים מדגישים כי, "מסע מים אל ים הוא מסלול טיול מרהיב ומיוחד באחד האזורים היפים בארץ אך גם מאתגר פיזית ולכן מיועד למטיבי לכת. ככלל יש להדגיש כי הריצה בשבילי הטיול אינה מומלצת ומתאימה לכל תוואי במסלול ולכל אחד ויש לנקוט בזהירות הנדרשת ובשיקול דעת כדי להימנע מסיכונים מיותרים. יש לבצע הכנה והיערכות מקדימה לרבות התייעצות עם גורמי מקצוע, להצטייד במפת סימון שבילים מתאימה , בגדים נוחים ומתאימים למסלול, ערכת עזרה ראשונה, וכן חישוב נכון של כמויות המים והמזון תוך הכרת נקודות מילוי המים האפשריות. רוב המסלול עובר בתוך שמורות טבע ולכן חשוב להקפיד על הליכה רק בשבילי טיול מסומנים וכן רק בשעות האור, ולהקפיד על לינה בשטח רק באזורים המיועדים לכך. האזור משופע בחיות וצמחי בר שייתכן שתפגשו אותם מקרוב במהלך המסע וחשוב ביותר לא לפגוע בהם או להטרידם אלא פשוט לשמור מרחק. לא פחות חשוב לשמור גם על הניקיון ולקחת את הפסולת יחד עמכם עד לנקודת פחים מוסדרת".

שלושת הרצים בנקודת הסיום בחוף חוקוק בכנרת – צילום פרטי, שלושת הרצים בנקודת הסיום בחוף חוקוק בכנרת - צילום פרטי