לראשונה: 7 אפרוחי יען יועברו מישראל לשמורת פרלו בסנגל

13/08/2023

למנוע הכחדה: לראשונה 7 אפרוחי יען יועברו מישראל לשמורת פרלו בסנגל. המטרה: להציל את אוכלוסיית היענים שנמצאת שם בסכנת הכחדה מיידית בגלל ציד

העברת אפרוחי יען לסנג, צילום דר תומר ניסימיאן
העברת אפרוחי יען לסנגל, צילום: ד"ר תומר ניסימיאן

שיתוף פעולה בינלאומי בין רשות הטבע והגנים לשמורת הטבע בסנגל הוביל למבצע הצלה והקמת גרעין רבייה של יענים בסנגל.

הפרויקט מובל על ידי שני גמלא רשות הטבע והגנים, ביל קלארק ורוני מלכא בשיתוף מלא של צוות שמורת הטבע חי-בר יוטבתה  שאמון על הרביה והגידול כאן בארץ ולטובת שמורת פרלו בסנגל שבאפריקה ושולחת לשם 7 אפרוחי יען שגודלו בשמורת הטבע חי-בר יוטבתה בישראל. הסיבה: היענים נמצאים שם בסכנת הכחדה מיידית.

היענים בסנגל נכחדו כמעט כולן מהטבע עקב ציד בלתי חוקי ומשולח כל רסן. אנשי הפארקים הלאומיים של סנגל ערכו סקר שטח גדול בשטחי המחיה העיקריים של היען בשמורת פרלו. בסקר הסוקרים לא הבחינו באף יען, אך איתרו טביעות רגל ונוצות. המסקנה שלהם הייתה שאוכלוסיית היענים בסנגל לא מונה יותר מתריסר פרטים.

דגימות הנוצות נשלחו למעבדה לגנטיקה בראשות פרופ' גילה כחילה בבית ספר לווטרנריה של האוניברסיטה העברית בירושלים על מנת להשוות אותן עם היענים מהחי בר ביטבתה. המקור של היענים מהחי בר הוא מאריתריאה, והן הובאו לישראל בשנות ה-70 של המאה ה-20, לאחר שהן נכחדו בארץ. יעדי שמורת החי בר שבערבה הוא אקלום והשבה של בעלי חיים מדבריים אל הטבע.

רוני מלכא, העברת אפרוחי יען לסנגל
רוני מלכא בהעברת אפרוחי יען לסנגל, צילום: אלה אגרא רשות הטבע והגנים

רוני מלכא, הפרויקטור והיוזם של העברת היענים לסנגל, גימלאי של רשות הטבע והגנים: "רשות הטבע והגנים היא בין המובילות בעולם בשמירת הטבע, הגנה על מינים ומאבק מתמיד להצלת מינים נדירים. אך טבעי שתהיה מעורבת, עולמית, בפרויקטים שמטרתם שימור והגנה על מינים בסכנת הכחדה כחלק מהמאמץ העולמי לשמירת טבע. מאמץ שנעשה חשוב מאוד בזמנים העכשוויים כאשר שינויים אקלימיים חריפים משפיעים רבות על הסביבה הטבעית ויכולת ההישרדות של מינים רבים".

רוני מלכא הוסיף: "הרשות העבירה 18 ביצי יען לסנגל ואף ערכה השתלמות לפקחים משמורת הטבע מסנגל ללימוד שיטות הטיפול והגידול של היענים ע״י אנשי רשות הטבע והגנים. המטרה של השבת חיות הבר היא לבנות מערכת אקולוגית גדולה ומגוונת, ואפרוחי היענים יהפכו לחלק מהמינים המקומיים. לא רק יענים עד היום הושבו בהצלחה הפרא והראם הלבן. בעבר ראמי סהרה משמורת הטבע החי בר ביטבתה הועברו לסנגל, וכיום יש קרוב ל- 490 ראמי סהרה בשמורה הסנגלית. "למעשה, אנחנו מקימים בסנגל מעין חי בר יטבתה לחיות בר המיועדות להשבה לטבע ברצועת הסהל, הרצועה הדרומית לסהרה. היו באזור חיות בר אך הן נכחדו כתוצאה מציד פרוע. כעת עושים שם תהליך של הקמת גרעיני רביה כדי להשיב את החיות לטבע".

בשטח השמורה הצפוני בסנגל, המשתרע על כ-70,000 דונם, יש כיום ראמי סהרה שמקורם משמורת הטבע חי בר יוטבתה וגם מעט יענים המסתובבים במקום בחופשיות. ברשות הטבע והגנים מקווים כי יצליחו לשחזר את ההצלחה גם אצל העופות. רוני מלכא היה ראש חטיבת אכיפה ברשות הטבע והגנים וקידם את שיתוף הפעולה עם סנגל במשך שנים עד יציאתו לפנסיה.

מאמון מודי פאל מנהל שמורת פרלו בסנגל: "אני והצוות שלי שמחים על כך שרשות הטבע והגנים עזרו לנו להגשים מטרה כל כך חשובה ולהחיות מחדש את גרעין הרבייה של היענים בשמורה בפרלו".

העברת אפרוחי יען לסנגל
העברת אפרוחי יען לסנגל, צילום: אלה אגרא רשות הטבע והגנים

אלה אגרא מטפלת חי בר יוטבתה: "במסגרת מאמצי ההשבה לטבע של חיות בר בסנגל רשות הטבע והגנים התגייסה לעזור בפרויקט השבה של יענים, במסגרת הפרויקט, הגיעו פקחים ו-וטרינר מסנגל לביקור של חודש בחי בר יטבתה לראות איך מטפלים בהם ואיך מגדלים אותם ולרכוש את הידע כדי לטפל ביענים משל עצמם. בשנתיים האחרונות נשלחו ביצים לסנגל שחלק מהם בקעו וכבר יש שם יענים שגדלים בתוך שמורה מגודרת במטרה להתחיל להרים גרעין רבייה. לקראת הטיסה בנו להם ארגזים מיוחדים שמתאימים לכל אחד לגודל שלו, הולכת להיות להם נסיעה ארוכה ואנחנו מקווים שיהוו גרעין רבייה חזק וארוך טווח".

העברת אפרוחי יען לסנגל
העברת אפרוחי יען לסנגל, צילום: רשות הטבע והגנים

 

צפו בכתבתו של ערד ניר ששודרה בסדר עולמי, קשת 12