התמודדות עם זיהום הזפת בחופי ישראל

שם כתב: דוברות רשות הטבע והגנים 24.02.2021

מהערכת מצב שהתקיימה הערב ברשות הטבע והגנים עולה כי עיקר השטחים החוליים בחופים יחסית נקיים מגושים גדולים של זפת אך עדיין ניכרים ממצאים של זפת בגושים קטנים (פתיתים/גודל מטבעות) לאורך החופים .

נזקי הנפט בחופים סלעיים

סיכום פעילות יום חמישי, 25.2.21

מהערכת מצב שהתקיימה היום ברשות הטבע והגנים עולה כי הים ממשיך לפלוט זפת, בעיקר בחופים הצפוניים. מצב זה מחייב המשך סריקות תכופות בחופים כדי לפעול לניקוי מהיר גם במשטחים החוליים שנוקו עד כה. בנוסף בסקר ראשוני שבוצע על ידי רשות הטבע והגנים מתחת למים בשמורות הטבע דור הבונים וראש הנקרה התגלו ריכוזי זפת מתחת למים. ברשות הטבע והגנים נערכים להשלמת הסקר מתחת למים בחופים נוספים.

על פי הערכת הרשות, מבצע הניקוי ופינוי הזפת מהחופים ימשך באופן מאומץ גם לאורך השבוע הבא, כאשר בחופים עם האזורים הסלעיים העבודה צפויה להימשך עוד זמן רב.

במהלך היום ערכו ברשות הטבע והגנים בהובלת שאול גולדשטיין, מנכ"ל הרשות סיור לאנשי משרד האוצר במסגרתו הם נחשפו מקרוב לזיהום החופים ולעבודות המאומצות לפינוי ושיקום החופים מהזפת.

בתוך כך כ-2,400 מתנדבים מקרב קבוצות מאורגנות ויחידים סייעו היום לפקחי ועובדי רשות הטבע והגנים במאמצי ניקוי ושיקום החופים מזיהום הזפת בחופי שמורות הטבע והגנים הלאומיים מצפון ועד דרום. ביניהם נרשמה התנדבות מרגשת במיוחד של כ-250 מתנדבים מקרב עובדים ואנשי רפואה מבתי החולים הממשלתיים, לרבות כאלה שעסקו לאורך השנה האחרונה בהתמודדות מורכבת ומאומצת במיוחד עם הקורונה. בין בתי החולים שלקחו חלק בהתנדבות: המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא), רמב"ם, שיבא, וולפסון. הגליל, נהריה, הלל יפה, בני ציון ועוד. פעילות זו אורגנה בשיתוף והובלת חטיבת בתי החולים הממשלתיים.

לפרטים על ההתנדבות והרשמת קבוצות – לחצו כאן 

סיכום פעילות  יום רביעי, 24.2.21

במהלך היום זיהו פקחי ועובדי רשות הטבע בחופים, בעיקר באזורי הצפון פליטות קטנות של זפת לחופי הים. על פי ההערכות , פליטות אלו צפויות להימשך גם בימים הקרובים לפי נתוני גובה הים וכיוון הזרמים. הרשות נערכת גם לתרחיש זה ולהמשך סריקות לאורך החופים.

על פי הערכות עד כה, מאז תחילת אירוע זיהום הזפת, נאספו בחופים שבשמורות הטבע והגנים הלאומיים כ-70 טונות של זפת ופסולת.

מהערכת המצב שקיימה רשות הטבע והגנים עולה כי עיקר הזיהום כרגע נותר במשטחים הסלעיים בחופים, כאשר זיהום זה קשה ומורכב יותר להסיר ולפנות. בתוך כך ברוב החופים המשטחים החוליים יחסית נקיים אם כי ניכרים בהם עדיין ממצאים של זפת בגושים קטנים (פתיתים/גודל מטבעות) לאורך החופים. מצב זה מחייב סינון של החול בשטחים נרחבים על ידי צוותים גדולים. בתוך כך רשות הטבע והגנים ממשיכה לבחון אמצעים מכניים וטכנולוגיים לטיפול בגושי הזפת הקטנים לצד אמצעים מתקדמים יותר לטיפול בזפת על המשטחים הסלעיים.

