התייחסות מנכ"ל רשות הטבע והגנים להכרזת שמורות ביו"ש

15.01.2020

מר שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, התייחס אמש להודעת שר הביטחון על אישור הכרזה על 7 שמורות טבע חדשות בשטחי C לצד הרחבת אתרים קיימים.

שאול גולדשטיין מדבר בכנס שבוע שמירת טבע 2019 - יניב כהן רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין מדבר בכנס שבוע שמירת טבע 2019 - צילם יניב כהן רשות הטבע והגנים

"לצערנו אזורי טבע שאינם מוכרזים נתונים לאיומים ונזקים רבים. בהיעדר סמכויות אכיפה מבוצעות עבירות רבות מול חיות הבר והצומח ולפקחי הרשות אין יכולת למונען.

מאז הסכמי אוסלו לצערנו לא הוכרזו שמורות חדשות ביו"ש. לכן פניתי לפני כשמונה שנים לוועדה בראשות השופט אדמונד לוי ז״ל בקריאה לקדם ולהכריז שמורות טבע  ביהודה ושומרון. השופט הסכים עם בקשתי אך לא הוכרזו השמורות.

אני שמח שהמינהל האזרחי קידם את עבודת המטה והביא את השמורות למצב שניתן להכריז עליהן. אני מברך את המנהל האזרחי ואת קצין מטה שמורות טבע נפתלי כהן על העבודה  המקצועית וארוכת שנים. ההכרזות הללו יאפשרו לנו לשמור על הטבע ולהנגיש חלקים ממנו  לציבור הרחב.

רשות הטבע והגנים מודה לשר הבטחון ח"כ נפתלי בנט על אישור ההכרזות, בשמה ובשם השטחים עליהם ניתן יהיה לשמור ולשמר לרווחת כלל תושבי האזור."

שמורת טבע נחל אוג -צילם אסף שלמה מזרחי רשות הטבע והגנים

להלן הודעת שר הבטחון כפי שפורסמה ב15.1.2020:

לראשונה מאז הסכמי אוסלו, בשורה להתיישבות ביו"ש:

שר הביטחון, נפתלי בנט, אישר הכרזה על 7 שמורות טבע חדשות בשטחי C לצד הרחבת אתרים קיימים.

לראשונה מזה 25 שנים – שר הביטחון, נפתלי בנט, אישר היום (ד׳) הכרזה על 7 שמורות טבע חדשות ביהודה ושומרון, לצד הרחבת 12 שמורות נוספות.

מדובר בהנחיה למינהל האזרחי ביהודה ושומרון לקדם את המהלך, לאחר שנים בהן לא קודם בשל היעדר אישור מהדרג המדיני.

לאחר ביצוע ההליך המנהלי, יעברו השמורות החדשות הליך פתיחה לציבור ע"י רשות הטבע והגנים. 7 השמורות החדשות יוכרזו במקומות הבאים: מערת אריאל, נחל אוג, ואדי מלחה, נהר הירדן הדרומי, בתרונות, נחל תרצה, ערבות הירדן + רותם משכיות.

במקביל, יורחב שטחן של 12 שמורות קיימות במקומות הבאים: מצוק ההעתקים, נחל קנה, סרטבה, פצאל, אום זוקא, עינות צוקים, חרובה, הסלוודורה הפרסית, הר ג'דיר, קנה וסמר, ביצת ואדי מלחה, קומראן.

הודעה תימסר לרשות הפלסטינית בהתאם.

שר הביטחון, נפתלי בנט: "היום אנחנו מעניקים חיזוק גדול לארץ ישראל וממשיכים לפתח את ההתיישבות היהודית בשטחי C. במעשים, לא במילים. באזור יהודה ושומרון אתרי טבע עם נופים מדהימים, אנחנו נרחיב את הקיימים ונפתח גם מקומות חדשים. אני מזמין את כל אזרחי ישראל לקום ולהתהלך בארץ, לבוא ליהודה ושומרון, לטייל, לגלות ולהמשיך את המפעל הציוני".