מאבק בין נחש ללטאה שהסתיים בהפתעה

מאת: וצילם: אריאל קדם - רשות הטבע והגנים 14/02/2021

קרב זוחלים: אריאל קדם, פקח של רשות הטבע והגנים, הבחין במחזה לא שגרתי ביישוב נטף שבהרי ירושלים: קרב הישרדות בין נחש זעמן מטבעות צעיר לבין לטאה בוגרת מסוג מניפנית מצויה. צפו בתיעוד:

זעמן ולטאה
זעמן מטבעות, צילם אריאל קדם, רשות הטבע והגנים

הנחש תכנן ארוחה, אך הלטאה הייתה חזקה וגדולה מדי.

כך זה התחיל, זעמן מטבעות צעיר תופס מניפנית בוגרת והיא משיבה מלחמה שערה

קרב ממושך, כשהמניפנית נושכת חזרה ומונעת מהנחש להתחיל לבלוע אותה ולהיכרך סביבה כמו שצריך לבסוף הוא השתחרר מנשיכתה והתחיל במלאכה

לאט… לאט
לוקח זמן לבלוע טרף כזה גדול, והמניפנית עדיין בחיים…

 

כך היה נראה

אבל… הוא נשך קצת יותר ממה שיכל לבלוע, ולאחר זמן ממושך ללא הצלחה להעביר את כל הראש פנימה

 

 

התייאש, ויתר ופלט אותה החוצה

המניפית בריאה וכמעט שלמה לאחר שנפלטה. צילם אריאל קדם, רשות הטבע והגנים

למניפנית שלום😉 והנחש סתם הפסיד ארוחה בגלל עיניים גדולות

צפו בסרטון שצילם אריאל קדם:

זעמן המטבעות, שייך למשפחת הזעמניים ואינו נחשב לנחש ארסי. יש לו כתמים כהים בצורת מטבעות ומכאן גם מקור שמו. הדמיון לנחש הצפע המצוי הארסי, בעל מעויינים על גבו, מסייע לזעמן מפני טורפים פוטנציאליים בטבע, אך בקרב המפגשים עם בני האדם, לרוב הוא מזוהה בשוגג כנחש ארסי וסובל מפגיעות קטלניות. זעמן המטבעות מגיע לאורך של כמטר ו-20 ס"מ, ניזון ממכרסמים, ציפורים וזוחלים קטנים.

זעמן מטבעות, צילם אריאל קדם, רשות הטבע והגנים

מניפנית מצויה נפוצה במקומות יישוב, על קירות הבתים. היא נפוצה בנגב, במדבר יהודה, במרכז הארץ, לאורך החוף ובבקעת הירדן. אורכה כ-14-16 ס"מ וצבעה חום בהיר עם נקודות לבנות וחומות, שנותנים לה יכולת הסוואה. שמה נגזר מכריות ההצמדה דמויות המניפה שבקצה כל אצבע, שבזכותן תטפס בזריזות ובמיומנות מעוררות קנאה על סלעים אנכיים ואפילו בשיפועים שליליים. המניפנית פעילה בעיקר בלילה אך נצפית לעתים ביום, באזורים מוצלים כגון קניונים, פתחי מערות ומרווחים מתחת לאבנים.