שחור בים כחול

02.03.2022

זה היה יום שחור במיוחד לים ולחופים בישראל. באמצע פברואר 2020 התרחשה סערה משמעותית לאורך כל חופי ישראל והים עלה לגובה של כ- 6 מטר. משעות הבוקר הבחינו פקחים ואזרחים בפליטת גושי זפת לכל אורך חופי הארץ ועבור בעלי חיים והסביבה החופית המשמעות היא פגיעה סביבתית קשה.

מנקים זפת - דפנה בן נון מנקים זפת - צילמה דפנה בן נון

פקחי רשות הטבע והגנים פתחו מיידית בסריקות לאורך החוף לגיבוש תמונת מצב ויום למחרת גויסו צוותי המחוזות והמטה, נפרס ציוד לטיפול ראשוני בזיהום ים ופעולה ראשונית של איסוף זפת וניקוי שטחי חוף בשמורת גדור ובשמורת דור הבונים הותחלה.

במקביל, רוכזו נתונים מיתר החופים והתגבשה תמונת מצב ארצית המעידה על זיהום בקנה מידה שלא הכרנו עד עתה. אירועי זיהום פוקדים את חופי ישראל מעת לעת וגורמים נזק רב הן לחי ולסביבה החופית והן לאדם.

בשעה שמנכ"ל רשות הטבע והגנים מקיים הערכת מצב ראשונית מזג האוויר עדיין סוער והים גבה גלי.

רשות הטבע והגנים אחראית על 55.2 ק"מ של רצועת חוף, מחוף זיקים שבדרום ועד ראש הנקרה בצפון ובכל החופים הזיהום התקיים ברמות שונות.

עקב כך הוכרז ברשות הטבע והגנים מצב חירום והופעל נוהל "להבה ירוקה", שמשמעותו, גיוס כללי בארגון לטובת טיפול באירוע.

נקיון חופים, צילום: שרית פלצי מיארה

המבצע יצא לדרך. ביום ב' 21.2.21 הוקמו לאורך חופי הרשות 12 תחנות לקליטת מתנדבים שמפעילות כ- 3000 מתנדבים ליום. המתנדבים מקבלים ערכות מלאות של ציוד מגן ויוצאים לשטח.

כ-15,000 איש הצטרפו למאמץ ההתנדבותי וניקו כ-65 ק"מ של חופים מזוהמים. סה"כ נצברו כ- 1300 טון של זפת.

במהלך העבודות פונו לבית חולים לחיות בר מגוון בע"ח שנפגעו מהזיהום כמו חמסן, שחף אגמים ושחף ארגמני, חרדון, שקנאי.

למרכז הצלה לצבי ים פונו 21 צבי ים, מתוכם מתו 15 כתוצאה מהזיהום. צוותי המטפלים במרכז ההצלה לצבי הים טיפלו במסירות בצבים תוך שהם מנקים אותם בעדינות בשמן צמחי מהזפת שדבק בהם ומאכילים אותם בתזונה מיוחדת שנועדה לספוח ולפנות את הזפת שנכנס לאיבריהם הפנימיים.

צבי ים שניצלו מהזפת, צילם יניב כהן, רט"ג

בעלי חיים נוספים שנמצאו מתים: מורנה ים-תיכונית, מחבטן, תמירון, 25 שחפים, חמסן, ועוד.

המבצע שהסתיים זה מכבר התאפשר הודות לריכוז הפעולות של המשרד להגנת הסביבה והרשויות המקומיות ולסיוע מדהים של צה"ל, משטרת ישראל, בתי חולים, חברות וגופים שונים, אזרחים ומשפחות וברשות הטבע והגנים מסכמים בימים אלו את תוצאותיו.

במרבית החופים, רוב השטח כבר נקי ואמנם יש עדיין מה לעשות אך ניתן לומר שהחופים נראים כבר אחרת לגמרי. התגובה המהירה בשילוב כל זרועות המטה והשטח סייעו והביאו לפינוי כמות הזפת המשמעותית מהחופים, ורוח הארגון שהתגייסה לכך הייתה המנוע העיקרי במבצע המורכב והחשוב הזה.

צילמה דפנה בן נון

רעיה שורקי מ״מ מנכלית רשות הטבע והגנים התייחסה לנתוני הסיכום:

"הסביבה הימית והחופית בישראל מאוימת באופן יומיומי ובשנים האחרונות בפרט כתוצאה מפיתוח ומעבר תשתיות, דיג יתר קדוחים והשפעות משבר האקלים.  מאידך הסביבה הימית והחופית מהווה בית גדול ייחודי  ועשיר בערכי טבע. רשות הטבע והגנים עושה מאמץ רב בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ומנהל התכנון לקדם שמורות טבע ימיות כדי להגן על החי והצומח הייחודי למערכות אלו .

אירוע הזפת הנו פרומו לאסונות טבע אקולוגיים גדולים שיכולים להעמיד את בית הגדול הימי והחופי בסכנה קיומית ומחייבים אותנו להיערך לאירועים כאלו בעתיד. התמיכה בצורך בהגנה על הסביבה הימית מגיעה גם  מהצבור ומהקהילות הגרות בסמיכות. בארוע הזפת  התרגשנו כל יום מחדש מכמות הפניות של מתנדבים שהגיעו עצמאית לתת כתף ולסייע בפעולות  שנדרשו להתמודדות עם ההשלכות של האירוע. כ 15,000 מתנדבים מכל קשת האוכלוסייה נרתמו למשימה ובשלב מסויים נאלצנו לצמצם את שטף המתנדבים.

אנו מחויבים לשמירה על מערכת אקולוגית בריאה הכוללת את שימור המינים ומרחב המחייה שלהם לשם כך נדרש איחוד כוחות להגנה על המשאב הימי  על מנת שאירועים כאלו לא ישנו ובראייה ארוכת טווח".