תצפית נדירה של זאב עם פרווה לבנה נצפתה בנגב

25/12/2022

מדובר בזאב אפור עם פרווה לבנה תצפית נדירה בישראל, אומר דותן רותם - אקולוג שטחים פתוחים ברשות הטבע והגנים. רשות הטבע והגנים מציבה מצלמות קרקע על מנת ללמוד את התנהגות חיות הבר בשטח הפתוח.

זאב לבן בערבה-צילום אשר פרץ
זאב לבן בערבה, צילום: אשר פרץ

במבט ראשון אנחנו חושבים שזהו זאב לבקן. אך העיניים אינן אדומות. ככלל תופעת הלבקנות שהיא תופעת טבע נדירה יחסית המתבטאת בצבע לבן של העור והשערות. היא נגרמת כי פיגמנט המלטונין המצוי בעור לא בא לידי ביטוי עקב פגם גנטי. במינים קטנים המהווים טרף למינים גדולים לבקנות עלולה להיות לרועץ מאחר והם בולטים יותר בשטח. לפעמים תופעת הלבקנות מאופיינת גם בנטייה למחלות עור ורגישויות אחרות. אך הזאב שלפנינו הוא בכל זאת עם פרווה לבנה. נראה כי מדובר בתופעה הנקראת לאוציזם Lucism בה יש שילוב גנטי נדיר הגורם לפנוטיפ (הביטוי הגנטי הנראה לעין) להיות בעל שיר או פרווה לבנים. בכל מקרה מדובר בתצפית נדירה ומעניינת.

בישראל חיים בטבע חמישה מינים מקבוצת הכלביים:
זאב המין הגדול ביותר בישראל. כל הכלביים הם חיות בר מוגנות.
זאבים אפורים חיים בצפון הארץ ובדרומה. על פי הערכות, באזור הנגב המרכזי והדרומי מספרם עומד על כ־ 100-150 פרטים. בתנאי המדבר הטבעיים טרפם הפוטנציאלי של הזאבים הוא ארנבות, צבי הנגב, הפרא, הראם הלבן והיעל הנובי. זמינות המזון הרבה שמקורה בפסולת המזון של האדם מסיטה את תלות הזאבים בטרפם הטבעי וגורמת לעלייה באוכלוסייתם.

ב2012 נצפה זאב לבן בעברונה.
רשות הטבע והגנים ביצעה סקר בין השנים2014-2015 באיזור חולות מישור ימין.
אודי קולומבוס אקולוג רשות הטבע והגנים: ״הצבנו מצלמות במסגרת המחקר במשך שנתיים. בשנת 2015 תועדה זאבה לבנה ובהמשך תועדו גורים שלה.
התצפית היחידה בדרום הארץ בעשור האחרון ומלבדה לא נצפו עד אמש.

אלון רייכמן אקולוג זאבים ברשות הטבע והגנים:  ״בצפון הארץ ראינו תצפיות בודדות לאורך השנים של זאבים בצבעים שונים אך לא בצבע לבן כמו הזאב הזה.

זאב לבן בערב - צילום אשר פרץ
זאב לבן בערב – צילום אשר פרץ, צילום: אשר פרץ