כ-2,000 מתנדבים מקרב קבוצות מאורגנות ויחידים סייעו היום לפקחי ועובדי רשות הטבע והגנים במאמצי ניקוי ושיקום החופים מזיהום הזפת בחופי שמורות הטבע והגנים הלאומיים מצפון ועד דרום. מתנדבים אלו נרשמו דרך מערכת רישום ושיבוץ המתנדבים שהקימה רשות הטבע והגנים באתר האינטרנט שלה בשילוב כ-13 תחנות קליטת מתנדבים שהציבה הרשות בחופי שמורות הטבע והגנים הלאומיים.

לפרטים על ההתנדבות והרשמת קבוצות – לחצו כאן 

מחר, יום חמישי, צפויים להצטרף לקבוצות המתנדבים בניקוי ושיקום החופים גם כ- 200 עובדים ואנשי רפואה מטעם בתי החולים ברחבי הארץ, ביניהם צפויים גם להגיע צוותי רפואה שעסקו לאורך השנה האחרונה בהתמודדות עם נגיף הקורונה.

צפו בשאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים:

 

סיכום פעילות יום שלישי 23.2.21

מהערכת מצב שהתקיימה הערב ברשות הטבע והגנים עולה כי עיקר השטחים החוליים בחופים יחסית נקיים מגושים גדולים של זפת אך עדיין ניכרים ממצאים של זפת בגושים קטנים (פתיתים/גודל מטבעות) לאורך החופים . גושים אלה קשים לאיתור ופינוי ונדרש לסנן את החול ולהמשיך בסריקות מאומצות ונרחבות. בתוך כך האזורים הסלעיים בחופי שמורות הטבע והגנים הלאומיים ברובם מזוהמים עדיין וייקח עוד פרק זמן ממושך להסיר מהם את זיהום הזפת. על פי זאת הערכת הרשות היא כל החופים עדיין מלוכלכים מזפת, גם אם לא ניכרים בהם גושים גדולים של זפת.

רשות הטבע והגנים בשילוב אקולוגים, חוקרים וגופים ברחבי העולם עימם הרשות נמצאת בקשר, מנסים לבחון שיטות ואמצעים מיוחדים להתמודדות עם זיהום הזפת שכיסה חלקים נרחבים מהאזורים הסלעיים בחופים, אותם מורכב יותר לנקות ולשקם מהזיהום. במסגרת זאת בוצעו מספר דגימות של הזפת שאותרה בחופים ותוקם כנראה מעין חוות ניסוי קטנה לבחינת השיטות השונות.

בתוך כך רשות הטבע והגנים בהובלת המנכ"ל שאול גולדשטיין תומכת ביוזמת שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ ובתמיכת ראש הממשלה בנימין (ביבי) נתניהו להעביר את הנעת הספינות המגיעות לישראל או משייטות בסביבתה לגז טבעי. כמו כן, הרשות פועלת מול השר שטייניץ לזרז את הרפורמה בחומרים המזינים את תחנות הכוח בישראל לכיוון צמצום השימוש בדלקים פוסיליים ובמיוחד לבטל בהקדם את הנעת תחנות הכח בדלקים, מזוט ופחם. ברשות מביעים תקווה שהדבר יתקדם והבנה כי הדבר כרוך בהסכמים בין מדינות ולכן טוב שראש הממשלה פועל אף הוא בכיוון זה.

במהלך היום כ-2,250 מתנדבים מקרב קבוצות מאורגנות ויחידים סייעו היום לפקחי ועובדי רשות הטבע והגנים במאמצי ניקוי ושיקום החופים מזיהום הזפת בחופי שמורות הטבע והגנים הלאומיים מצפון ועד דרום. מתנדבים אלו נרשמו דרך מערכת רישום ושיבוץ המתנדבים שהקימה רשות הטבע והגנים באתר האינטרנט שלה בשילוב כ-12 תחנות קליטת מתנדבים שהציבה הרשות בחופי שמורות הטבע והגנים הלאומיים.

למחר, יום רביעי, נרשמו מראש להתנדבות למעלה מ -1,800 מתנדבים מקרב קבוצות מאורגנות אליהם צפויים להצטרף באופן מזדמן עוד מאות מתנדבים בתחנות קליטת המתנדבים.

ברשות הטבע והגנים מבקשים בשלב זה מהציבור הרחב שלא לפעול עצמאית לניקוי המשטחים הסלעיים בחופים, מאחר והנזק מניקוי באופן לא נכון עלול להזיק עוד יותר.

 

קטגוריות